“İbadet yerinin fuzuli işgal olarak değerlendirilmesini kabul etmiyoruz”

featured

Düzgün Baba Cemevi’ne açılan tahliye davasının ilk duruşması davacılar ve Cemevi yöneticilerinin katılımıyla Nazımiye Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Çevrecik köyü muhtarı Mehmet Ali Gül’ün Cemevi yönetiminin köy muhtarlığına ait araziyi fuzuli işgal ettikleri gerekçesiyle açtığı davanın duruşmasında muhtar Gül, şimdiki Cemevi yönetiminin yönetimi usulsüzce gasp ettiği, bağış alımı ve sakatat ticareti ile Cemevi’ni hukuksuzca kullandığını söyledi. 

Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek ise Cemevi’ni toplanan bağışlar ve Kültür Bakanlığı desteği ile inşa ettiklerini, düzenli olarak ibadetlerin yapıldığı ve tüm gelir giderin dernek belgelerinde yer aldığını ifade etti. Alevi inancında kutsal mekan için yer istemenin doğru olmadığını söyleyen Kırmızıçiçek davanın kabul edilmemesini isteyerek sulhe açık olduklarını iletti. 

Mahkeme sonrası açıklama yapan avukat Kenan Çetin şunları söyledi:

“Kutsal mekân olan bir yerin fuzuli işgalden kaynaklı adliyeye konu olması yöre halkını üzmüştür” 

“Dersim coğrafyasında en çok ziyaret edilen kutsal mekân olan bir yerin fuzuli işgalden kaynaklı adliyeye konu olması yöre halkını üzen bir durumdur. Çevrecik köyü muhtarına ve ona bu akıl tutulmasına sebep olanlara çağrımızdır, bir feragatle bu dava tarihin çöp sepetine atılabilir.” dedi. 

Davada bir üst akıl olduğunu vurgulayan Düzgün Bava İnanç ve Kültür Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, “Bu dava cemevi olarak cezai yaptırımlarla karşı karşıya olduğumuz, dönemin kaymakamının Cemevimizin önünde silahlarla bizi tehdit ettiği bir dönemde, Tunceli Valiliği’nin dernek Cemevini fuzuli işgal ediyor dediği günden bir hafta sonra köy muhtarının açtığı bir davadır. Bize göre bu davanın tarafı köy muhtarı değil dönemin Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’dır.” dedi. 

Tahliye davasına gidilen süreçte neler oldu? 

Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, Nazımiye eski Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından Cemevi’ne verilen idari ve mali para cezaların hukuksuz şekilde kesildiğini ve faaliyetlerinin engellenmeye çalışıldığını söylemiş bunun üzerine eski kaymakam Tutkan açıklama yapmıştı. Cemevinde eli silahlı bir şekilde çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşan Tutkan, fotoğrafın yol açma çalışması sırasında hatıra fotoğrafı olduğunu savunmuş, Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek ve yöneticiler ise silahlı tehdit olarak yorumlamışlardı.

“İbadet yerinin fuzuli işgal olarak değerlendirilmesini kabul etmiyoruz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!