Sendika temsilcisi öğretmene sürgün iddiası 

featured

TÖB-SEN Muş Şube temsilcisi Serkan Bebek soruşturma nedeniyle Van’a tayin edildi. Bebek sendika faaliyetleri ve yolsuzluğa karşı mücadele ettiği için sürgün edildiğini söyledi.

Fırat BULUT/MUŞ

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Muş Şube Temsilcisi Öğretmen Serkan Bebek hakkında açılan soruşturma gereği Van’ın Muradiye ilçesine tayin edildi.  

Muş’un Bulanlık İlçesi Balotu köyünde sınıf öğretmenliği yapan ve aynı zamanda TÖB-SEN Muş Şube Temsilcisi olan Öğretmen Serkan Bebek ‘haksız yere sürgün edildiği’ gerekçesiyle Bulanık kent merkezinde açıklama yaptı. 

KUCAĞINDA ÇOCUĞU İLE AÇIKLAMA YAPTI 

Eşi ile birlikte “ SENDİKAL FAALİYETLER SUÇ DEĞİLDİR. BASKILAR SORUŞTURMALAR SÜRGÜNLER BİZİ YILDIRAMAZ” yazılı pankart açan Bebek , Bulanık İlçe Milli Eğitim’de yaşanan yolsuzluklar , eğitim camiası ile yaşanan hukuksuzluklarla mücadele ettiği için sürgün edildiğini söyledi. 

Öğretmen Serkan Bebek 8 aylık çocuğunu kucağına alarak kamuoyuna seslendi. Bebek, 2 ay sonra tayin alacağının bilinmesine rağmen haksız ve hukukusuzca sürgün edildiğini belirtti. 

Önceki gün de açıklama yaptığını hatırlatan Bebek, açıklaması  sonrası İlçe milli eğitim müdürünün bütün personellerine mesaj atıp onları öğretmen evinde topladığını ve kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Öğretmen Bebek şunları söyledi : “ Burdan onlara sesleniyorum. Bizim hiçbir kamu kurumu ile problemimiz yok. Kamu kurumları ile problemi olanlar , bu kamu kurumlarını aşağılayanlar burda görev yaparken yolsuzluk yapanlardır. Bu yolsuzluğa göz yumarlardır. Yolsuzluk evraklarında imzası olanlardır. “ 

“HAKKIMDA AÇILAN SORUŞTURMA HUKUKSUZ” 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendisi hakkında soruşturma açtığını ifade eden Bebek “ soruşturma tamamen usülden ve esastan hatalı bir soruşturma. Düşünün ilçe milli eğitim müdürü disiplin amiri yani bu soruşturmada karar verici demek. Bu şahıs soruşturması olan iki kişiyi gayri resmi şekilde bir araya getiriyor. Zimmet ile alakalı bir durum var, evrakta sahtecilik ile ilgili bir durum var. Kendisi telkinlerde bulunuyor ; diyor ki bizim üyemize ‘ Serkan’ın sendikasından istifa et, suçlamalarını geri çek, senin sürgününü kaldıracağız ‘. Bu toplantıdan sonra bu arkadaş bizim  sendikamızdan istifa ediyor. Arkadaşın ilçe dışına sürgünü kaldırılıyor ve benim hakkımda adli, idari soruşturmalar başlatıyor.“ 

Kendisi hakkında açılan soruşturmanın dünyada örneği olmadığını söyleyen Bebek, şahit gösterdiği kişilerin ifadesinin alınmadığını ve kendisinin can güvenliği olmadığı iddiasıyla Van’a sürüldüğünü ifade etti. 

“CAN GÜVENLİĞİM OLMADIĞI GEREKÇESİ İLE CEZALANDIRMAK AMACIYLA SÜRGÜN EDİLDİM” 

Hergün halkın içinde olduğunu söyleyen TÖB-SEN Muş Şube Temsilcisi Serkan Bebek “Burada yerelleşmiş bir öğretmenim, halkın sorunlarını gözardı etmiş bir öğretmen değiliz. Bir tane muhtar benim hakkımda ‘ Serkan’ın can güvenliği yoktur’ diye bir beyanda bulunuyor. Ne emniyetin haberi var, ne jandarmanın haberi var, ne kaymakamlığın haberi var. Ne bana bunla ilgili bir soru sorulmuş. Ama ne hikmetse beni düşünen kurum amiri, benim can güvenliğimi düşündüğü için iki ay sonra tayinciyken beni eşimi çocuğumu mağdur etmek, yolsuzlukların üzerine gittiğim için beni burda cezalandırarak amacıyla sürgün etmiştir. “ dedi. 

“BOYUN EĞMEYECEĞİM” 

Soruşturmalarla kendisine boyun eğildirilmek istendiğini ileri süren Bebek son olarak şunları söyledi: “ Bir kez daha burdan onlara söylüyorum; bizde size eğecek boyun yok. İstediğiniz oyunları yapın, istediğiniz yaşancı şahitler yaratın biz size asla boyun eğmeyeceğiz. Seyit Rıza’nın dediği gibi “ Ben sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Ben de size boyun eğmedim  bu da bir ömür size dert olacak.Bu sürgün bizim için ilk değil, son da olmayacak.” 

Açıklama sonrası çevrede toplanan halk alkışlarla Serkan Bebek öğretmene destek oldu. 

NE OLMUŞTU? 

Serkan Bebek’in iddiasına göre Muş Bulanık’ta Adıvar İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan A.G., okul müdürü hakkında “Evrakta sahtecilik, kamu zararı, girmediği dersler için ek ders yazması ve baskı” iddiasıyla şikâyette bulunmuş ve bu durumun kamuoyuna yansıması üzerine 86 kilometre uzaklıktaki bir okula sürgün edilmişti.

A.G’nin şikâyetini geri çekmesi üzerine sürgün kararı iptal edilirken konuyu kamuoyuna duyuran, Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Muş Şube Temsilcisi Öğretmen Serkan Bebek, hakkında soruşturma açılarak Van Muradiye ilçesine tayini gerçekleştirildi.

Sendika temsilcisi öğretmene sürgün iddiası 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!