Terteleyi unutturmayacağız

featured

Dersim Tertelesi’nin 86’ncı yıldönümünde Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla 4 Mayıs Dersim Tertelesi için anma yapıldı.

HABER MERKEZİ – Dersim Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Dersim Tertelesi’nin 86’ncı yıldönümüne ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yapıldı. Açıklamaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim il ve ilçe örgütleri temsilcileri, kent milletvekili adayı Ayten Kordu, Amed vekil adayı Azad Barış, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanları Kadriye Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Açıklamada platform adına basın metnini Ergin Tekin okudu. Katliamın tarihçesine değinen Tekin, günümüzde de katliamların devam ettiğini belirterek, “Emperyalist ülkeler işgal etmek istedikleri, yok etmek istedikleri bölgelere dair raporlar hazırlıyor. Demokrasi, eşitlik ve özgürlük vaatlerini kendi hegemonyasını ve çıkarlarını korumak üzere bir katliam vesilesi yapıyorlar. Sonuçta tarihsel bir savaş argümanıdır bu onlar için. Kimi yerlere ‘demokrasi götüreceğiz’ söylemini kullanıp, bu raporlardan hareketle, kimi yerlerde kimyasal silahlarla katliamlar yapıyorlar” dedi.

“Dersim katliamı soykırım olarak tanınsın”

Daha sonra söz alan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tacer, “Yüz yıl geçmesine rağmen henüz Dersim’le ilgili bir söz edinmedi. Bu ülkede bizi katledenler aynı anlayışla devam ediyorlar. Birçok kadim halk iktidarlar tarafından katliama uğratıldı. Kürt ve Alevi ayrımı yapmadan bizi yok edenlere karşı topyekün mücadele etmeliyiz. Türkiye de Dersimlilere yaptıklarıyla yüzleşsin. Ankara’ya sesleniyoruz, Dersim’in sesini duyun, o kara kutuyu açmanız lazım. Halklarla yüzleşin. Seyit Rıza ve arkadaşlarının halen mezarlıkları belli değil torunları mezarları başında mum yakmak istiyor” diye konuştu.

Söz alan diğer konuşmacıların ardından kitle Seyit Rıza Meydanı’ndan Munzur’a yürüdü. Yürüyüş sırasında katliamı anlatan ağıtlar yaktı. Yürüyüşün sonunda mumlar yakıldı, dualar edildi, Munzur’a karanfiller bırakıldı.

Terteleyi unutturmayacağız

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!