AKP’nin kalesi Bingöl sokaklarında ‘açız’ sesleri yükseliyor

featured

AKP’nin Türkiye’de siyaset sahnesine girmesinden sonra tüm seçimlerde AKP’nin Türkiye’deki birkaç kalesinden biri olan ve her seçimde AKP’nin birinci parti çıktığı Bingöl’de sokaktaki vatandaş AKP’ye tepki sesini giderek yükseltiyor.

Fırat BULUT/BİNGÖL

Yaşanan ekonomik krizler ile birlikte yoksulluğun arttığı Bingöl’de AKP’ye tepkilerin önceki yıllara göre çok yukarılara çıktığı gözlemlendi.

Ekonomik kriz, asgari ücret, EYT sorunu, yeni yılda memur ve emeklilere yapılacak zam ve erken seçim tartışmalarının gündemde olduğu bu günlerde Bingöl’de MunzurPress sokaktaki vatandaşa mikrofon uzattı, tepkileri dinledi.

Türkiye’de en çok göç veren kentlerin başında gelen ve ildeki yoğun işsizlik nedeniyle batı illerine ve yurt dışına yoğun göçün yaşandığı Bingöl’de son sayımlara göre ilin nüfusu 285 bin. AKP girdiği bütün seçimlerde Bingöl’de sürekli açık ara farklı birinci parti çıkıyor. Bu nedenle Bingöl AKP’nin Türkiye’de en yüksek oy aldığı illerden biri ve AKP kalesi olarak tanımlanan bir kent.

AKP’nin bütün seçimlerde birinci parti olarak çıktığı Bingöl sokaklarında MunzurPress mikrofonunu vatandaşlara uzattık ve 2023’e girdiğimiz bu günlerde vatandaşların düşüncelerini aldık. 24 Haziran 2018 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti yüzde 55.63 oy oranı ile 2 vekil, HDP yüzde 25.83 oran ile 1 vekil meclise gönderdi. Yerel seçimlerde ise 2004 yılından beri belediye iktidar partisinde.

Sokakta ilk karşılaştığımız özel sektörde sözleşmeli öğretmen olarak çalışan Nuri Mert, yıllardır atanamayan bir öğretmen olarak yaşadıkları ekonomik sıkıntılara dikkat çekti ve kendisi gibi atanamayan öğretmenlerin sayısının giderek arttığını söyledi. Büyük sıkıntılar çektiklerini belirten Nuri Mert, şunları söyledi: “6 yıldır mezunum. Mezun olduğum bölümden şu an 45-50 bin atanması yapılmayan öğretmen var. Daha çok özel sektörde çalışıyorum. Fakat özel sektörde de asgari ücretin altında bir ücrete bizi mahkûm etmişler.”

“ASGARİ ÜCRET BİLE ALAMIYORUZ, AÇIZ” 

Nuri Mert yaşanan büyük ekonomik sıkıntılar ortadayken asgari ücretin bile altında bir parayla çalıştığını belirterek “Resmi rakamlara göre açlık sınırı 9 bin TL’dir. Ama bizim aldığımız 5 bin TL. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ‘açız’. Eşim de öğretmen ve onun maaşı de var ancak geçinmek imkansız her şey çok pahalı.“ dedi.

“BELEDİYE SU SORUNUNU BİLE ÇÖZEMİYOR”

Bingöl’de belediye çalışmalarından da memnun olmadığını dile getiren Nuri Mert açıklamasını şöyle sürdürdü: “Su en temel hak. Bingöl su kaynakları bakımından zengin bir kent ama her akşam suyumuz kesiliyor. Temel hak olan su hizmetini bile çözemeyen bir belediye ya da iktidar neyi yapabilir ki?” 

“GENÇLER UMUTSUZ” 

Nuri Mert ildeki gençlerin işsizlik ve yaşanan ekonomik sıkıntılar ile büyük bir mutsuzluk yaşadıklarını ve tek umut olarak yurt dışına çıkmayı gördüklerini belirterek şöyle konuştu: “Umudun olmadığı yerde gençler durmaz. Gençler umutsuzdur. Gençlerimizin geleceğe dair umutları kalmadı ve yurt dışına çıkışı tek çare olarak görüyorlar.”

“HAYVANCILIK DA BİTTİ BİNGÖL’DE İŞ YOK“

Yakın zamana kadar nakliye işi yaptığını ancak şimdilerde işsizler ordusuna katıldığını belirten Osman Barulay da ekonomik sorunlardan ve hayvancılık sektöründe yaşanan çöküşten dert yanarak şunları söyledi: “Ekonomik nedenlerden dolayı arabayı (kamyonet) sattım. Şu an işsizim. Bingöl’de işsizlik çok yüksek. Kentte sadece hayvancılık vardı. O da yem ve arpa fiyatları yükseldiği için hayvancılıkta da büyük sıkıntılar var.” 

Bingöl’de sanayi sektörünün yok denecek kadar az  olduğunu ve yaşanan ekonomik kriz ile birlikte ildeki sorunların giderek büyüdüğünü belirtene Barulay açıklamasını şöyle sürdürdü: “Belediyecilik hizmetleri ortada. AKP’nin iyi yaptığı şeylerde elbette var, kötü yaptığı şeyler de var. Yani genel olarak ben şahsen memnun değilim. AKP’nin genel bakış açısı her zaman kendi yandaşlarına çalışıyor. Geri kalan insanlar hepsi işsiz güçsüz. Kentte yaşanan sorunlar ve işsizlik ile birlikte belediyenin pasif kalması seçimlerde sandığa kesinlikle yansıyacaktır. Bu seçim AKP açısından kötü geçecektir, bunu söyleyebilirim”

“YANMIŞIZ“ 

İsmini vermek istemeyen bir başka vatandaş ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Meslek yok, yanmışız. Üç tane çocuk var. Çocuklara bak, karnını doyur, iki tane domates, bir kilo un, bir kilo yağ olmuş 150 lira. Yanmışız… Asgari ücret olmuş 8500 TL ama bizi hiç ilgilendirmiyor, çünkü işimiz yok. Bu gidişat nereye gidecek belli değil. Diyecek bir şey yok.“ 

“BİNGÖL’ÜN İLERİ GELENLERİ İSTEDİĞİ GİBİ AT KOŞTURUYOR”

İsminin açıklanmasını istemeyen vatandaş açıklamasının devamında  seçimlerde Bingöl’ün ileri gelenlerinin etkisine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bingöl’ün ileri gelenleri istediği gibi at koşturuyor bu kentte. İşlerini istedikleri gibi hallediyorlar. Hiç kimsenin de bir şey söyleme hakkı yok. Çünkü millet gariban, garibanın arkasında güç yok ve güçlü olan hep  istediğini yapıyor.“ 

“HER ŞEY GÜZEL OLACAK”

İsmini açıklanmasını istemeyen vatandaş “Yine AKP seçimi kazanır diyorlar ama bana göre her şey güzel olacak” diyerek şunu söylüyor: “Yani umutsuz olan insan çok. Yine AKP kazanır diyen de çok ama bana göre her şey güzel olacak bu seçimlerde.”

Eskiden AKP’li olan ve partisinden istifa eden Mustafa Karadağ ise mikrofonlarımıza yaptığı açıklamada AKP’de kopuş sürecini şu sözlerde açıkladı. “Ben AK Parti‘ye iki-üç dönem oy verdim. 2007’de, 2011’de ve en son 2015 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye oy verdim. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 arasındaki o süreçte ben AK Parti’den ayrıldım ve istifa ettim. Bu seçimlerde oy vermeyi düşünmüyorum. 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti tek başına iktidar olma çoğunluğunu kaybetmiş, hükümet kurulamaması nedeniyle 1 Kasım 2015’de erken seçim yapılmıştı. AKP artık süreci yönetemez durumda.”

“AKP, 2015 SEÇİMLERİNDE SÜRECİ YÖNETEMEDİ”

Karadağ AKP’nin 1 kasım 15 seçimleri sonrası süreci iyi yönetemediğini ve bu süreçte AKP’den ayrıldığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: “7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP tek başına iktidar olma özelliğini kaybetti ve kimse ile koalisyon kurmak istemedi. O süreci hiç iyi yönetemedi. Aynı yıl kasım ayında yapılan seçimlerde tekrar iktidara geldi. O süreç iyi gitmedi. Gitmediği için ben istifa ettim partiden. Yani benim düşüncelerime biraz ters oldu. Demokrasiyi biraz kenara attılar. Hak, hukuk, adaleti biraz kenara attılar. Öyle olunca biz bıraktık orayı. Süreç şu anda iyi yönetilmiyor.”

AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın uzun süre Kalkınma Bakanı olmasına rağmen Bingöl’e yeterli hizmeti getiremediğini belirten Karadağ açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bütün yatırımlar Kalkınma Bakanlığı’ndan geçiyordu. Cevdet Yılmaz kalkınma bakanıydı ve Bingöllü aynı zamanda. İle bir hizmet gelmedi. Belediye ortada, hiçbir hizmeti yok. Yani Bingöl’e beklenen hizmetler gelmedi.”

Türkiye’de ekonomik sıkıntıların, işsizliğin, yoksulluğun had safhada olduğunu belirten Karadağ, bunun asıl sebebinin ise hukuksuzluk olduğunu söylüyor. Güven ortamının tesis edilmesi için iktidar değişikliği olması gerektiğini ifade eden Karadağ, “İktidar değişikliği şart” diyerek konuşmasını tamamladı.

Bingöl’de vatandaşlar genel anlamda konuşuyor, sorunlarını dertlerini anlatıyor ama şunu da ekliyorlar, “Konuştuklarımız asla videoya çekilmesin, yayınlanmasın, yayınlanırsa başımıza bir şey gelir diye korkuyoruz” diyorlar.

Ekonomi, seçim, işsizlik, yurtdışına çıkma. küçük şehrin büyük sorunları bitmiyor. Yurttaşlar dertli. Geçim sıkıntısı yoğun bir şekilde gözlemleniyor. Köylü çiftçi sıkıntılı , hayvancılık giderek can çekişiyor. Bütün olumsuzluklara rağmen AKP’yi öven birkaç kişiye rastlıyoruz,  ama ağırlıklı olarak herkes yaşanan durumdan şikâyetçi ve konuştuğumuz herkes iktidardan rahatsızlığını dile getiriyor. Sonuç olarak sokaktaki vatandaş Haziran 2023 seçimlerinde Bingöl’de birçok şeyin değişeceğini dile getiriyor.

AKP’nin kalesi Bingöl sokaklarında ‘açız’ sesleri yükseliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!