Özak Tekstil işçilerine jandarma müdahalesi: 22 gözaltı

featured
Özak Tekstil işçilerine jandarma müdahalesi

Urfa’da sendikal haklarını ve insanca çalışma koşullarını talep eden Özak Tekstil işçilerinin fabrika önündeki direnişi, 10 gündür devam ediyor. Ancak bu sabah jandarma, işçilere müdahalede bulundu.

Direnişin 10. gününde fabrika önünde bulunan işçiler, 08.00-16.00 vardiyası için içeri işçi alınmasını engellemeye çalışırken, jandarma coplar ve biber gazı kullanarak işçilere ve BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı.

Evrensel’de yer alan habere göre, BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek ve 19 işçi gözaltına alındı. Yaralanan işçilere ambulansta ilk müdahale yapıldı.

Jandarmanın müdahalesi sonrasında sabah vardiyası için fabrikaya giren işçiler, direnişi desteklemek amacıyla dışarı çıktı ve grev halayına katıldı.

Fabrika içindeki işçilerin büyük bölümünün de greve katılmasıyla üretim tamamen durdu

Özak Tekstil işçilerinin direnişi devam ediyor.

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, direnişteki işçilere yapılan saldırıya tepki göstererek, “Urfa’da bir barbarlık yaşanıyor. Urfa Özak patronunun derebeyliği mi? Patronun çıkarı her türlü yasadan, hak ve hukuktan üstün mü? İşçiler ve sendika yöneticileri derhal serbest bırakılsın!” paylaşımını yaptı.


SENDİKA DEĞİŞTİRMESİ ENGELLENEN İŞÇİLER İŞ BIRAKTI

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil’de 450 işçi altı yıldır yetkili sendika olan Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’ten istifa ederek Birleşik Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN) üye oldu. Bu durum hem yetkili sendikayı hem işvereni rahatsız etti ve 27 Kasım’da BİRTEK-SEN üyesi bir kadın işçi işten atıldı. İşyerinde sendika değişimi sonrası işçilere yönelik baskı arttı, kadın işçinin işten atılması ise bardağı taşıran son damla oldu. İşçiler 27 Kasım Pazartesi günü üretimi durdurarak direnişe başladı.

Özak Tekstil işçilerine jandarma müdahalesi: 22 gözaltı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!