Elazığ depremi sonrasında usulsüz okul yıkımına soruşturma açıldı

featured

Evren Demirdaş/Elazığ 

Elazığ’da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6,8’lik deprem sonrasında kent merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin usulsüz bir şekilde yıkıldığını ve bu durumun müfettişler tarafından tespit edildiğini belirten Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Erhun Karakuş, yapmış oldukları başvuru üzerine Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Karakuş, “Yıkım işi ile ilgili bir mevcut belediye başkanının iş makinalarının başında çekilmiş video görüntüleri vaar. Tabi kendisi yıkımdan ilgisi olmadığını belirtiyor. Neticesinde bu iş savcılık tarafından şeffaf bir şekilde oluşturularak kamunun önünde hesabı sorulacak” dedi.

“Valilik adım atmayınca soruşturma açılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduk”

Deprem sonrasında sağlam olan lise binasının hukuksuz bir şekilde birilerine verilip yıktırıldığını belirten Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, “İlimiz merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yıkımının gayrı hukuki bir şekilde birilerine verildiği iddiasıyla süreci başlatmış olduğumuz ve bu konuyla ilgili Elazığ il Özel İdaresi, Elazığ Belediye Başkanlığı, Millî Eğitim Müdürlüğü ve Elazığ Valiliği’ne ayrı ayrı yapmış olduğumuz yazılı başvuruda bu okulun yıkım emrinin hangi kurum tarafından verildiği, hangi şekilde ihale edildiği ve kamunun ne kadar gelir sağladığı yönünde bir yazılı talebimiz vardı. Her dört kurumdan da yazılı talebimizi ayrı ayrı verilen cevabı yazıda yıkım talimatını kendi kurumlarınca verilmediğini konudan haberdar olmadıkları yönünde bir cevap verildi. Biz de dönemin Elazığ Valisi Erkaya Yırık Bey’e çağrıda bulunarak devlet okulunun ortadan kaybolduğunu buradaki sorumluları bulup yargı önünde hesap vermesi gerektiğini, Valilik tarafından soruşturma başlatılmasını bildirdik. Ancak yaklaşık bir ay geçmesine rağmen Valilik bu konuda herhangi bir somut adım atmayınca biz de konuyu müşteki olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşıdık. Cumhuriyet Başsavcılığı, Elazığ Valiliği’nden soruşturma izni talep etti. Elazığ Valiliği ise yaklaşık sekiz ay süren bir idari soruşturma neticesinde 241 sayfadan ibaret soruşturma raporuyla birlikte ortada suç unsuru oluşturabilecek hususların varlığı nedeniyle soruşturma izni vermiştir.  Yapılacak soruşturma neticesinde bu okulun gayri resmi yıkım talimatını veren de bu okulu yıkanlar da, menfaat temin edenler de yargı önünde hesap verecektir” diye konuştu.

IMG-20220817-WA0001

“Yıkım işiyle ilgili bir belediye başkanının iş başında çekilmiş görüntüleri var”

‘Kent merkezinde bulunan bir okulun, akşam altıdan sabah altıya nasıl buharlaştığının hesabı sorulacaktır’ diyen Karakuş, “Biz de bu sürecin takipçisi olacağız. Sorumlular her kimse bunların her birinin yargı önünde hesap vermesini sağlayacağız. İşin özeti bu koskoca bir devlet okulu buhar olmuştur. Şu an devlet kayıtlarında bu okulu yıktıran belli değil, yıkan belli değil ve bu okulun ortadan kaybolmasının karşılığında devlet kasasına giren bir TL rakam dahi yok. Yıkım işi ile ilgili bir mevcut belediye başkanının iş makinalarının başında çekilmiş video görüntüleri var. Tabi kendisi yıkımdan ilgisi olmadığını belirtiyor. Neticesinde bu iş savcılık tarafından şeffaf bir şekilde oluşturularak kamunun önünde hesabı sorulacak. Biz Yeniden Refah Partisi olarak, gördüğümüz bütün haksızlık ve yolsuzlukların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Sürecin takipçisi olacağız. Gri pasaport olayı gibi bu konunun üstünün kapatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Elazığ depremi sonrasında usulsüz okul yıkımına soruşturma açıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!