Malatya’dan acı haber! Mikrofonumuzu MUDAK’a uzattık

featured

Mehmet BİDAV-Duygu KIT/MALATYA 

Malatya’da dün saat 12.04’te meydana gelen Yeşilyurt merkezli depremin ardından MUDAK, Adıyaman’da olduğu gibi bölgeye ilk yetişen arama kurtarma ekiplerinden oldu. AFAD ile omuz omuza çalışan MUDAK, Malatya’da bugünkü depremde yıkılan 29 binada 17 kişilik ekibi ile çalışmalarına hemen başladı.

Malatya depremin ardından 1 canımızı daha kaybettiğimiz haberinin gelmesinin ardından arama kurtarma ekipleri 3 kişiyi enkazdan sağ çıkarmayı başarmıştı. Buhara Aparatmanı enkazı altında olduğu belirlenen Bedir Kış’tan ise bugün acı haber geldi. Malatya’da hayatını yitiren can sayımız 2’ye yükseldi. Gürbüzbey Apartmanı’nında ise tedbir amaçlı arama kurtarma çalışması yürütüdü. Malatya depreminde yıkılan ağır hasarlı binaların çoğu boş olsa da Bedih Kış’ın da enkazdan çıkarılan diğer vatandaşlar gibi eşyalarına ulaşmak için bina içinde olduğu belirtildi. 

ADIYAMAN’IN AKSİNE MALATYA’DA KALABALIK BİR EKİP ÇALIŞIYOR

Malatya’da deprem alanındaki Munzur Press ekimiz son gelişmeleri anbean aktarmaya devam etti. Mikrofon uzattığımız MUDAK’tan (Munzur Arama Kurtarma Derneği)  Ali İhsan Bayır ise 27 Şubat 12.04’de meydana gelen Malatya depreminin ardından AFAD’tan aldıkları acil uyarı çağrısı ile 12.45’de bölgeye hemen hareket ettiklerini ve saat 15.00’te ulaştıkları Malatya’da AFAD’ın koordinasyonu ile enkazlarda çalışmaya başladıklarını anlattı.

“YIKILAN BİNALARIN ÇOĞU BOŞTU”

Malatya’da karşılaştıkları manzarayı aktaran Bayır, yıkılan bina sayısının yine çok olduğunu, ancak bu binaların daha önceki deprem nedeni çoğunun boş olduğunun belirlendiğini söyledi. Bayır, enkaz altında bir kişinin yerinin tespit edildiğini, ekiplerin çıkarmak için canla başla uğraştığını ve enkazda yapılan çalışmaların zamana karşı yarıştığını anlattı. 

Kahramanmaraş depremlerinin ardından ulaşılması günler süren Adıyaman’a hemen yetişerek birçok vatandaşı sağ kurtarmayı başaran MUDAK, bu kez de Malatya arama kurtarma çalışmalarında yerini aldı. 

MUDAK ekibi üyelerinden Bayır, şu an Malatya’da yaklaşık 500 kişiden oluşan ekiplerin çalıştığını söyledi. Adıyaman’da kısıtlı imkanlarla can kurtarya çalıştıklarını hatırlatan Bayır, “Adıyaman’da oldukça zayıf bir durum söz konusuydu, ekipler yoktu ama burada çalışan ekip sayısı oldukça fazla. 500 kadar kişi şu an enkazlarda ekipler halinde çalışmasını sürdürüyor” diye konuştu.

Dün gece yürütülen çalışmalar sırasında Buhara Apartmanı enkazı altında olduğu belirlenen Bayır Bedih Kış’ın yaşadığına dair bir bilgilerinin henüz olmadığını haberini üzülerek veren Bayır, kesintisiz çalışmaların ardından bu sabah Bedih Kış’ın cansız bedenine ulaşıldığnı söyledi.

Malatya’dan acı haber! Mikrofonumuzu MUDAK’a uzattık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!