Yeşil Sol Parti’nin olağanüstü kongre günü

featured

Yeşil Sol Parti, “Özgürlük İçin Yeniden” temasıyla 4. Olağanüstü Kongresi’ni, Ankara’daki Atatürk Spor Salonu’nda saat 10:00’da gerçekleştirecek. Kongrede, parti yönetiminde kapsamlı değişikliklere gidilmesi planlanıyor. Yeni eş başkanlar belirlenecek ve partide isim değişikliğine gidilecek.

Ayrıca, kongrede Yeşil Sol Parti’nin iktidar partisine yönelik “Kürt sorununun çözümüne dönük adım atma” çağrısı yapması bekleniyor. Partinin tutumunu açıklaması gereken diğer önemli konular arasında yerel seçimler ve yeni anayasa da bulunuyor.

Yeşil Sol Parti, bu kongresiyle Türkiye’nin siyasi geleceği üzerinde önemli bir etkisi olabilecek kararları alacak ve “Özgürlük İçin Yeniden” vizyonuyla hareket edecektir.

Eş başkanlar değişecek

Yeşil Sol Parti’deki eş başkanlar, Mutabakat Komisyonları tarafından belirlenmektedir ve bu konuda kesin bir değişiklik olması bekleniyor. Komisyonlara Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un önerildiği biliniyor. Eğer son anda bir değişiklik olmazsa, bu iki ismin kongrede eş genel başkan adayı olarak gösterilmesi bekleniyor.

Ayrıca, kongrede Parti Meclisi’nin üye sayısının daraltılması planlanıyor ve tüzük değişikliği de yapılacak. Kongrede Parti Meclisi üyelerinin yüzde 80’inden fazlasının değişeceği öngörülüyor. Bu değişikliklerle birlikte Yeşil Sol Parti, yeni liderlik yapısı ve parti içi yönetimde önemli değişimlere gidecek gibi görünüyor.

Kürt sorunu

Parti Kürt sorununu öncelikli olarak ele alacak, talepleri Meclis’te ve sokakta ifade edecek. İsrail-Filistin savaşının etkisi beklenmiyor, Türkiye’nin çifte standart politikasına dikkat çekildi.

Rojava’ya yapılan saldırılara muhalefetin sessizliği eleştirildi. Şiddet döngüsünden endişe ediliyor. Demokratlar çözüm için destek bekliyor.

AKP MHP ve HÜDA-PAR davet edilmedi

Kongreye AKP ve MHP haricindeki tüm siyasi partiler davet edildi. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan AKP kongresine de Yeşil Sol Parti ve HDP davet edilmemişti.

Kongreye birçok ilden çok sayıda katılımcının olacağı düşünülüyor

Yeşil Sol Parti’nin olağanüstü kongre günü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!