Tütün Adıyaman’da Önemli Bir Geçim Kapısı

Adıyaman’da vatandaşların geçim kaynağı olan tütünün ekim sezonu başladı. Sabahın erken saatinden itibaren tarlaya giden vatandaşlar, topladıkları tütünleri büyük emeklerle işledikten sonra satışa sunuyor.

Adıyaman’ın ova köyleriyle birlikte özellikle arazi yüz ölçümü az olan dağ köylerinin tek geçim kaynağı olan tütün sayesinde aileler çocuklarını okuttuktan sonra düğün masraflarını çıkarak evlendiriyor. Kalitesi dünyanın her yerinde bilinen Adıyaman’ın sarmalık kıyılmış tütünü ülkemizin birçok ilinde satışa sunuluyor.

Çocukken tütün parası ile okuduktan sonra iş sahibi olan Adıyamanlılar, tütünün Adıyaman ekonomisi için ne kadar önem arz ettiğinin altını çizerek, tütünün Adıyaman’ın olmazsa olmazı olduğunu vurguluyor.

“Tütün olmasaydı, ben okuyamazdım”

Koç Der yönetim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda tütüncü bir babanın oğlu olduğunu söyleyerek, tütünün sayesinde üniversite okuduğunu belirten Gaffari İzci ise, “Tütün Adıyaman’ın ekmeğidir. Adıyaman’ın geçim kaynağıdır. Bu tütün bizim tütünümüzdür. Bizim toprağımızın tütünüdür. Yabancı tütünü yasaklasınlar, bizimkini serbest bırakın. Tütün yanlışsa hepsini yasaklayın, bizimkini yasaklamayın. Tütün olmasaydı, ben okuyamazdım. Ben üniversiteyi tütünle okudum. Bu milletin cebinde birkaç kuruş varsa bu tütünden elde edilendir. Bu başka bir şeyin değildir. Ben Koçaliliyim. Koçali zaten tütünün merkezidir. Herkese serbest olacaksa bize de serbest olsun. Vergiyi mi istiyorlar, devlet vergiyi de getirsin. Zaten esasında biz bunu istiyoruz” dedi.

“Bu insanlarımız tütünde çalışıyorlar”

Mehmet Akbal, isimli vatandaşta Adıyaman’da tütün işiyle ilgilenen kişilerin bu parayla ailelerini geçindirdiklerini belirterek; “Sabahın 04:00’ünde Adıyaman’ın insanları komple tarlanın içerisine 20:00-21:00’e kadar çalışırlar. Bu insanlarımız tütünde çalışıyorlar” diye konuştu.

“Gençler bu tütünü ekip kaldırıyorlar”

Tütün üreten insanların alınlarının teriyle geçimlerini sağladığını ifade eden Kamber Çavuş, “Adıyaman’da Pirin’in ilerisinde yaşayan halkın 700 ila bin 500 metre arazisi var. Bu insanlar bu şekilde geçimlerini sağlıyorlar. Gençler bu tütünü ekip kaldırıyorlar. Bari bu sayede gençler işsizlik sorunlarını çözmüş oluyorlar” diye konuştu.

“Adıyaman’ın tütünden başka alternatifi yoktur”

Köyde tütün işiyle uğraşan Şevket Alagöz isimli vatandaşta tütünün önemine dikkat çekerek; “Tütün Adıyaman’ın her şeyidir. Adıyaman’ın tütünden başka alternatifi yoktur. Dağın yamacında insanlarımız 2 dönümle geçimlerini sağlıyorlarsa, çocuklarını okutuyorlarsa bu oldukça önemlidir. Tütünümüzü kendimiz kaldırırsak bizim kimseye zararımız olmaz. Vergi ise biz vergimizi veririz” şeklinde konuştu.

Tütün Adıyaman’da Önemli Bir Geçim Kapısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!