Süryanilerde Paskalya Bayramı ve Önemi

Süryanilerde Paskalya Bayramı ve Önemi

Her yıl Diriliş (Paskalya) Bayramı olarak kutlanan Paskalya Bayramı’nın önemi hakkında açıklamada bulunan Adıyaman ve Çevre İller Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, önemli mesajlar verdi.

Paskalya Bayramı’nın Süryaniler açısından oldukça önemli bir bayram olduğunu söyleyen Adıyaman ve Çevre İller Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, “Paskalya Bayramı yani Meshin kıyamı Süryanilerin yanında büyük bir gönül hoşluğu ile gerçekleşir” dedi.

Adıyaman ve Çevre İller Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, Paskalya Bayramı’nın İncil’deki anlamına ve Hıristiyanlıktaki önemine vurgu yaparak; “Paskalya Bayramı yani Meshin kıyamı Süryanilerin yanında büyük bir gönül hoşluğu ile gerçekleşir. Biz dünyadaki Hristiyanlara Adıyaman’dan selamımızı gönderiyoruz. Mesihin kıyam günü bizim için mühim bir gündür. Herkes bu ayda aynı günde anma programını düzenler. Bu ayda gönlümüz güzeldir” dedi.

Ortadoğu’da devam eden savaşlardan dolayı üzüntülü olduklarını söyleyen Metropolit Griğoriyos Melki Ürek, barış mesajları vererek; “Ancak bir şeye gönlümüz iyi değil. Yani savaş var. Bu savaşın durması gerekir. Bu tür şeyler kötüdür. İnsanlar muhabbetleriyle birbirleriyle iyi olsunlar. Birbirlerine iyi olsunlar. Mesih ve büyük şahsiyetler dünyaya geldiklerinde muhabbet ve mutluluk insanlara getirdiler. Ve insanlar hayatlarını sürdürsünler, yaşatsınlar” dedi.

Kilisenin Tarihçesi

Öte yandan Adıyaman tarihinde Süryaniler önemli bir yere sahiptir. Adıyaman’ın eski adının Süryanicede Hesno d’Mansur’dur. Bellidir ki, Süryanilerin bu bölgedeki köklü varlığına işaret etmektedir. Adıyaman merkezinde hem nüfus açısından hem de sahip oldukları eserler açısından zengin olmalarına rağmen günümüze kadar ulaştırabildikleri yapı olarak; Mara Mahallesinde bulunan Mor Petrus ve Mor Pavlus Süryani Kadim Kilisesidir ve Süryani Kadim Mezarlığıdır.

Adıyaman Süryani Kilisesinin bulunduğu alan, ilk kez 1701 yılında Metropolitlik kurulmak amacıyla atılan Meryemana kilisesinin temelleridir. O tarihten itibaren bu kilise Adıyaman’da bulunan Süryanilere hizmet vermiştir. Kilisenin ilk kurucusu Kadasetli Patrik Petrus’un emriyle, Siverek Metropoliti Mor Atanasiyos Denho’dur. Atanan ilk Metropolit, bugün halen mezarı kilise avlusunda bulunan Metropolit Mor Abhay Eyüp’tür. Buranın son metropoliti ise, mezarı kilisenin yan sunağı bölümünde bulunan Mardinli Mor Kurillos Mansur Rahip Ĥallo’dur. Süryaniler, başta Gerger ve Samsat olmak üzere bölgenin genelinde sayısızca kilise ve manastırlar kurmuşlardı. İbadet ve eğitim merkezi olarak faaliyet yürüttükleri dönemlerde önemli ilmi ve ruhani şahsiyetler yetiştirdi. Samsatlı Lukyanus ve diğerleri. Adıyaman’ın tek açık ve faal kilisesi de, yukarıda bahsettiğimiz bir çok kilise ve manastırlardan sadece birisidir. Bu kilise, 1883 yılında Meryemana kilisesinin yıkılması sonucu başka bir isimle kurulmuştur. Yeni kurulan kilise, yukarıdaki tarihte Urfa’dan getirilen Süryani taş ustalarının eseridir. Kilisenin mimari yapısı incelendiğinde, Urfa’da bulunan adaş kilisenin mimarisiyle tıpa tıp benzemektedir. Bu kilise 1905’te ve 1953’te restore edilmiştir.

19. Yüzyılın sonlarında ve 20. Yüzyılın başlarından itibaren Adıyaman’da Süryanilerin sayısı hızlıca azalmasıyla kilise bazı dönemler dini hizmet alanlarında aksamalara mazhar olmuştur. 1964 yılından itibaren nüfusun yok denecek kadar azalması, kiliseyi olumsuz yönde etkilemişti. Zaman zaman başka yerlerden (Mardin, İstanbul) gelen din adamları dışında, merkezde varlığını sürdüren birkaç aileden başka Süryani ailesi kalmamıştı. Uzun süre boş kalan kiliseye önce 1999 yılında Metropolit Yusuf ÇETİN ziyaret ettiler. Daha sonra 2001’de Rahip Melki Ürek Patrik tarafından atandı ve kilise tekrar ibadete açıldı. Kilisenin açılmasıyla toparlanan Hıristiyan (Süryani, Ermeni) aileleri teklifi ve Patrik hazretlerinin onayıyla Rahip Melki’nin Metropolitliğe terfi edilmesiyle Ülkemizde bulunan dört Süryani metropolittin dördüncüsüdür. Bu sayede Süryaniler için önem taşıyan Adıyaman kilisesi, Adıyaman’ın dünyaya tanıtılmasında büyük bir katkı sağlamıştır.

2001 yılında kurumların izniyle tadilat çalışmalarına başlayan Ürek, kilise iç ve dış restorasyonu, Metropolitlik İdari Binası inşaatı, çevre düzenlemesi ve mezarlık bakım-onarım işlerini tamamlamıştır. Tüm resmi kurum ve kuruluşların ön gördüğü prosedürüne uygun çalışılmıştır. Adıyaman Metropolitliği, yaklaşık 500 km. alanda, toplamda 150 aileye hizmet sunuyor. Metropolitliğin alan merkezi Adıyaman’da olup G. Antep, Ş. Urfa, Malatya, Elazığ, Adana, Mersin ve Antakya illerini kapsıyor. Bu nedenledir ki ‘Çevre iller Metropolitliği’ deniliyor. Metropolitlikte 1 metropolit, 2 rahip, 1 rahibe ve resmi okul okuyan yaklaşık 10 kişi bulunmaktadır. Haftanın 7 günü 3 vakit ibadet yapılır. En önemlisi Pazar günleri halkın katılımıyla Kutsal Ayin icra edilmektedir ve haftanın Pazartesi-Cuma günleri arasında belirli saatlerde, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Süryanilerde Paskalya Bayramı ve Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!