21 vekilin verdiği önergeye 19 kelimelik yanıt

featured

Bakan Koca, HDP’li kadın vekillerin Hiranur Vakfı’nın kurucusu Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirmesiyle ilgili soru önergesine verdiği kısa yanıtla gündem oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaçocuk istismarı konularının tartışılmasına neden olarak Türkiye gündemine oturan Hiranur Vakfı skandalı hakkındaki tepkilere “Konuya gösterilen ilgiye teşekkür ederim” diyerek yanıt verdi. Bakan Koca’nın çocuk istismarına ilişkin olan sorulara verdiği yanıtın tamamı ise 19 kelimeden oluştu. 

21 HDP‘li kadın milletvekili İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarınına ilişkin 105 soru önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Meclis’e taşımıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün HDP’li vekillerin hazırladığı çocuk istismarına ilişkin soru önergesine yanıt verdi. 6 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması nedeni ile tüm Türkiye’yi yürekten yaralayan olaya ilişkin önergeye Koca’nın verdiği yanıtın yüzeyselliği dikkat çekti. Koca yanıtında “Soru önergesinde yer alan konuya ilişkin olarak bakanlığımızca müfettiş görevlendirilmiş olup süreç takip edilmektedir. Konuya gösterilen ilgiye teşekkür ederim” demekle yetindi. Koca’nın 19 kelimelik kısacık yanıtı sosyal medyada gündem oldu. 

İŞTE HDP’li 21 KADIN VEKİLİN KOCA’YA YÖNELTTİĞİ SORULAR 

HDP’li 21 kadın milletvekilinin hazırladığı 105 soru önergesi içinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken imam nikâhıyla ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili işte bu sorular yöneltildi.

“17 Ağustos 2012’de hastanedeki muayenesinden sonra çocuk istismarını tespit eden doktor tarafından polise haber verilmesinin ardından devam eden süreçte kemik testi sonucunu manipüle edenler kimlerdir?

Kemik testine sokulan kişi kimdir? Bu kişilerle ilgili bir işlem veya soruşturma başlatılmış mıdır? Hastanedeki sağlık personelinin kemik testi sahtekârlığında bir ihlali olmuş mudur?

Olmuş ise bu personeller hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

Son 5 yılda, çocuk istismarı başta olmak üzere çocuklara yönelik şiddet dolayısıyla hastanelere sağlık hizmeti için başvuran 18 yaş altı kişi sayısı kaçtır?

Kaç çocuk gebelik dolayısıyla hastaneye başvurmuştur?”

21 vekilin verdiği önergeye 19 kelimelik yanıt

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!