Van uçamıyor!

featured

Şenol Balı/Van

Ülkenin farklı metropollerinden Van’a günlük 20- 25 arası olan uçak seferleri 10 ve altına düşürüldü. Bilet fiyatları da 1000 TL’nin üstüne çıktı. İstediği zamanda seyahat edemeyen Vanlılar haftalar sonrasına bilet bulabiliyor. Bu sorun karşısında, kentten gitmek veya kente gelmek isteyen yurttaşlar bu sefer karayoluna yöneliyor ve aynı tıkanıklık bu sefer otobüs seferlerinde yaşanıyor. Kentte gelen İranlı turistler de düşünüldüğünde her yıl 2 milyona yakın yolcu sayısına ulaşan Vanlılar, sorunun çözümünü bekliyor. Vanlılara göre söz konusu sorun hem halkı mağdur ediyor hem de erişimin zor olduğu kentte ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Acil durumda bilet yok

görseller  (1)-1

Yaklaşık 1 milyon 400 bine yakın nüfusu olan Van, uzaklık nedeniyle ulaşımda genellikle havayolunun tercih edildiği bir kent. Her yıl artan yolcu sayısına rağmen günlük 7 ile 10 arasında değişen uçak seferi, kentin ihtiyacına karşılık vermiyor. Koronavirüs salgını öncesi 22- 25 arasında seferin gerçekleştiği Van’da 15 seferin iptal edilmesiyle uçak bileti sorunu yaşayan yolcular, bölgedeki diğer havalimanlarını kullanmak zorunda kalıyor. Turizm acenteleri grup yolcularını ya başka havalimanına yönlendiriyor ya da grupları iptal etmek zorunda kalıyor. Yaşanan sorun, turizm sezonu olması nedeniyle konaklama sektörü ve diğer organizasyonları da sekteye uğratıyor. Taziye, hastalık gibi acil durumlarda da kente istediği zamanda gelmek için bilet bulamayan kent sakinlerinin mağduriyeti büyük. Benzer mağduriyeti kente gelmek isteyen veya memleketlerine gitmeye çalışan öğretmenler ve öğrenciler de yaşıyor.

Henüz bir adım yok

Sorunun çözümü konusunda birçok yol deneniyor ancak şimdiye kadar somut bir sonuç alınmış değil. Konuyla ilgili temas edilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gibi ilgili mercilerin de henüz bir adım atmadığı belirtiliyor. Van ticaret Odası (Van TSO) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsilciliği gibi kent dinamiklerinin girişimlerinden ise şimdilik sonuç alınmış değil.

görseller  (2)

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Özgökçe: Sefer sayıları düşürüldü, halk mağdur

Yaşanan soruna ilişkin Munzur Press’e konuşan TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, kente yapılan uçak seferlerinin günlük 22-23 sayılarından 7-8 sayısına kadar indiğini ve bunun da halkı mağdur ettiğini söylüyor.

“2019 yılında ülkenin metropol şehirlerinden ilimize günlük 22-23 dolaylarında uçak seferi yapılıyordu. Van Gölü Ekspresi de haftanın her günü geliyordu. Pandemi ile beraber uçak sefer sayıları çok düştü. 2022 yılında ise haftada bazı günlerde ilimize 7, bazı günlerinde ise 8 tane uçak geliyor. Van Gölü Ekspresi de haftada sadece bir gün geliyor. Böyle olunca ilimizde iç pazara dönük kültür turları yapamıyoruz. Halk gerçekten perişan. İnsanın hastası oluyor, taziyesi veya acil bir işi oluyor ama Van’a ulaşamıyor” şeklinde konuşan TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Yaklaşık 1 ay veya 40 gün Van’a dönüş veya Van’dan gidişler için uçaklarda yer yok. Böyle olunca halk kara yoluna döndü ve bu sefer otobüs taşımacılığında yoğun bir birikme yaşandı. İnsanlar maalesef 15-20 gün öncesinden bile otobüslerde yer bulamıyor” diyerek kentte erişimin oldukça zor bir hal aldığını sözlerine ekliyor.

“Kent buhran yaşıyor”

Ulaşım sorunun kent ekonomisini de olumsuz etkilediğini ifade eden Özgökçe, sözlerini şöyle devam ediyor: “Böylece hareketlilik olmayınca turizm veya ticaret de etkilendi ve ilde çok ciddi ekonomik krizler yaşanmaya başlandı. Birçok esnaf iflas ederek kepenk kapattı. Daha önce kentte kiralık dükkân bulmak çok zordu ancak şu an 3 dükkândan biri ya boş ya da üzerinde kiralık yazısı yazıyor. Kent bu yönüyle bir buhran yaşıyor.”

Sorunun çözümü için sosyal medyada kampanya başlatıldı: TT oldu

Vanlılar uçak biletlerinin fiyatları ile uçak seferlerinin az olmasına dikkat çekmek amacıyla sosyal medya üzerinden ile  tag’ı ile kampanya düzenledi. Paylaşımlarda vatandaşların mağdur olduğuna ve ekonominin kan kaybettiğine dikkat çekildi. Twitter’da kullanıcıların  Tag’ı ile başlattıkları kampanya, yoğun ilgi gördü ve kısa sürede Trend Topic (TT) oldu.

HDP, sorunu bakana sordu

Aylardır süren sorun siyasi partilerin de gündeminde. HDP, CHP ve son olarak İYİ Parti’li milletvekilleri konuyu meclis gündemine taşıdı.

Konuyu en çok gündemine alan parti ise HDP. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi yönelten HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, uçak seferleri ve bilet fiyatlarının birkaç yıldır Van’da ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Van’ın bir milyonu aşan nüfusuna rağmen yıllar içinde uçak sayılarının azaltıldığı görülmektedir. Bu nedenle geçmiş yıllarda günlük 20’yi bulan sefer sayıları bugün 10’un altına düşmüştür. Dolayısıyla kimi yurttaşlar seyahat için uçak bulamazken kimi yurttaşlar da astronomik bilet fiyatlarıyla baş edemez hale gelmiştir. Öyle ki cenazesini memleketine götüremeyen yurttaşlar dahi söz konusu olabilmektedir. Yine düğün, eğitim, sağlık, taziye vb. nedenlerle yapılacak seyahatler de ya uçak azlığından ya da bilet fiyatlarından dolayı ertelenebilmektedir. Aynı şekilde Van’da turizm geliri sağlayacak turlar da ulaşım maliyeti ve zorluğu nedeniyle yapılamaz hale gelmiştir. Çünkü yakın tarihli bir uçakta yer bulmak mümkün olmazken bilet fiyatları 800 TL’den başlamaktadır.”

İYİ Parti’nin de CHP’nin de gündeminde

Uçak sorununu meclise taşıyan isimlerden biri de İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş oldu. Van’da son dönemlerde gündemden düşmeyen uçak sorununu meclise taşıyan Ataş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorulmak üzere meclise bir soru önergesi verdi. Ataş, önergede sefer sayılarının az olduğunu ve bilet fiyatlarının yüksek oluşunu dile getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da konuyu Meclis’e taşıyarak Bakan Karaismailoğlu’na ulaşımın Van’da ciddi sorun haline geldiğini belirterek, ne gibi önlemlerin alındığını sordu.

Van uçamıyor!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!