AFAD depremzedeye verdiği evi 2 yıl sonra geri istedi

featured

Sivrice merkezli Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik depremde merkez Abdullahpaşa mahallesinde olan iki evinin zarar gördüğü gerekçesiyle tahliye eden Mahsun Oğuzhan veablası Nihal Dağlı, hak sahibi olmuş ve AFAD tarafından Bizmişen ve Yemişlik mahallelerinde konutlardan ev sahibi olmuşlardı. Ancak AFAD tarafından Oğuzhan kardeşlere gönderilen tebligatta Çevre Şehircilik Bakanlığının hasar kayıt numarasında bir adet ev gösterildiği gerekçesiyle kendilerine verilen bir evi geri istedi. AFAD’ın kararına tepki gösteren depremzede Mahsun Oğuzhan, kararı mahkemeye taşıdığını söyledi.

AFAD ‘SEHVEN HAK SAHİBİ OLDU’ DEDİ

İl Afet ve Durum İl Müdürlüğü tarafından Oğuzhan ve Dağlı kardeşlere gönderilen tebligatta, “İlimizde 24.01.2020 tarihinde meydana gelen deprem afeti sonrasında Mahsun Oğuzhan ve Nihal Dağlı merkez Abdullahpaşa Mahallesinden sehven bireysel hak sahibi olup 14.01.2021 tarihinde çekilen kurada Mahsun Oğuzhan’a Bizmişen konutları ED2-20 Blok 5 nolu daire, Nihal Dağlı’ya da Yemişlik konutları 4. Etap D-16 Blok 18 nolu daire çıkmıştır. Ancak Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Müdürlüğünce yapılan hasar tespit raporları incelemesi sonucunda bahse konu hak sahipleri adına Merkez Abdullpaşa Mahallesi 273. Sokakta 1 adet ağır hasarlı konutun olduğu tespit edildiğinden bireysel hak sahiplikleri 02.02.2022 tarihli komisyon kararı ile iptal edilerek müşterek olarak hak sahibi olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle kuralarda verilen konutların tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde tahliye edilerek anahtarı müdürlüğümüze getirmeniz gerekmektedir. Boşaltmadığınız takdirde kolluk kuvvetleri marifeti ile zorla boşaltılacağı bilgilerinize ihtar olunur” denildi.

Screenshot_20221101_163545-1

HASAR KAYIT NUMARASINDA BİR TANE EV GÖSTERİLMİŞ

Deprem öncesinde merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesinde iki tane evi olduğunu belirten Mahsun Oğuzhan, “24 Ocak depreminde yapılan hasar tespit çalışmalarında, ağır hasarlı olduğu belirtildi. AFAD’a gidip hak sahipliğimizi almak için müracaat ettik, hak sahibi olduğum için bana hak sahipliğini verildi. Tabi iki tane evimiz olduğu için diğer ev için de ablam müracaat edip hak sahibi oldu. Evler tamamlandı, Bizmişen TOKİ’de birinci ayda benim evim teslim edildi. Ablama ise Yemişlik’te ev çıktı. Yaklaşık 2 yıldır ben TOKİ’nin verdiği evde oturmaktayım, 11 aydır da ablam Yemişlik ’de verilen evde oturuyor. Şimdi bana AFAD’dan bir yazı geldi. AFAD tarafından gönderilen yazıda ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hasar kayıt numarasında size bir tane ev göstermiş ve bir evinizi iptal edeceksiniz’ deniliyor. Yani AFAD, personelleri bir tane ev göstermiş. AFAD, bu hatayı bizlere zamanında söylemiş olsaydı, bizde itirazımızı ederdik ve o askı kodunu 2’ye çıkarırdık. Bizde bu durum üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçe verdik. Onlarda dilekçemize karşılık, itiraz süreci geçtiği için bir şey yapamayacaklarını söylediler” diye konuştu. 

“‘BİR EVİ BOŞALTIN’ DENİLDİ”

Mağduriyetlerinin giderilmesi için kararla ilgili dava açtıklarını belirten Oğuzhan, “Bizim iki tane orada hak sahipliğimiz olmasına rağmen bakanlık personellerinin hatası yüzünden evimizin boşaltılması isteniyor. 1974’ten beri iki evimiz var orada. Birinde ben oturuyorum birinde babam. Her şeyden önce evlerimize yerleştik ve bu kadar eve masraf yaptık. AFAD personellerinin hatası yüzünden mağdur ediliyoruz. Ama biz mağduriyetimizin giderilmesi için mahkemeye başvurup, davamızı açtık. Mahkemenin sonucunu bekliyoruz. Bunun gibi sorun yaşayan yüzlerce mağdur insan var. AFAD ve Çevre ve Şehircilik diyor ki, ‘ben işimi tam yapıyorum’ İşini tam yapmak insanları mağdur etmek mi? AFAD idaresi ve personelleri hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Kendi hatalarının cezasını çeksinler. Önce hak sahipliği ile ilgili mahkemeyi açalım, sonrasında suç duyurusunda bulunuruz dedik. Bizim mağduriyetimizde mahkemenin vereceği karara göre, ne olacağı belli olacak. Bize ‘bir evi boşaltın, birine de ortak olun’ diyorlar. İnşallah bir an önce mağduriyetimiz giderilir” ifadelerini kullandı.

AFAD depremzedeye verdiği evi 2 yıl sonra geri istedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!