Tunceli Belediyesi’nin meclis toplantısında köylüler oy sonucunu beğenmedi, arbede çıkardı

featured

Dersim merkez ve ilçe belediyeleri tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan Katı Atık Tesisi’ne ilişkin Dersim Belediyesi’nin projeden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkınca köylülerle Belediye Başkanı ve meclis üyeleri arasında arbede çıktı. Arbedede, köylüler sık sık ‘Başkan İstifa’ sloganları attı.

SERHAT OZAN YILDIRIM/DERSİM

Tunceli Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği’nin sağlanan 16.5 milyon Euro fon desteğiyle merkez Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı köylülerin 55 bin ağaç kesileceği, doğanın tahribata uğrayacağı ve çevre kirliliğine yol açacağı gerekçesiyle tesisin iptali için yaptıkları çevre eylemleri devam ederken bugün Belediye Meclis Toplantısı’nda tek gündem maadesi ile yapılan toplantıda   arbede yaşandı.

Geçtiğimiz pazartesi günü yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda Sütlüce köyünde yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yerinin değiştirilmesi  ya da projenin iptal edilmesi için belediye meclis üyelerinin verdiği önerge sonrası alınan karar doğrultusunda 11 Kasım Cuma günü tek gündem maaddesi ile belediye meclisinin toplanması kararlaştırılmıştı. Bugün sabah saat 10.00’da yapılan Belediye Meclis Toplantısı’na onlarca çevreci köylü de katılarak ellerinde dövizler ile toplantıyı izlediler. Saat 10.00 sularında toplantıyı TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tek gündem maddesi ile toplanıldığını, tesisin yerinin değiştirilmesi ya da projenin iptal edilmesi önergesini üyelerin oyuna sundu. Toplantıya katılan belediye meclis üyelerinin çoğu önergenin red edilmesi yönünde oy kullanınca köylüler meclis üyelerine ve başkana tepki göstererek, ‘Bize söz verdiniz yer değişikliği ya da iptal kararı alacaktınız, yaptığınız hukuksuz bir durumdur’ diye tepki gösterdiler. Salonda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı ve red oyu veren belediye meclis üyelerine tepki göstererek arbede çıkarttı.

Köylüler Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve belediye meclisi üyelerinin kendilerine söz verdiklerini ve projenin taşınması ya da iptal edilmesi yönünde oy kullanacaklarını söylediklerini öne sürerek başkana tepki göstermek için topluca belediye başkanının makamının bulunduğu birinci kata inip başkanın kapısını çalarak içeri girmek istedi ancak görevliler kapıları arkadan kilitleyerek açmadı. Köylüler bu duruma sert tepki gösterdi ve burada da zaman zaman arbede yaşandı. Belediye başkanı aleyhine uzun süre atılan sloganların ardından köylüler belediye binası önüne geçerek basın açıklaması yaptı.

Köylüler adına belediye önünde basın açıklaması yapan Avukat Özgür Ulaş Kaplan HDP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin 5 gün önce verilen önergenin kabulü yönünde oy kullandıklarını ve söz verdikleri halde bugün red oyu vererek sözlerinden döndüklerini belirterek şunları söyledi: “Katı Atık Birliği’nin gerçekleştirilmesi için oluşturulan bir birlik var DERKAB adında. Bu birlikten de merkez belediye başkanlığının birlikten çekilmesi  önünde meclis üyeleri önerge verdi. Bugün bu konunun görüşülmesi lazımdı. Meclis toplantısında Belediye Başkanı içeri girdi ve insanlara bir merhaba bile demeden çok kısa sürede arka tarafta yapılmış pazarlıkların da neticesine güvenerek doğrudan oylamaya geçti. Oylama neticesinde daha önce önergeye imza atmış HDP Meclis Üyeleri önergelerine bile sahip çıkmadılar. Daha önce yaptıkları açıklamalarının bile arkasında durmadılar. HDP’li üyeler önergenin reddi yönünde oy kullandılar. Burada HDP, TKP meclis üyeleri red, CHP ve EMEK Partili belediye meclis üyeleri önergenin kabulü yönünde oy verdi. Bir konuda görüşünüz üç günde nasıl değişir, pazartesi böyle bir önerge veriyorsunuz, cuma günü böyle bir karar alıyorsunuz. Bu iradesizliktir, kapalı kaplılar ardından yapılan pazarlığın gün yüzüne çıkmasıdır” 

Kaplan, CHP’li ve Emek Partili Belediye Meclis Üyeleri’nin sözlerinde durduğunu ama TKP ve HDP’li üyelerin verdikleri sözü yerine getirmediklerini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü, “Bu mesele burada bitmiş değildir. DERKAB projenin gerçekleştirilmesi için toplantı yapacaktır. Bu birliğin içerisinde CHP’li 5 belediye bulunmaktadır. Kılıçdaroğlu yapmış olduğu açıklamalarda farklı alanlar bulunması gerektiğini söylemişti. Bunları bize dile getirdi. Eğer CHP’nin parti görüşü bu şekilde ise DERKAB’daki 5 belediye başkanı da bu iradeye uygun davranırsa bu projenin bu alanda yapılmaması yönünde bir karar alabilir. Bizler DERKAB’da da demokratik haklarımızı kullanarak, taleplerimizi dile getireceğiz. Bu şekilde bir karar çıkması için çalışmalar yürüteceğiz” Avukat Özgür Ulaş Kaplan, açıklamasının son bölümünde  çevre illerdeki bu tür projelere baktığımızda ortaya çıkan sonuçlar herkesi rahatsız etmiştir diyerek şunları belirtti; “Çevre illerdeki meydana gelen olaylara baktığınızda yarattığı sonuçlar ortada. En son Bursa’da tepkiler oldu. Buna bizzat CHP’li Milletvekilleri de katıldı. Yapılmak istenen proje Düldül Tepe ve ilgili mahallelere 2 km uzakta. Burada katı atık ayrıştırılırken yakma işlemi yapılacak. Bu yakma işlemi sırasında kimyasal gazlar havaya karışacak. Kanser vakaları artacak.”

Yapılan basın açıklamasından sonra çevreci köylüler sloganlar atarak HDP Tunceli İl Binası önüne giderek HDP’lilere tepki gösterdi. Köylüler HDP İl Başkanlığı önünde tepkilerini dile getirerek meclis üyelerinin sözlerinde durmamasını protesto ederek eylemlerine son verdiler.

Tunceli Belediyesi’nin meclis toplantısında köylüler oy sonucunu beğenmedi, arbede çıkardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!