Yurtdışında oy verme işlemi başladı

featured

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylaması için yurtdışında yaşayan vatandaşların oy verme süreci başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mayıs seçimi için 73 ülkede 151 temsilcilikte 167 sandık kurdu.

HABER MERKEZİ – Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 24 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Oy kullanmak isteyenler gümrük kapılarında 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy verebilecekler.

Diplomatik temsilciliklerde oy verme işlemi, belirlenen tarih aralığında hafta içi ve hafta sonu 09.00 ile 21.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilecek. Başkonsolosluklara bağlı şehirlerde ise oy verme saatleri 09.00 ile 18.00 arasında olacak.Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, belirlenen temsilciliklerde veya gümrük kapılarında herhangi bir sandıkta randevu almadan oy kullanabilecekler.Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, YSK‘nın belirlediği yöntemlerle yüksek güvenlik önlemleriyle oylar Türkiye’ye getirilecek. Oylar, Ankara ATO Congresium Fuar Merkezi‘nde Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı‘nın denetiminde güvenli bir alanda saklanacak.Türkiye’de 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, yurt dışından dahil olmak üzere çeşitli sandıklar açılacak. Oyların sayım ve dökümü, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın gözetimi altında yapılacak.Öte yandan, Amerika Birleşik DevletleriKanadaAvustralyaİrlanda ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde oy verme süreci 20-24 Mayıs tarihleri arasında başlamıştır.ABD‘de oy kullanmak isteyen Türk vatandaşları, Washington‘daki büyükelçilik ile New York, Boston, Miami, Houston, Chicago ve Los Angeles’taki konsolosluklarda oy kullanabilecekler. Ayrıca, New Jersey ve Long Island gibi bölgelerde Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerde ek oy kullanma merkezleri açılmıştır.YSK verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 134,246 kayıtlı seçmen bulunmaktadır. İlk tur seçimlerde ABD genelindeki sandıklarda 53,040 seçmen oy kullanmıştır.

Yurtdışında oy verme işlemi başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!