Malatya köyleri acil yardım bekliyor

featured

Ferit DEMİR/MALATYA

6 Şubat depreminin vurduğu illerden Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bin haneden oluşan Polat köyü acil yardım bekliyor. Tamamen enkaz yığınına dönüşen köyde çok az ev ayakta kalabilmiş. Yıkılmayan bu evlerde ise barınma koşulu yok çünkü hepsi ağır hasarlı.

6 Şubat depreminin vurduğu illerden Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Polat köyü tamamen enkaz yığınına dönüşmüş durumda. Bin hanenin yer aldığı köyde insanların barınması için tek sağlam ev kalmamış. Çoğu kişi köylerinden göç ederken kalanlar ise enkazlarda kurtarabildikleri eşyaları ve odunları almaya çalışıyor.

Malatya’nın özellikle Akçadağ ve Doğanşehir köylerinde büyük bir yıkım var. Akçadağ Ören köyü de tamamen enkaz haline dönmüş durumda. Bu köylerdeki en büyük sorun vatandaşın enkaz altında kalan kayısılarını kurtarılması.

Her vatandaşın enkazda en az 2-3 ton kayısısı var

Bölgede tarım ve kayısı üretimi ile geçimini sürdüren köylüler deprem ile ayrı bir mağduriyet de yaşıyor. Tüm mahsulleri enkaz altında kalan köylüler enkazların kaldırarak ürünlere ulaşmaya çalışıyorlar. Köylülerin istediği tek şey, yaşamlarına devam edebilmeleri için kayısılarını enkaz altından çıkarılması.

Akçadağ ve Doğanşehir köyleri geçimlerini sürdürmek için yardım bekliyor

Her şeyin yerle bir olduğu bu köylerde iş makineleri ise hala enkaz kaldırma çalışmalarına başlamış değil. Tonu 100 bin TL’den satılan kayısıya ulaşmaya çalışan üretici köylüler böylelikle mağduriyetlerini bir nebze gidermek ve elde edecekleri gelir ile konteyner ya da ev eşyası alabilmek için yetkililerden acil yardım bekliyor. 

Malatya köyleri acil yardım bekliyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!