Kenya’da Sahte Avukat: 26 Davayı Kazandı

featured

Kenya’da ortaya çıkan bir skandalda, Brian Mwenda isimli bir kişinin, sahte bir avukat olarak faaliyet gösterdiği ve üstlendiği 26 davanın tamamını kazandığı ortaya çıktı. Bu kişi, gerçek bir hukuk eğitimi almadığı halde sahte belgelerle avukatlık yapmış ve birçok davayıda kazandı. Yerel basında, Mwenda’nın, aynı isme sahip başka bir avukatın kimlik bilgilerini çalarak uzun bir süre boyunca sahte avukatlık pratiği yürüttüğüne dair detaylar yer aldı. Bu skandal, ülkedeki hukuk sisteminin güvenilirliği konusunda ciddi endişelere yol açtı. Bu süre zarfında oldukça başarılı olan avukatın kimliği ortaya çıkınca Kenya’daki hukuk yetkilileri adamın tutuklanmasını istedi.

Ülkeyi ikiye bölen bir tartışmada, sahte bir avukat beklenmedik bir şekilde milyonların sevgisini kazandı. Sosyal medya platformlarında, insanlar sahte avukata olan hayranlıklarını dile getirirken, eski Nairobi valisi Mike Sonko, sahte avukata saldıranları “aptallar” olarak niteleyerek tepki gösterdi. Kenya Sendikalar Merkez Örgütü ise sahte avukatı “geleneksel niteliklere sahip olmadan başarılı olan parlak bir genç beyin” olarak övdü ve bu destekle birlikte sahte avukat birçok takipçi kazandı.

Sahte avukatın elde ettiği başarıların sıradan davalardan ibaret olmadığı ortaya çıktı. Nigerian Tribune’ün açıklamalarına göre, sahte avukat Sulh, Temyiz Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme hakimleri de dahil olmak üzere birçok farklı türdeki davalarında yer aldı ve başarıyla sonuçlandırdı. Raporlara göre, Mwenda uzun bir süre boyunca kendini nitelikli bir avukat olarak göstermeyi başardı ve tutuklanana kadar hakimler ondan şüphe etmediler.

Kenya’da Sahte Avukat: 26 Davayı Kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!