KESK Dersim: Halktan ve emekten yana bütçe istiyoruz

KESK Dersim: Halktan ve emekten yana bütçe istiyoruz

HABER MERKEZİ – KESK Dersim Şubeler Platformu tarafından 2024 bütçe görüşmelerine ilişkin yapılan açıklamada, “Kölelik dayatan politika ve uygulamalara son verilmesini istiyoruz” denildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dersim Şubeler Platformu, bugün 2024 bütçe görüşmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Tüm Bel Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Mazlum Doğan kamuoyuyla paylaştı. Doğan, açıklamada şu ifadelere yer verdi.

VAHİM TABLO PAYLAŞILDI

İşsizlerin sayısı 9 milyona ulaştı. Her 5 gençten biri, her 3 kadından biri işsiz. Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken bizde artmaya devam ediyor. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı TÜİK enflasyonunu katlıyor. Öyle ki bir bardak çay 10 TL, bir simit 10 TL. Dört kişilik bir aile üç öğün kişi başına bir çay bir simit tüketse bile aylık 7 bin 200 TL ediyor. Açlık sınırı 16 bin TL’ye, yoksulluk sınırı 49 bin TL’ye dayandı. Çünkü ülkede emeklilerin yarısı en düşük aylık olan 7 bin 500 TL’ye, çalışanların yarısı ise 11 bin 402 TL’lik asgari ücrete mahkûm edilmiş durumda.

HALKTAN, EMEKTEN YANA BİR BÜTÇE İÇİN

Öncelikle bütçe hakkımızın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını istiyoruz. Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine, özelleştirme soygununa son verilmesini istiyoruz. Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılmasını istiyoruz. Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin hayata geçirilmesini istiyoruz.

TEMEL GELİR GÜVENCESİ İSTİYORUZ

Başta depremzedeler ve öğrenciler olmak üzere tüm dar gelirlilere kamusal, güvenli vesağlıklı barınma olanaklarının sağlanmasını istiyoruz. Eğitimin her kademesindeki çocuklarımız için 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek istiyoruz. Emeğe kölelik dayatan politika ve uygulamalara son verilmesini istiyoruz. İnsanca yaşamaya yetecek, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret istiyoruz. Bütçeden engellilere yönelik kamu hizmetlerinin geliştirilmesi için ayrılan payınarttırılmasını, kamuda engelli istihdamının arttırılmasını istiyoruz. Yoksulluğu önleyici, dar gelirlileri koruyucu tedbirlerin hayata geçirilmesi için Temel Gelir Güvencesi istiyoruz.

MİTİNG ÇAĞRISI

%1’in çıkarı için %99’u yok sayan adaletsizliğe, haksızlığa karşı çaresiz değiliz. 2 Aralık Cumartesi günü İstanbul ve Diyarbakır’da hayata geçireceğimiz mitinglerle emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize, bütçe hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yıllardır yoksulluk, işsizlik ve yağmadüzenin çarkları arasında öğütülen herkesi HALKTAN, EMEKTEN YANA BİR BÜTÇE içinomuza omuza vermeye mücadeleyi birlikte büyütmeyeçağırıyoruz.

KESK Dersim: Halktan ve emekten yana bütçe istiyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!