7.7’lik deprem! Bakanlardan ortak açıklama

featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş depremlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Aynı basın açıklamasında Sağlık Bakanı Koca, 7.7’lik depremde can kaybının 1651’e yükseldiğini 11 bin 119 kişinin yaralandığını ve 3 bin 471 binanın yıkıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ortak açıklama yaptı.

Üç bakanın açıklama yaptığı canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise ölen sayısını 1651, yaralı sayısının ise 11 bini aştınığı duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın verdiği kritik bilgilerin arasında ise Kahramanmaraş merkezli iki büyükt deprem sonrası Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı, İslahiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa’ya doğal gaz akışının durdurulduğu da vardı.

ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR

Fuat  Oktay yaptığı açıklamada 6 ide 11 trafo merkezinde elektrik verilemediğini söyledi. Diğer trafolarda ise elektrik akımının sağlandığı bilgisini veren Oktay, “Yıkılan binalar varsa, sokakta sıkıntılı olan yerler varsa burada yine valiliklerle ve ilgili birimlerle kontrollü olarak bu elektrikler verilmekte.” dedi. 

Oktay,  deprem bölgesinde 14 bin 720 personelin görev yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bu sabah saat 04.17’de 7.7 büyüklüğünde meydana gelen ve bugün saat 13.24’te ise Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7,6 depremle ilgili AFAD’tan alınan bilgileri paylaştı.

BARAJLAR AÇIKLAMASI

Deprem bölgelerindeki tüm barajlar hızlı bir şekilde DSİ ve bakanlıklar tarafından denetlendiğini söyleyen Fuat Oktal, “Bazı çok yapısal olmayan yüzeyde çatlakların olduğu barajlarda yapısal bir risk olmadığını gördük. Bu denetleme ciddi şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Oktay’ın açıklamasından satır başları: 

OKTAY İLK GÜN BİLANCOSUNU İL İL SAYDI

“Hayatını kaybedenleri, yaralıları ve yıkılan bina sayılarını güncelleyecek olursak, Maraş’ta; 234 kaybımız var, 1704 yaralımız var ve 310 yıkılan binamız var. Hatay’da 520 kaybımız var, 700 yaralımız var ve 1278 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 205 hayatını kaybeden vatandaşımız, 1003 yaralımız ve 101 yıkılan binamız var. Adıyaman’da 20 kaybımız, 200 yaralımız, 600 yıkılan binamız var. Diyarbakır’da 46 vefatımız var, 557 yaralımız ve 20 yıkılan binamız şu ana kadar tespit edilen. Şanlıurfa’da 30 kaybımız, 1071 yaralımız ve 201 yıkılan binamız mevcut. Gaziantep’te 309 kaybımız, 1597 yaralımız ve 581 yıkılan binamız mevcut. Kilis’te; 13 kaybımız, 244 yaralımız ve 50 yıkılan binamız, Adana’da; 58 kaybımız, 720 yaralımız ve 24 yıkılan binamız mevcut, Malatya’da; 106 kaybımız var, 1941 yaralımız ve 300 yıkılan binamız var. Elazığ’da da 6 yıkılan binamızın olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Toplam itibariyle 1541 hayatını kaybeden vatandaşımız var, 9733 yaralımız ve 3471 yıkılan binamız var.

“BARINMA YARDIMI YAPILIYOR, BESLENME İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR”

Barınma ve beslenme demiştim, burada gerek çadırlar, battaniye, ısıtıcı, mutfak seti ve yatakla alakalı tüm diğer illerimizden buralara tamamını sevk etmiş durumdayız. Henüz ulaşmayan varsa yolduğu olduğunu vatandaşlarımızın bilmelerini arz ederim. Gerek sahra mutfakları gerek aşevleri gerek mobil mutfaklar gerek ikram araçlarıyla tüm illerimizde beslenme merkezleri kurulmuş durumda.

7.7’lik deprem! Bakanlardan ortak açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!