Van TSO seçimlerinde kazanan, YSK’nın ‘iptalin iptali’ kararı ile Necdet Takva oldu

featured

22 Ekim 2022 ‘de yapılan ve iki defa iptal edilen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanlığı seçimlerinde sadece 2 oy farkla mevcut Başkan Necdet Takva oturdu. YSK, ilk seçimin galibi  Zahir Kandaşoğlu’nun itirazını dikkate almadı. 

22 Ekim 2022 ‘de yapılan ve iki defa iptal edilen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanlığı seçimlerinde sadece 2 oy farkla mevcut Başkan Necdet Takva oturdu. YSK, ilk seçimin galibi  Zahir Kandaşoğlu‘nun itirazını dikkate almadı. 

Şenol BALI / VAN

Ekim ayındaki ilk seçimde Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva’nın karşısına Zahir Kandaşoğlu en güçlü rakip olarak çıkmıştı. 22 Ekim 2022’deki ilk seçimi Zahir Kandaşoğlu kazanmış seçim Necdet Takva’nın itirazı ile iptal edilmişti. Yaptığı itirazın kabul edilmesi ile 17 Aralık 2022’de yapılan ikinci seçimi Takva sadece 2 oy farkla kazandı. Bu kez ikinci seçim sonucuna ilk seçimin kazananı Kandaşoğlu itiraz etti ancak sonuç alamadı. Kandaşoğlu’nun itirazını haklı bularak ikinci seçime iptal kararı veren İl Seçim Kurulu’nun kararı, YSK’dan döndü. YSK’nın seçimin yenilenmesini kararını iptal etmesi sonucu Van TSO’nun başkanlık koltuğuna yine mevcut başkan Necdet Takva oturdu.  

VAN TSO’DA BAŞKANLIK SEÇİMİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

22 Ekim 2022 tarihinde yapılan ve iki defa iptal edilen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanlığı seçimleri yılan hikayesine döndü.
Beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu’nu, mavi liste adayı Necdet Takva’nın 2 oy farkla kazandığı ikinci seçime dönük yaptığı itiraz İl Seçim Kurulu tarafından değerlendirilmiş ve seçimler ikinci kez iptal edilmişti. Ancak YSK’nın, bu iptal kararını iptal etmesi sonucu Takva, seçimin kazananı oldu.  Munzur Press, aylardır kentin gündemini meşgul eden oda seçimlerini bütün boyutlarıyla ele aldı. 

SEÇİMDE 5 ADAY YARIŞTI

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) 22 Ekim 2022 tarihinde seçime gitmişti. Mevcut Başkan Necdet Takva mavi listeden Zahir Kandaşoğlu beyaz listeden, Faruk Biner sarı listeden, İzzet Çoban kırmızı listeden,  Hamdullah Koçhan ise yeşil listeden seçime girdi.

Seçimlerde, mavi liste adayı Necdet Takva 19 gruptan 9’nu alırken, beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu ise 10 grup kazanmıştı. Ancak YSK Kandaşoğlu’nun aldığı 1’inci Meslek Grubunu iptal etti. İptal sonrası yapılan seçimlerde Takva iki oy farkla seçimleri kazandı. İptal edilen ve yeniden yapılan Van TSO 1’inci grup seçimlerinde kullanılan 161 oyun 79’unu alan mevcut başkan Necdet Takva kazanmış, beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu ise 77 oy almıştı.  Son seçim, TSO’daki güvenlik kameraları gerekçe gösterilerek İl Seçim Kurulu tarafından bir kez daha iptal edilmişti. 

ÜÇÜNCÜ SEÇİM TARİHİ 28 OCAK 2023 OLARAK BELİRLENDİ ANCAK  YSK İZİN VERMEDİ

İkinci kez iptal edilen Van TSO seçimlerinin yeni seçim tarihi 28 Ocak 2023 olarak belirlendi. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK), iptal kararına ilişkin yeni bir karar açıkladı. YSK, Van İl Seçim Kurulu’nun aldığı ‘İPTAL’ kararının da iptaline karar verdi. YSK’nın bu kararı sonrası Necdet Takva, iki oy fark ile Van TSO’ya bir kez daha başkan seçildi.

BİR ÖNCEKİ SEÇİMLERDE DE İKİ İSİM YARIŞMIŞTI

Adaylardan Zahir Kandaşoğlu, 1994-2011 yılları arasında odaya başkanlık yapmıştı. Necdet Takva ise odadaki 8 yıllık genel sekreterliği görevinden Mirza Nadiroğlu’nun başkanlığı döneminde istifa etmiş ve Haziran 2013’te girdiği Van TSO seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmişti. 2018 yılındaki seçimlerde de bu ikili yarışmıştı. O yılki seçimlerde Necdet Takva, 19 meslek grubundan 14 meslek grubunu alırken Zahir Kandaşoğlu ise 5 meslek grubunda başarılı olmuştu.
İkinci kez başkanlığa seçilen Takva, 2019 yılındaki yerel seçimlerde AKP’nin Van Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olmuş ve görevinden istifa etmişti. AKP’den aday olan Takva belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca görevine geri dönmüştü.  

TAKVA SORULARIMIZI YANITSIZ BIRAKTI

Van TSO seçimleri ve yaşanan süreç ile ilgili görüşlerini almak için aradığımız Necdet Takva, seçimler hakkında değerlendirme yapmak istemediğini ve bu yüzden konuşmayacağını belitti.

BEYAZ LİSTE ADAYI KANDAŞOĞLU: KAZANDIĞIMIZ 9 GRUPTAN İSTİFA EDECEĞİZ

Beyaz listenin başkan adayı Zahir Kandaşoğlu, Munzur Press’e yaptığı açıklamada YSK’nın verdiği iptal kararına, “Kişiye özel bir kanun uygulandı” cümlesiyle tepki gösteriyor. Beyaz listeyle kazandıkları 9 gruptan istifa edeceklerini ifade eden Kandaşoğlu, seçimlerin sahtekarlıklarla geçtiğini ve bu yüzden sonuçları kabul etmediklerini dile getiriyor:“İlin en büyük STK’sı 10 aydır seçimini yapamadı. Kent bir bütünen etkileniyor. İlimize yakışmadı. Neden kimse görevini yapmadı, onun şokunu yaşıyoruz. Kazandığımız 9 gruptaki arkadaşlarla beraber istifa edeceğiz, odaya gitmeyeceğiz ve mazbatamızı almayacağız. Bu seçimde birçok sahtekarlık oldu. Bu yüzden sonucu kabul etmiyoruz. Yargıtay’ın bu süreci durdurma yetkisi de yok bildiğim kadarıyla. Mahkemedeki süreç devam edecek. Birçok yere müracaat ettik ama herhangi bir kurum müdahale etmedi. Denetimler olmadı, soruşturma veya teftiş yapılmadı.”

KANDAŞOĞLU: SOKAĞA ÇIKIP SORUN, KAÇ ESNAF MAVİ LİSTEYE OY VERMİŞ?

Kandaşoğlu, Necdet Takva’yı kastederek, “Adam esnaftan, tüccardan oy almadan seçimi kazandı. Mavi liste kesinlikle esnaftan oy almadı. Allah şahit ki bir iki grup dışında aldığı grupların hepsini sahte oylarla aldı” ifadelerine yer veriyor. Kentteki seçimlerin ülke genelinden farklı bir havada geçtiğini belirten Kandaşoğlu, “Dağıtılan ve başkası yerine kullanılan 20 bin oy söz konusu. Sahte yetki belgeleriyle, sahte NACE kodlarıyla operasyon sonucu bu seçimi kazanmıştır. Sokağa çıkıp sorun, kaç esnaf  mavi listeye oy vermiş. Şu andaki yönetim esnafı temsil etmiyor ve onlarla bir ilgisi yok”  diyor. 

YSK’NIN KARARINA TEPKİ: YSK USULE VE KANUNA AYKIRI İNCELEME YAPIYOR

Öte taraftan Kandaşoğlu, YSK’nın, İl Seçim Kurulu’nun, seçimlerin yeniden yapılması yönündeki kararını iptal etmesine sosyal medyada hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Kandaşoğlu, “Türkiye’de bir ilki yaşıyoruz. TOBB yasasına göre İl Seçim Kurulunun vermiş olduğu karar kesin olmasına rağmen, YSK usule ve kanuna aykırı olarak inceleme yapıyor. Hukuki açıdan garabet bir kararı kınıyoruz ve kabul etmiyoruz” şeklindeki sözlere yer verdi.
 Van İl Seçim Kurulu, Takva’nın 2 oy farkla kazandığı ikinci seçimi iptal etmiş yeni seçim tarihi için 18 Ocak 2023 olarak belirlemişti ancak YSK, bu karar için iptal kararı verdi. 

MAVİ LİSTENİN MECLİS ÜYESİ ADAYI KAYA: SEÇİMLERİN UNUTULMASINI, KARDEŞLİK İÇERİSİNDE BİR KENT ÇALIŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM

Meclis üyeliği için mavi listeden seçimlere giren ancak seçilemeyen İlhan Kaya da sonuçlara itiraz etmişti. Kaya’ya göre kendisinin dahil olduğu 12’inci grubun seçim sonuçları inceleniyor hala. Şunları söylüyor Kaya: “Van’a yakışan bir seçim olmadı. Karşılıklı suçlamalar, uğraşmalar… Bu kadar büyütmenin anlamı yoktu bu seçimleri. Kenti germeye gerek yoktu. Artık sonuçlandı. Temennimiz bundan sonra birlik beraberliğin sağlanması ve Van ekonomisine fayda verilmesi. Tüm esnafın, kardeşlik ve uyum içinde bu seçimleri unutarak el ele verip bu kent veya bölge için ne yapabiliriz şeklinde bir çalışma içerisine girmelerini temenni ediyorum.”

Kaya, diğer konuşmacıların aksini düşünüyor ve oda seçimlerinde yaşananların kent ekonomisini olumsuz etkilemediğini ifade ediyor. Kaya, şunları ekliyor: “Oda veya oda seçimleri kent ekonomisi önünde bir engel değil. Kendi işini yapan yapıyor. Ben 20 yıldır oradayım, esnafın kayıtlı olduğu bir yer. Belediye veya diğer kurumlar gibi değil ki. Çok büyütüldü. Cumhurbaşkanlığı seçimi değil ki. Vazgeçilmeyecek bir yer değil. Bunlara gerek yok.”

Van kent merkezi (Foto: Munzur Press) 

ESNAF REŞİT TAKAR: ŞU AN KENDİ YALANLARINA KENDİ İNANAN BİR YÖNETİM VAR

Kent esnaflarından Reşit Takar ise kentin imaj olarak zedelendiği görüşünde. Takar, seçimlere siyaset bulaştığı ve entrikalar yapıldığı yönünde görüşünü dile getiriyor ve şöyle devam ediyor: “Kent zarar gördü. Kentteki tüm esnafın morali bozuk. STK seçimlerine siyaset karıştırıldı ve türlü türlü entrikalar yapıldı. Şu an kendi yalanlarına kendi inanan bir yönetim var. Esnafın talebinin aksine dayatma veya siyasetle koltuğa yapışmış bırakmayan bir durumla karşı karşıyayız. Van TSO’nun bir ağırlığı, bir karşılığı kalmadı. Bütün esnaf bunu söylüyor ve insanlar şikayetçi. Çünkü bir seçim iki üç defa tekrarlanmaz. Böylesi bir durumda güven olur mu? Liyakatli bir yönetim olsaydı herkes destek verirdi.”

BAŞKAN ADAYLARINDAN FARUK BİNER: BU SEÇİN BAŞINDAN SONUNA KADAR ŞAİBELİDİR

Seçimlerde yarışan dört adaydan biri sarı liste adayı Faruk Biner ise seçim sürecinin baştan sıkıntılı olduğunu ifade ediyor. Seçimlerin de sonuçların da kirli olduğunu savunan Biner, seçimlerin bir bütün olarak iptal edilmesi gerektiğini dile getiriyor. Biner, şu sözleri kullanıyor: “Usulsüzlüklerden yana endişelerimiz vardı. Türkiye’nin tamamı oda seçimlerini tamamladı. Herkes görevine başladı ve kentinin refahı ve gelişmesi için iş dünyasına öncülük ediyor. Durum bu iken biz hala seçimleri tartışıyoruz. Bunun adı basiretsizliktir. İki arkadaşımızdan biri iki dönem, diğeri üç dönem başkanlık yapmış ve kurumun ruhunu en iyi bilen insanlar. Bu yüzden daha dikkat etmeleri gerekiyordu. Bütün söylemlerinde memleket teranelerini kullanarak bencilliklerini önde tutan davranışları oldu. Bu seçim başından sonuna kadar şaibelidir. Kimin lehine ve aleyhine olduğu fark etmeksizin kirli bir seçim ve kirli bir sonuç oldu. Kurumun itibarı için seçimlerin toptan iptal edilmesi lazım, bu arkadaşların da kendi itibarları için istifa etmeleri onurlu bir davranış olurdu. Daha demokratik, daha şeffaf bir süreç olabilirdi. Kurumun itibarı ve memleketin bu şaibeden kurtulması için bu çok önemli.”

“TSO’lar bir kentte belediye ve Valilikten sonra üçüncü önemli ve kent gelecek kurgusunda karar veren en etkili kurumdur” cümlesini kullanan Biner, kent halkının uzun yıllar kuruma şaibeyle bakacağını söylüyor. 

“KENTİ KENDİ BENCİLLİKLERİMİZE KURBAN EDİYORUZ”

Biner de seçim sürecinin kentte enerji kaybına yol açtığı görüşünü savunuyor: “Açın istatistiklerdeki kötü pozisyonumuza bakın. Gelişmişlik endeksi bakımından son yirmide bizden başka büyükşehir var mı? Doğu Anadolu’nun en büyük kentisiniz ve sanayiye, üretime dönük kaygınız olması gerekirken herkes ‘buradan nasıl vekil olabilirim, oda başkanı olarak nasıl hayatımı sürdürürüm’ diyor.”

Biner, kent olarak kötü bir sınav verdiklerini söyledikten sonra şöyle devam ediyor: “Sarı grup olarak arkadaşlarımıza şunu dedik: ‘Kimsenin bilgisi olmadan gidip yetki belgesini almayın.’ Oy isterken bile projelerimizi anlattık. Bu konuda bütün yollar mubah değil ki. Oda başkanı olmak için haysiyetimizi mi yitirelim. Kurumun bu kadar zedelenmesine gerek yoktu. Çok kötü bir sınav verdik. Kentin son sıralarda olmasının nedeni bu. Kenti kendi benciliklerimize kurban ediyoruz.”

Van TSO seçimlerinde kazanan, YSK’nın ‘iptalin iptali’ kararı ile Necdet Takva oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!