Siyanür sızıntısından sonra faaliyetleri durdurulan İliç Altın Madeni yarın faaliyete geçiyor

featured

Yaşanan siyanür sızıntısı ile Türkiye’de gündem olan ve Çevre Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan İliç Altın Madeni’nin Bakanlığın yeniden izin vermesiyle yarın faaliyete geçeceği açıklandı.

Ferit Demir/Erzincan

21 Haziran 2022 günü Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Anagold Altın Madeni’nde yaşanan siyanür sızıntısından sonra 27 Haziran 2022 günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada çevreye verilen zarar nedeniyle maden şirketine 16 Milyon 441 bin TL para cezası kesildiği ve madenin faaliyetlerinin durdurulduğu açıklanmıştı.

27 Haziran 2022 günü faaliyetleri durdurulan İliç Anagold Altın Madeni’nde faaliyetlerin 23 Eylül Cuma günü tekrar başlayacağı iddia edildi

İliç Anagold Altın Madeni yöneticilerinin yaklaşık 3 aydır izine ayırdıkları binlerce işçi ve yöneticiyi 23 Eylül 2022 günü iş başı yapmaları için göreve çağırdıkları öğrenildi. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları ile yetkililerin yaptığı son inceleme sonucunda siyanür sızıntısından sonra yapılan çalışmalar ile siyanür etkisinin tamamen ortadan kaldırıldığı, son kontrol ve analizlerden sonra bakanlık tarafından çalışma izninin tekrar verildiği, bu nedenle 23 Eylül günü üretimin tekrar  başlayacağı belirtildi. 

Altın madeni yöneticileri işçilere mesaj atarak 23 Eylül günü iş başı yapmalarını istedi

İliç Anagold Altın Şirketi çalışanlarının içinde yer aldığı şirket içi bilgilendirme WhatsApp grubunda işçilere gönderilen birinci mesajda şöyle denildi:

“Arkadaşlar Merhabalar, 23.09.2022 yarın 08.00-16.00 vardiyası, herkes vardiyasında olacak gelmesi gerekiyor bilginize”

Şirket için bilgilendirme grubunda şirket yöneticisi tarafından gönderilen ikinci bilgilendirme mesajında ise madende 23 Eylül günü faaliyetlerin tekrar başlayacağı belirtiliyor ve vardiya saatleri belirtilerek şu bilgiye yer veriliyor:

“Değerli çalışma arkadaşlarımız, üretim faaliyetleri 23 Eylül Cuma günü yeniden başlayacaktır. Bu doğrultuda 23 Eylül Cuma günü saat 00.00 itibaren puantaj kayıtları tutulacak olup giriş ve çıkışlara özen göstermeniz önem arz etmektedir. Bu süreçte göstermiş olduğunuz  anlayış ve destek için hepinize teşekkür ederiz.

23-30 Eylül haftası vardiya düzeni;

00.00 Yakut Vardiyası

08.00-16.00 Elmas vardiyası,

16.00-00.00 Altın Vardiyası”

Anagold Madencilik açıklamayı doğruladı

Anagold Madencilik tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Anagold Madencilik Çöpler Madeni Açılışı Kamuoyu Açıklaması

Çöpler Madeni, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen gereklii yileştirme girişimlerini tamamladığına dair Bakanlık’tan resmi onay aldı. Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’da meydana gelen olayın olası tekrarlamasını önlemek için ek koruma sağlamak üzere tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla Anagold Madencilik, 21 Haziran’daki döküntüye yol açan koşulları ele aldı. Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması için onay verildi. Çöpler maden ekibi, yeniden faaliyete başlama döneminde Bakanlık ile yakın temasta bulunmaya devam edecek.

Çöpler Madeni, madenciliğin zirve noktası olarak kabul edilen ulusal ve uluslararası standartlara sahip üretim teknikleriyle 12 yıldır faaliyet gösteriyor. Madenimiz, açıldığı günden bu yana dünya standartlarındaki en üst seviye yönetmelikler ve yönergelere uyumlu bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda halihazırda üst seviyede olan çalışma sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerimiz; yaşanan olay sonucunda insan ve çevre sağlığı açısından daha da iyileştirildi.

Bu kapsamda tüm kontrol sistemimiz, olaydan önceki sisteme kıyasla daha da hassas hale getirildi. Ayrıca şiddetli yağış gibi olağandışı durumlarda yüzeydeki suyu toplamak için 2.100 m3’lük yağmur suyu (yüzey suyu) toplama havuzu inşa edildi. Tüm girişimler, Bakanlık temsilcilerinin gözetimiyle ve görüşleriyle tamamlandı.

Anagold Madencilik, diğer ülkelerdeki maden sahalarında olduğu gibi Çöpler bölgesinde de Türkiye ve uluslararası mevzuatlar ve standartlar çerçevesinde, insan sağlığına ve çevresel sürdürülebilirliğe uygun şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Anagold Madencilik, geçmişte olduğu gibi gelecek dönemde de bölge halkına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek.

Halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Siyanür sızıntısından sonra faaliyetleri durdurulan İliç Altın Madeni yarın faaliyete geçiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!