Eşi öldürüldü, iki oğlu kaçırıldı, bir oğlu da intihar etti

Afganistanlı bir kadının hikayesi; Eşi öldürüldü, iki oğlu kaçırıldı, bir oğlu da intihar etti

HABER MERKEZİ – Türkiye’de yaşayan mülteci kadınlar, önemli zorluk ve ihlallerle mücadele etmekte. Dört yıl önce polis olan eşi Taliban tarafından öldürüldükten ve iki çocuğu yine Taliban tarafından kaçırıldıktan sonra geriye kalan iki çocuğuyla Türkiye’ye gelen Afganistanlı L.’nin hikayesi, yıllardır devam eden göçün kadın boyutunu anlatır nitelikte.

L., kocası ve dört çocuğu ile beraber Afganistan’ın Kabil kentinde yaşadığını dile getirdi. Merkezi hükümet için polislik yapan eşi, merkezi hükümete çalışan diğer kamu çalışanları gibi sürekli Taliban tarafından tehdit edildiğini söyledi. Kocası, aylarca süren tehditlerin ardından Taliban tarafından öldürüldü. Taliban, bununla da yetinmedi, kısa bir süre sonra iki erkek çocuğunu da kaçırdı.

KOCASINI ÖLDÜREN TALİBAN İKİ ERKEK ÇOCUĞUNU KAÇIRDI 

L., o süreci şu sözlerle anlattı: “Eşim, iki yıldır merkezi hükümet için görev yapan bir polisti. Sürekli dışarda görevindeydi.  Dört çocuğumla beraber yaşıyorduk. Eşim Taliban tarafından öldürüldü. Sebebini kimse bilmiyordu. Eşimin ölümünden sonra her şey değişti. Eşimi öldüren Taliban yine peşimizi bırakmadı. 16 ve 18 yaşlarında iki çocuğumu kaçırdı. Onlara ne oldu bilmiyoruz. Sonra zulümleri devam etti. Evimizi, nerde yaşadığımızı öğrendiler. Kalan çocuklarım zarar görmesin diye bir gece çıkıp İran’a geçtik. O dönemde devletle çalışan herkes Taliban’ın hedefindeydi. Ya o aileleri kaçırıyorlardı ya da öldürüyorlardı. “

Yaşadığı bu süreçten sonra daha fazla dayanamadı ve  biri kız diğeri erkek iki çocuğuyla beraber sınırdan geçerek İran’a, oradan da kaçak yollarda Türkiye’ye geçti. Van’a gelen L. ve çocukları, tanıdık kimseleri olmadığı için kış soğuğunun etkili olduğu ilk geceyi dışarda geçirdiğini ifade etti. L. “Bir kış ayıydı. Türkiye sınırından geçtik. Türkiye’ye geldiğimizde kimseyi tanımıyorduk. O gece dışarda kaldık. Sonraki gün bir Afganistanlı karşılaştık. Bizi evine götürdü, onlarda kaldık. “ diyerek devam etti.

TÜRKİYE’YE GELDİKTEN SONRA KALAN TEK OĞLU İNTİHAR ETTİ

Devamında kent merkezinde küçük bir ev bulup oraya geçtiklerini söyledi. Ancak travmalar ve ekonomik sorunlar başta olmak üzere yaşadıkları sorunlar bitmedi. Zor geçen iki yılın ardından 14 yaşındaki oğlu evinin bir odasında intihar etti. “Buraya geldikten sonra oğlum sürekli olarak depresyon geçiriyordu. Tutunacağı bir şey yoktu ve gitmek istiyordu. Göç İdaresi’ne başka kente gitmek için başvuruda bulundu ama kabul görülmedi. Bir gün sonra eve geldim, oğlum yoktu. Arkadaşlarına gittiğini düşündüm. Kızıma sordum o da bilmiyorum dedi. Sonra kızım diğer odaya geçtiğinde abisinin intihar ettiğini gördü ve bağırarak bana koştu. Nasıl oldu bilmiyorum. Gidip baktığımda kendisini asmıştı. “

İntihar eden oğlunu kentteki bir mezarlığa gömdüklerini ifade etti.  “Önce hastaneye götürdük, orada bazı işlemler yaptılar. Sonra görevliler bir mezarlık söylediler. Göçmenlerin gömüldüğü bir yermiş. 6-7 kişiyle götürüp oraya gömdük. “Sözlerini kullandı.

TRAVMA YAŞAYAN KIZI; “ANNE, BURALARDAN GİDELİM”

Abisinin intiharının ardında 12 yaşındaki kızı oldukça zor bir süreç geçirmiş. Anne L., kızı hakkında “Kızım hala kendine gelemedi. Sürekli ağlıyor, kabuslar görüyor. Kızımın kurtulması için başka yere gitmek istiyoruz. O da artık dayanamıyor. Gidelim diyor buralardan. Belki oralar da zordur ama çocuk işte sadece gidelim diyor. Tek umudum birlikte yaşadığım kızım. Burası bizim için dert ve acı. Burada zor bir hayatın içerisinde yapayalnız kaldık. Kimsemiz yok.” Dedi. 

Avrupa’ya gitmek istediklerini ifade eden L., Bazı kuruluşlardan ve buradaki insanlardan yardım alarak geçimini sağladıklarını ancak çok zorlandıklarını söyledi.

Eşi öldürüldü, iki oğlu kaçırıldı, bir oğlu da intihar etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!