Silahlı tacize 3 kurumdan tepki

featured

Gece saatlerinde uzman çavuşun yoldan geçen kadını sözlü taciz edip etrafa ateş açmasına 3 kurum tepki gösterdi.

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Dersim merkezde yolda yürüyen kadına laf atarak tacizde bulunan uzman çavuş, kalabalığın tepkisiyle karşılaşınca otomobilden inip havaya tabancayla 3 el ateş açtı. Yaşanan bu duruma Dersim Barosu, Yenigün Kadın Derneği ve EMEP Partisi Dersim İl Örgütü tepki göstererek yazılı açıklama yaptı.

‘Bütün kadınları şiddete karşı bir olmaya çağırıyoruz’ 

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, yaptığı açıklamada, kendilerine yapılan başvurularda genç kadınlara karşı kolluk güçlerinin sistematik bir şekilde taviz edildiğini belirtti. Dernekten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Dün akşam geç saatlerde, kentimizde bir kızkardeşimizi taciz eden 2si kolluk görevlisi 4 kişiden silahlı olan kolluk görevlisi, vatandaşın müdahalesine karşılık önce vatandaşa silah doğrultmuş sonra da havaya ateş açmıştır. Şehrimizde günün herhangi bir saatinde bir kızkardeşimizin kaldırımda yürürken önce cinsel tacize maruz kalması, sonra kendisine silah doğrultulması ve akabinde silahın patlaması adeta bir barbarlık ve vandallık örneğidir. Kolluk görevlilerinin kadınlara karşı işledikleri cinsel suçlar ve sahip oldukları silahı fırsat buldukları ilk anda vatandaşa yönelmeleri ilk değil. Zira bu pervasızlığın önüne geçecek her hangi bir yaptırım sistemi de etkili olarak işletilmiyor. Biz bunu her türlü keyfiyeti elinde bulunduran kolluk güçlerinin kendilerine bir şey olmayacağından emin hissettiren yargı pratiklerinden, İpek Er’e tecavüzünün ardından “bana bir şey olmaz” diyen uzman çavuş M.O’dan biliyoruz. Derneğimize yapılan başvurularda biliyoruz ki kentimizde bilhassa genç kadınlar kolluk görevlileri tarafından sistematik olarak taciz edilmektedir.  Ellerindeki güçlerle kadınları korkutan, şikayetlerin önüne geçen, kendilerini devlet kalkanıyla koruyan bu kişilerin sözde halkın güvenliğinden sorumlu olması kabul edilemez. Dün yaşanan hadisenin mağduru olan kız kardeşimize her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Yaşananlar cezasızlıkla ödüllendirilmesi diye  akıbetinin takipçisi olacağız. Kentimizde yaşayan kadınlara karşı bilinçli olarak devam eden bu şiddet politikasına karşı kadınlar yalnız değildir. Sokaklarında kadınların günün her saatinde, kentin her yerinde özgürce ve güvenle yürüyeceği bir kenti kadınların örgütlü mücadelesi inşa edecektir. Bütün kadınları, her türlü  şiddete karşı bir arada olmaya çağırıyoruz.”

‘Takipçisi olacağız’ 

Dersim Baro yönetimi, adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacaklarını belirterek,” İlimizde dün akşam saatlerinde ikisi sivil ikisi askeri personel olduğu öğrenilen dört şahısın, içerisinde bulundukları araçtan bir kadın vatandaşımıza karşı sözlü tacizde bulundukları öğrenilmiştir. Tacize maruz kalan kadın ve çevredeki vatandaşların tepkisi üzerine, görgü tanıklarının ve mağdurun da anlatımıyla şahıs silahı önce taciz edilen kadına, ardından çevreden tepki gösteren vatandaşlara doğrultmuş akabinde havaya ateş etmiştir. Ayrıca olay esnasında silahlı şahsın kendi arkadaşını ayağından vurduğu da gelen bilgiler arasındadır. Bizler Dersim Barosu olarak ilimizde gerek kolluk personelinin gerekse sivillerin kadınlara karşı silah kullanmak suretiyle karıştığı hadiselerin sayısının artmakta olduğunu görmekteyiz.
Dersim Barosu olarak Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonumuz ile birlikte olayın hukuki boyutunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” açıklaması yaptı. 

‘Dersim halkı kolluğun pervasızlığına izin vermeyecektir’ 

Emek Partisi Dersim İl Örgütü ise yaptığı yazılı açıklaması şu şekilde:
“Dün (27.08.2022) akşam geç saatlerde, kentimizde bir kadını taciz eden 2’si kolluk görevlisi 4 kişi, vatandaşın müdahalesine karşılık önce vatandaşa silah doğrultmuş sonra da havaya ateş açmıştır. Görevi, “halkın güvenliğini sağlamak” olması gereken kolluk, halkın güvenliğini pervasızca tehlikeye atmıştır.
 
Her türlü yetkiyle donatılan, hiçbir şekilde denetlenmeyen, “bize bir şey olmaz” dedirtilen bu kişiler, Dersim’de neredeyse her gün kadınları taciz etmektedirler. Gerek kentin yerlileri gerekse kente dışarıdan gelen üniversite öğrencilerine dönük sistematik taciziyle bilinen kolluk görevlilerinin bu ilk vukuatı değildir. Yurtların kapılarında, sokakta, işyerlerinde ve toplumsal her alanda pervasızca kadınlara karşı suç işleyen kolluk, bu haliyle kadınların özgürce sokakta yürümesinin dahi tehdidini oluşturmaktadır. Bütün bunlar ise kendini bilmez birkaç kişinin münferit eylemi değil, Dersim halkına ve kadınlara karşı bilinçli bir şiddet politikasının bir parçasıdır. Olayın ardından her ne kadar Valilik adli ve idari soruşturma başlattığına ilişkin açıklama yapmışsa da bu durumun yaygın ve sistematik oluşu karşısında bu açıklamanın bir karşılığı bulunmamaktadır. Yalnızca son bir yıl içerisindeki kolluk şiddeti vakalarına bakıldığında dahi bu açıklamanın yalnızca usulen yazıldığı açıktır. Bir yıl önce yine kentin ortasında güpegündüz bir kadının kafasına silah dayayan, bir süre önce bir genci linç edercesine döven, kadın öğrencileri taciz eden ve haklarında aynı açıklamalar yapılan kolluk görevlilerinin akıbeti bilinmemektedir. Silahını her fırsatta halka doğrultan kolluk görevlileri Dersim’de, vatandaşın can güvenliğine karşı tehdit oluşturmaktadır. Bilinmelidir ki Dersim, örgütlü kadın mücadelesinin gücüne ve mirasına sahiptir. Dersim sokakları, gece-gündüz fark etmeksizin kadınların ve Dersim halkınındır. Her bir vatandaşın her türlü güvenliği için on yıllardır mücadele eden Dersim halkı, kolluğun pervasızlığına izin vermeyecektir.”

Silahlı tacize 3 kurumdan tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!