Kamu personellerinin deprem tazminatı mahkemelik oldu

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde görev yapan kamu görevlilerine tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verilmesine rağmen depremden etkilenen illerden biri olan Elazığ’ın 5 ilçesinin kapsam dışında kalması mahkemelik oldu. Mağduriyetin giderilmesi adına Genç Sağlık Sendikası, girişimleriyle ‘yürütmenin durdurulması’ talebiyle Danıştay’da dava açıldı

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ 

Depremlerden etkilenen yerlerdeki kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmış, Karar kapsamında Elazığ’ın Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban, Sivrice ilçeleri kapsam dışı bırakılmıştı. Genç Sağlık Sendikası Elazığ İl Başkanı Timur Gök, depremin merkez üssüne daha yakın olan ilçelerin kapsam dışı tutulması ve personellerin tazminattan muaf olması üzerine Danıştay’da dava açıldığını duyurdu.

“DEPREMDEN ETKİLENEN TÜM İLLERDE TAZMİNATIN ÖDENMESİ TALEP EDİLDİ”

Danıştay’a taşınan davaya ilişkin açıklamalarda bulunan Genç Sağlık Sendikası Elazığ İl Başkanı Timur Gök, “6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizi ciddi ölçüde etkileyen deprem felaketinin ardından deprem bölgelerinde görev yapan kamu görevlilerine tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verildi. Karar, 12.05.2023 tarihli ve 32188 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin uygulama depremden etkilenen Elazığ’ın Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban, Sivrice ilçeleri ve bağlı yerleşim yerlerinde kapsam dışında bırakıldı. Genç Sağlık Sendikası girişimleri ile meydana gelen mağduriyete ilişkin Danıştay’da dava açıldı. Açılan davada, tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin uygulamanın kapsamı dışında bırakılan ilgili ilçelerde çok yıkım olmamasına rağmen, depremden zarar gören yerleşim yerlerinden oldukça göç aldığı ve bu da orada çalışan personele deprem tazminatı ödenmesi gerektiğini kanıtlar nitelikte olduğu belirtilerek deprem tazminatının depremden etkilenen tüm illerde şart aranmaksızın ödenmesi talep edildi” ifadelerini kullandı.

Kamu personellerinin deprem tazminatı mahkemelik oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!