Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı!

featured

Mehmet Bidav

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde 35 kişinin yanarak yaşamını kaybettiği katliama ilişkin 3 firari sanığın yargılandığı dava ”Zaman aşımı” hükmüyle düşürüldü.
30 yıl önce gerçekleşen bu katliama ilişkin verilen zaman aşımı kararı, davanın görüldüğü adliyede protesto edildi ve pek çok dernek, örgüt ve kişi karara tepki gösterdi.

Davanın avukatlarından biri olan Şenal Sarıhan mahkemede: 30 yıldır bu davaya baktığını, bu süreçte sanık sandalyelerin boş kaldığı bir dava sürecine tanıklık ettiğini ve insanlığa karşı işlenen suçlardan zaman aşımı olamayacağını dile getirdi. Mahkeme heyetine: sanıkların yargılanması için her türlü bilgi ve belge varken bu davada zaman aşımının nasıl verilebileceğini ve buna haklarının olmadığını ifade etti.

Bugün davanın sonucu için verilen bu karara 30 yıl önce yorum yapılmış olabilir mi? 30 yıl önce katliamdan ağır yaralı olarak sağ çıkan Aziz Nesin, hükûmetini sert bir dille eleştirmiş, “Bir devlet var, diyordum ben. Bir devlet var, inanılacak devlet var. İyi-kötü, yanlış yapıyor-doğru yapıyor ama devlet var. Elbette bunu önleyecekler. Bu kadar ödün verilemez, diye düşünüyordum. Yanılmışım.”

Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!