Sancar: Saldırıların amacını biliyoruz, iktidar korkuyor

featured

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atılmasına ve dün HDP’nin yapmak istediği eylemin engellenmesine sert sözlerle tepki gösterdi.

Sancar konuşmasının devamında ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla verilen hapis cezasına atıflarda bulunarak HDP‘li belediyelere uygulanan engellemeleri dile getirdi. Sancar, “Üzerimizde sayısız kez uyguladıkları politikayı İstanbul‘a taşıyorlar, İstanbul’u faşizmin üssü yaptırmayacağız” diye konuştu.

“BU SALDIRILARIN AMACINI BİLİYORUZ”

Mevcut yönetimin HDP’nin kaybettirme gücünün farkında olması nedeni ile partilerine saldırıların arttığını savunan Sancar, “HDP’nin bu iktidara kaybettirme gücünün farkındalar. O nedenle saldırılar pervasızlaşıyor ve sürekli yeni boyutlar kazanarak devam ediyor.  Bu saldırıların amacını biliyoruz.” dedi. 

Sancar konuşmasının Ferhat Encü‘ye yapılan saldırı ve engellenen protestoları eleştirdiği bölümünde “Yeni rejim inşası çeşitli hamlelerle devam ediyor. Rejim inşasının en önemli parçası, demokratik siyasete sürekli saldırmak ve tasviye planlarını işletmektir. Pazar günü bizim İstanbul İl Eş Başkanımız ve Şırnak eksi vekilimiz Ferhat Encü‘ye tokatla saldırıldı. Hasta mahpusların adalet nöbetine saldırıldı, gençlere saldırıldı. Bu saldırıların amacını biliyoruz. Bu iktidar şiddet, savaş, gerilim ve nefret politikaları ile ayakta kalmaya çalışıyor. HDP’nin bu iktidara kaybettirme gücünün farkındalar. O nedenle saldırılar pervasızlaşıyor ve sürekli yeni boyutlar kazanarak devam ediyor. Biz, bu saldırıyı protesto etmek ve açıklama yapmak için İstanbul Kadıköy ilçe binamızın önünde bir araya gelmeyi kararlaştırmıştık. Ben ve Buldan; vekillerimiz, bileşen partilerimiz, ittifak güçlerimiz orada buluşacaktı. Oraya gitmeye kalkıştığımızda gördük ki bütün yollar abluka altında, bütün yollar kesilmiş, binlerce polis yığılmış… Gerçek bir abluka yaratmışlar. Bu abluka, bu düzenin sembolüdür. Topluma, siyasete, adalete, hakikate abluka… ” diye konuştu. 

“İKTİDAR BİZİM KARARLILIĞIMIZDAN KORKUYOR”

Sancar konuşmasına “İktidar korkuyor. Bizlerin kararlılığından korkuyor. Bu rejimin inşasını durduracak olma irademizden korkuyor; geleceği, demokrasi adalet ve barış üzerine kurma ısrarımızdan korkuyor. Yürüyüşümüz büyüyerek devam ediyor bu da iktidara her alanda korku salıyor. 

Tecritlerle, ablukalarla, halklarımızla buluşmamızı engelleyeceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. ” diye devam etti.

Sancar grup toplantısındaki konuşmasınada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nu verilen cezaya da tepki gösterdi ve HDP’li belediyelere yapılan baskıları hatırlattı. 

“İSTANBUL’U FAŞİZMİN ÜSSÜ YAPTIRMAYACAĞIZ”

Sancar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla verilen hapis cezasına değinerek  “İstanbul’u bu yeni rejimin inşasında bir üs haline getirmek istiyorlar. Seçilmiş belediye başkanına yargıyı kullanarak ceza veriyorlar, üzerimizde sayısız kez uyguladıkları bu politikayı İstanbul’a taşıyorlar. Bu iktidarı, yeni rejim inşasını durdurmanın yolu en geniş demokratik ortak mücadelesinden geçiyor. İstanbul’u faşizmin üssü yaptırmayacağız! Bunun yolu İstanbul’dan Roboski’ye dalga dalga ortak mücadele ve dayanışma hattını oluşturmaktan geçiyor! İstanbul ve Roboski buluşacak; bu rejimi de bu iktidarı da durduracak ve gönderecek” diye konuştu. 

“BU SÜTUNLARIN HARCISIN DA KÜRT DÜŞMANLIĞ İLE ÖVMEYE ÇALIŞIYORLAR”

İktidarı oluşturan güçler; savaş, şiddet, nefret sütunları üzerine kurdular bu ortaklığı. Adını koymak da gerekiyor. Bu sütunların harcını da Kürt düşmanlığı ile övmeye çalışıyorlar. Kürt karşıtı bütün politikalar, iktidarlar kaybetti, bu iktidar da kaybedecek. Uğraşmaları boşuna, kazanamayacaklar. Karşılarında kararlılığı defalarca sınanmış, her seferinde de bu sınavdan yüzünün akıyla çıkmış Kürt halkının direnci var. 

Sancar: Saldırıların amacını biliyoruz, iktidar korkuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!