Kültür ve Sanat Dolu Günler: Bingöl’de 2 Etkinlik Bir Arada

featured

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde, Uluslararası Bal Şurası ve 5. Bingöl Kısa Film Festivali yapıldı. Etkinliklere Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Usta, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, YÖK Başkanı Erol Özvar, Bingöl Milletvekillerimiz Sayın Feyzi Berdibek ve Sayın Zeki Korkutata, Bingöl Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. İbrahim Çapak, Belediye Başkanımız Sayın Erdal Arıkan, kurum amirleri, STK Temsilcileri, öğrenciler, sinemaseverler ve çok sayıda vatandaşımızın katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bir törende yaptığı konuşmada, “Arıcılık 2003 yılından bu yana desteklenmeye başlamış ve 1,2 milyar lira destekle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında büyük artışlar kaydedilmiştir. Gelinen noktayı yeterli görmüyoruz, katma değerli ürünlerle bu başarıyı katlamamız, bölgesel kalkınmaya ve ihracata arı ürünleriyle güç katmamız lazım.” dedi.

Yılmaz, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını “Türkiye Yüzyılı” olarak isimlendirdiklerini belirterek, Cumhuriyet’in her kesimin yönetime katılabildiği, fırsat eşitliği içinde kendini geliştirebildiği bir ortam oluşturduğunu vurguladı. Bingöl’de doğup büyüdüğünü ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na kadar yükseldiğini belirten Yılmaz, bu durumu Cumhuriyet’in bir erdemi olarak gördüğünü ifade etti.Üniversitelerin Türkiye’nin her yerine ulaştığını ve bugün 81 ilde üniversite bulunduğunu belirten Yılmaz, bu üniversitelerin önemli bir misyona sahip olduğunu ifade etti. Bingöl Üniversitesi başta olmak üzere bölgedeki üniversitelerin tabela üniversitesi eleştirilerine katılanları, bölgedeki üniversiteleri ziyaret etmeye davet etti.Yılmaz, arıcılığın Türkiye için önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin dünya bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi. Türkiye’nin arıcılık sektöründen elde ettiği katma değeri ve ihracat gelirini paylaşarak, arıcılığın sürdürülebilir üretim yöntemleri ve bilinçli girişimlerle desteklenmesine vurgu yaptı.Bingöl’ün arıcılık için uygun coğrafi yapısı ve zengin florasıyla öne çıktığını belirten Yılmaz, bölgede yapılan AR-GE çalışmalarının arıcılık sektörünü daha da ileri taşıdığını ifade etti. Bingöl’ün ulusal ve uluslararası alanda tanınan bir marka haline gelmesini hedeflediklerini söyledi.Bal şurası ve fuarının, sektörde bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmak, sektörün gelişimi için adımlar atmak amacıyla önemli bir platform olduğunu belirten Yılmaz, arıcılığın insan sağlığına, üretime ve ülke ekonomisine katkılarıyla önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu vurguladı. Bal şurasının, sektörde stratejik bir yol haritası oluşturmak için önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.Yılmaz, Bingöl Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’nın organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, ödül alan katılımcıları ve film festivali yarışmacılarını tebrik etti. Kalkınmanın ekonominin yanı sıra sosyal gelişim, çevre, yönetişim gibi alanları içerdiğini söyleyen Yılmaz, sanat ve kültürün de kalkınmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti ve bu alanlarda faaliyet gösterenleri tebrik etti.

Kültür ve Sanat Dolu Günler: Bingöl’de 2 Etkinlik Bir Arada

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!