Köylülerin tepkisi çözüm getirdi

featured

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ’ın 6 köyünde çiftçilere aylık toplam 7 milyon 300 bin TL elektrik faturası gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çiftçimizin arkasındayız’ sözlerini hatırlatan çiftçiler “Hani, kim var arkamızda” diyerek tepki göstermişti.  EPDK kararıyla Türkiye’de olan tüm sulama birliklerinin ticari elektrik tarifesiyle faturalandırılması son bulduğu öğrenildi. AKP MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “EPDK’dan çıkar kararla birlikte artık çiftçilerimize ticari tarife değil tarımsal tarife üzerinden faturalandırma yapılacak. Artık sadece Kozova bölgesindeki birliğin değil Türkiye’de bulunan bütün sulama birliklerinin zirai abone üzerinden sularını kullanacak” dedi.  

Elazığ’ın merkez Kozova bölgesinde bulunan Fatmalı, Muratcık, Dallıca, Dambüyük, Koruk ve Pirinççi köylerinde pancar ekimi yapan çiftçilere bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi.

df031df7-97ea-4393-a84d-987e3546e5b0-1
Gelen yüklü elektrik faturalarının altında kalkamadıklarını ve ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten çiftçiler, yetkililere tepki göstermek amacıyla eylem yapacaklarını açıklamıştı.  AKP Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un girişimleri sonucunda EPDK kararıyla çiftçilere ticari faturalandırma yapılmayacağı öğrenildi.

Bulut’un girişimleri sonuç verdi 

Gelişmeyle ilişkin  konuşan AKP MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Biliyorsunuz daha öncesinden de çiftçilerin elektrik tarifelerindeki sorunu yetkililere iletmiştik. Malumunuz Elazığ’ın Kuzova bölgesinde çiftçilerimizin arazi sulamalarındaki elektrik tarifesiyle ilgili bir sıkıntı vardı. Bu iş firma üzerinden devam ettiği için oradaki tarife ticari bir tarife uygulanıyordu bu tarifenin tarımsal tarifeye geçebilmesi için EPDK’dan karar çıkarmamız gerekiyordu.  Bu sorunun çözülmesi içinde 15-20 gündür uğraşıyordum.  EPDK’dan çıkar kararla birlikte artık çiftçilerimize ticari tarife değil tarımsal tarife üzerinden faturalandırma yapılacak. Artık sadece Kuzova bölgesindeki birliğin değil Türkiye’de bulunan bütün sulama birliklerinin zirai abone üzerinden sularını kullanacak” diye konuştu.  

Elektrik abonesi sorunu da çözüldü 

İmar alınmadan köylerde yapılan evlere elektrik verilmemesi sorunuyla ilgili çözüme ulaştıklarını belirten Bulut, “Bununla birlikte meclis kapanmandan önce torba yasaya koymuştuk kırsalda ev yaptığı için ancak yapı kullanma belgesi olmayan yerler elektrik abonesi alamıyordu. Bu konuyla alakalı bir tarih koyduk ay olarak şuanda tam hatırlamıyorum ama 2021 yılına kadar ev yapmış olanlar o köydeki muhtarın beyanı esas alınması kaydıyla o evlere de artık elektrik bağlanacak bu sorunu da çözmüş olduk” ifadelerini kullandı.

Köylülerin tepkisi çözüm getirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!