Markasor köylüleri: ‘Köye geri dönüşümüzün koşulları sağlansın’

featured

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Dokuzkaya (Markasor) köylüleri 1994 yıllarında boşaltılan köylerine geri dönmek isteyen köylüler yetkililere iletmek üzere imza kampanyası başlattılar.

Orhan Kurul/Dersim

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Dokuzkaya (Markasor) köylüleri 1994 yıllarında boşaltılan köylerine geri dönmek istiyorlar. Köye geri dönmelerinin önünde resmi bir engel kalmamış olsa da, fiziki koşullar köylülerin köye girememesine neden oluyor. Köylüler bu nedenle, yetkililere iletmek üzere imza kampanyası başlattılar.

‘KÖPRÜ YAPILMASI ŞART’

Markasor köylülerinden Ali Karabulut, köylerinin 1994 yılında boşaltıldığını, boşaltıldıktan 3 yıl sonra da köydeki evlerin bombalandığını ve yıkıldığını anlatarak köyde şimdi herhangi bir yerleşim yerinin kalmadığını söyledi. 2022 yılının başında kalkan köye geri dönüş yasağının ardından köylerine dönmek istediklerini ancak dönemediklerini belirten Karabulut “Köyümüze ulaşım Pülümür nehri üzerinden sağlanıyor. Ancak, nehrin üzerindeki köprü boşaltılmadan sonra yıkıldığı için şu an karşıya geçişi sağlayamıyoruz. Nehrin debisinin daha düşük olduğu, yatağının daha az derin olduğu zamanlarda suyun içerisinden geçerek geçiş sağlanabiliyor ancak biz tamamen köyümüze dönmek istiyoruz. Bunun için de oraya köprünün yapılması şart” diye konuştu.

KÖYLÜLERİN TALEPLERİ

Karabulut, mezarlarının doğal yollardan tahrip olduğunu ve bir süre daha gidilmezse mezarların kime ait olup olmadığının bile belli olmayacağını söyleyerek köylülerin taleplerini şöyle sıraladı: “Köy tüzel kişiliğimiz iade edilsin. Köprü yapılsın. Köyümüzün yolunun yapımı sağlansın. Yıkılan evlerimizin yerine yeni evler yapılsın.”

‘TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN’

Köylülerden Rıza Bozdağ ise köylerinin boşaltılma yıllarında köyden çıkmak istemediklerini ancak zorla çıkarıldıklarını hatırlatarak, “Bugüne kadar çeşitli zamanlarda zar zor aldığımız izinlerle mezarlıklarımızı ziyaret edebildik. Ancak biz artık köyümüzde yaşamak istiyoruz. İnsanlar mağdur, ekonomik kriz herkesin malumu, ev kiraları almış başını gidiyor. Sebze fiyatları artmaya devam ediyor. Köyümüz de hem hayvancılık için hem de tarım için elverişli bir yer. Tonlarca ceviz çıkarırdık biz eskiden o köyden. Yaklaşık 70 hane Dersim merkezdeyiz ve birçoğumuz da köyümüzde yaşamak istiyoruz. Yetkililer bu sesimize kulak versin” dedi. Bozdağ, topladıkları imzaları, Vali, Kaymakam ve Cumhurbaşkanlığı’na göndereceklerini söyleyerek “Taleplerimiz karşılansın” çağrısında bulundu.

Markasor köylüleri: ‘Köye geri dönüşümüzün koşulları sağlansın’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!