“Kadınlar güçlendikçe Türkiye’nin de güçleneceğini biliyorum”

featured

HABER MERKEZİ – Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı “Tüm kadınları saat 21.00’de buraya davet ediyorum, konuşmamız lazım” çağrısının ardından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından videolu olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ev kadınının hiçbir güvencesi yok”

“Başörtülüsü, başı açığı, bekarı, evlisi, annesi inanın hiç fark etmiyor. Hepsinin kaygısı aynı” diyen Kılıçdaroğlu, “Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar. Haklarının bir seçim havucu olarak radikal unsurlara sunulması onları dehşete düşürmüş durumda. Kadınların sırtında zaten devasa bir yük var. Çocuğa, yaşlıya, hastaya, evin işine her şeye yetmeye çalışıyorlar ve çoğu ev kadınının hiçbir güvencesi yok. Bu yük yeterince ağır değilmiş gibi şimdi bir de en temel haklarının alınması gibi tehdidiyle karşı karşıyalar. Çok ama çok büyük talihsizlik. Onlar için değil tüm Türkiye için büyük bir talihsizlik” 

“Kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapılamaz”

“Bu gece kadınlara seslenmek istiyorum. Türkiye sizi çok yordu, bunu biliyorum. Özellikle genç muhafazakar kadınlara, ‘Bay Kemal gelirse kazanımlarını kaybedeceksiniz’ propagandasını yaptılar. Sürekli yalan söylediler, iftiralar attılar, karalamalar yaptılar. Bunu yapanlar sonra pazarlık masalarına oturdular ve sizleri bir çırpıda 3-5 oy için yarı yolda bıraktılar. Mübalağa etmiyorum, 3-5 oy için yarı yolda bıraktılar. Aslında bu yaptıklarının bir adı var ama söylemeye dilim varmıyor. Altını özellikle çizmek isterim, Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz. Ben o masaya oturup sonra evime dönüp eşimin ve kızlarımın yüzüne bakamazdım.”

“İstihdama kadınını katılımını sağlayacak teşvikleri sağlayacağız” 

“Bu vesileyle Bay Kemal’in iktidardaki ilk 6 ay için kadınlara neyi önerdiğini hatırlatmak isterim. Bay Kemal, aile destekleri sigortası üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor. Kreşlerin sayısını artırmayı öneriyor. İstihdama kadınını katılımını sağlayacak teşvikleri öneriyor. Kamu dahil hiçbir istihdam alanında hak kaybı olmayacağının garantisini veriyor. Kadın girişimcinin önünü açmayı öneriyor. Halka açık şirketlerde, kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit bir şekilde temsil edilmeleri için alt sınır öneriyor. Boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonu oluşturmayı öneriyor. Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş kadınların dönüşü için, şirketlere teşvikler vermeyi öneriyor. Yönetim kademelerinde kadın oranı yüksek olan şirketlere vergi kolaylığı öneriyor.”

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede gerekli tüm mekanizmaları ve bütünlükçü politikaları hayata geçirmeyi öneriyor. Kadın sağlığında büyük reformlar öneriyor. Bay Kemal aslında baharların en güzelini vaat ediyor. Kadınlar için de bahar gelecek diyor. Çünkü Bay Kemal kadınlar güçlendikçe Türkiye’nin de güçleneceğini biliyor ve buna inanıyor.”

“Kadınlar güçlendikçe Türkiye’nin de güçleneceğini biliyorum”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!