yüzyılda susuz kaldılar: ‘Evdeki suyla yıkanmadan ölmek istemiyorum’

featured

FERİT DEMİR

İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar, Karaçoban ilçesine bağlı Kopal Mahallesi’ni ziyaret etti. Bu mahalledeki bir evde yaşayan 100 yaşındaki Kudret Dinler ile de görüşen Karapınar’a yaşlı kadın susuzluktan dert yandı.

Belediyenin kendilerine ısrarla su vermediğini söyleyen Kudret Dinler, evde şebeke suyunda akan su ile yıkanmadan ölmek istemediğini belirterek “Ben burada susuz yaşıyorum su istiyorum. Paramız yok suyumuz yok artık ölüm geldi yaklaştı. 100 yaşındayım artık eve su gelsin” dedi.

‘100 yaşındaki Kudret Ana su istiyor’

İYİ Partili Kırkpınar, AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e seslendi ve şunları söyledi:

“Kudret nine aylardır susuzluktan yıkanamıyor. Evlerinde şebeke suyu yok. Nenemiz bize diyor ki ‘ben bu dünyadan susuz göçmek istemiyorum.’ 100 Yaşındaki Kudret Ana su istiyor su. Nenemiz dışarı çıkmış çeşmeden su getireyim dedim düşüp ayağını kırmış, kolunu kırmış. Kudret Ana buradan Türkiye’ye sesleniyor; 21. Yüzyılda Erzurum’un Karaçoban ilçesinde susuz yaşıyorum.”

‘Komşu köyün kanalizasyon suyunda yıkanıyorlar’

İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar, yaşlı kadının evinden ayrıldıktan sonra kapı önünde ailenin diğer fertleriyle görüştü. Burada bir açıklama daha yapan Karapınar, “Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Erzurum’un Karaçoban ilçesi Kopal mahallesindeyiz. Burası 600 haneli bir mahalle. Burada halk ile birlikteyiz. Yakın köy olan Değirmenkaya’dan gelen kanalizasyon suyundan yıkanan bir köy. Bu insan sağlığı için büyük risktir, büyük bir ayıptır. Bu çağda artık insanlar komşu köyün kanalizasyon suyu ile yıkanıp temizlenmeye çalışıyor ise durum çok vahimdir” dedi.

‘Türkiye’nin vicdanına havale ediyorum’

Kırkpınar, açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Mehmet Emin Öz’e sesleniyorum. Sayın başkan ne zaman halkın içine çıkacaksın. Ne zaman gelip burada vatandaşın sorununu tespit edeceksin. Yüreğin, cesaretin yoksa bırak o koltuğu halkın içine çıkan birisi gelsin oraya. Sayın Mehmet Sekmen Başkana sesleniyorum, il valisine sesleniyorum. Burada bir köyün 8 hanelik mahallesi başka bir köyün kanalizasyon suyundan temizlik ihtiyacını gideriyor. Bu durumu tüm Türkiye’nin vicdanına havale ediyorum.”

‘100 yaşındaki anamızı düşünün’

Kudret Dinler’in oğlu Mahsun Dinler ise “Bizim ilçemizde belediyeyi HDP kazanmış ama ben oyumu AK Parti’ye verdim. Burada ne HDP bize su veriyor ne AK Parti su veriyor. Temiz su bulamıyoruz ki abdest alalım, namaz kılalım. 1997 yılından beri burada yaşıyoruz bu sorun hep devam etti. Artık bizi düşünmeyin 100 yaşındaki anamızı düşünsünler. Biz su istiyoruz artık temiz su ile yıkanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

yüzyılda susuz kaldılar: ‘Evdeki suyla yıkanmadan ölmek istemiyorum’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!