Kuşakları Birleştiren Müzik Belgeseli: Turkadelica

featured

Dersim’de çekimlerine devam edilen Turkadelica müzik belgeseliyle ilgili Arjan Vlakveld ve Meral Polat’la konuştuk.

Mehmet Bidav

Turkadelica Belgeseli, Türkiye’de 1960’lardan 1980’lere kadar olan döneme odaklanan Türk popüler kültürü, müzik ve sanatının bu dönemdeki değişimi ve gelişimi ele alıyor.  25 yıldır değişik sanatçı ve müzisyenlerin müzik belgeseli yapan Yönetmen Arjan Vlakveld, Turkcadelica Belgeseli için “60’lı yıllardan itibaren Hollanda’ya gelen Türkiyeli işçilerin yaşam ve kültürlerini merak ederek bu alana ilgi duyduğunu söylüyor.”

“Hayatın her zaman bir amacı olmasına gerek yok” diyen Arjan Vlakveld, “bazen güzel hikâye anlatmak amacın kendisidir” diyor.

Turkadelica belgeseli Hollanda devlet televizyonu NTRiçin dört ayrı bölüm olarak planlanıyor ve yılsonuna doğru yayınlanması bekleniyor. Belgesel kapsamında dünyada ve Türkiye’de geleneksel müziği modern enstrümanlarla yeniden söyleyen onlarca müzisyenle röportajlar / çekimler yapıldı. Dersim’de de Metin KahramanZeynel Dede başka olmak üzere birçok sanatçı müzisyenle görüşmeler ve çekimlerin yapıldığı belgesele ilişkin Meral Polat, Pir Sultan Abdal’dan Dadaloğlu’na, Aşık Veysel’den Mahsuni Şerif’e, Barış Manço’ya kadar “kaynağını bu topraklardan alan müziklerin izlerini sürüyoruz” diyor.

Kuşakları Birleştiren Müzik Belgeseli: Turkadelica

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!