İkinci el ev eşyası fiyatları da artıyor: Esnaflar aldıklarını satamıyor 

featured

Sıfır ev eşyaların fiyatları her geçen gün artıyor. Fiyat artışlarından ikinci el eşyalar da nasipleniyor. Bu yüzden sıfır eşya alamayan vatandaş, yöneldiği İkinci el eşyaları da alamıyor.

İkinci el ev eşyası satan esnaflar da artan maliyetler karşısında zorlandıklarını, ürünlerini satamadıklarını söylüyor. 

Şenol Balı/Van 

Aralarında mobilya ve beyaz eşyaların da olduğu ev eşyaları, son bir yılda fiyatları giderek artan ürünlerden. Cep yakan sıfır fiyatlarına karşın ikinci el eşyalara yönelen vatandaş artık burada da istediği ürünü alamıyor. Çünkü ikinci el eşya fiyatları, sıfır eşyalara gelen zamlarla paralel zamlanıyor. Sektör esnafı, kendilerinin de satacak  eşya almakta zorlandıklarını söylüyor.  

İkinci el ev eşyası fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100 zamlandı. Esnaflar, fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ikinci el ürünlere de talebin azaldığını söylüyor. Vatandaşın yeni ürün almakta zorlandığını kaydeden esnaflar, evindeki malzemeyi olabildikçe uzun sürede kullanmak istediğini  ve bunun için sürekli olarak tamir yoluna başvurduğunu aktarıyor. 

Esnafa göre ikinci el ev eşyası soranlar fazla ama alan yok

İkinci el ev eşyası satan Aslan: İkinci el eşyayı alamıyoruz, aldığımızda da satamıyoruz

Van kent merkezinde uzun yıllardır ikinci el ev eşya alım satımı yapan Yavuz Aslan, eşya fiyatlarının bir yılda iki üç kat artığını söylüyor ve ne vatandaşın ne de kendilerinin eşya almaya gücünün kalmadığını ekliyor. Aslan, “Ekonominin bozulması bizi de etkiliyor. İnanların alım gücü düşmüş ve ikinci el almakta dahi zorlanıyor. Bizim sektörde de iş yok bu yüzden. Daha önce evlerde aldığımız 500 TL’lik ürün için şu an 1500 TL istiyorlar. Bizim de alım gücümüz yok eskisi gibi alamıyoruz. Şu an mecburiyetten dolayı evindeki eşyalarını satmaya niyetlenen insanlar var, arıyorlar ama biz de gidip alamıyoruz.  Stok da yapamıyoruz.  Yani ikinci el eşyayı alamıyoruz, aldığımızda da satamıyoruz.” sözlerini kullanıyor. 

İkinci el ev eşyası alım satımı yapan Yavuz Aslan isimli esnaf 

Maliyetler arttı, ikinci el ile sıfır eşya fiyatları arasındaki fark eridi 

Nakliyat ve kira maliyetlerinin artmasından dolayı ikinci el eşyaların da yükseldiğini kaydeden Aslan, sıfırları ile aralarındaki fiyat farkının çok az olduğunu dile getiriyor: “Masraflarımız arttı, vatandaş da yüksek fiyatlarla satıyor bize ürünleri. Bu yüzden, son dönemlerde bizim sattığımız eşyaların fiyatları ile sıfırları arasında büyük fiyat farkları yok. Ortalama bir çamaşır makinasının sıfır fiyatı şu an 5 bin dolaylarında Biz de temiz olması durumunda çamaşır makinalarını 3-4 bin TL ‘ye satıyoruz. Fiyatlar insanlara fazla geliyor. Gelip soruyorlar ama alamıyorlar.”

İkinci el ev eşyası fiyatları da artıyor: Esnaflar aldıklarını satamıyor 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!