Hülakü: Bingöl Belediyesi ve İl Özel İdare’nin denetimi neden yapılmıyor? 

featured

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü Bingöl Belediyesi ve Bingöl İl Özel Idaresi’nin denetlenmemesini Meclis Başkanlığı’na sordu. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Hülakü, Sayıştay’ın kamu idarelerine ilişkin denetleme görevini hatırlatarak “Halkın vergilerinin temelini oluşturduğu bütçenin kullanıldığı her yerin Sayıştay tarafından denetlenmesi, kamusal hesap verme sorumluluğunun ne ölçüde yerine getirildiği, Sayıştay’ın Meclise sunduğu raporlardan anlaşılmaktadır. Ancak son dönemde denetimi yapılan kamu kurumlarına yönelik büyük eksiklikler söz konusudur.” ifadelerini kullandı. 

“DENETİM YAPILMAMASININ GEREKÇESİ AÇIKLANMIYOR”

Hülakü, Sayıştay’ın Bingöl İl Özel İdaresi’ne ilişkin son denetiminin 2017 yılında, Bingöl Belediyesi’ne ilişkin son denetiminin ise 2019 yılında yapıldığına dikkat çekti.

Önceki yıllarda sık sık işe alımlardaki torpil iddaları ile gündeme gelen Bingöl Belediyesi ve Bingöl İl Özel İdaresi’ne ilişkin denetim yapılmamasının gerekçesinin kamuoyuna açıklanmadığını ifade eden Hülakü, denetleme yapılmamasını ‘iktidara teslim olma’ olarak ifade etti. 

IMG-20230717-WA0013

“SAYIŞTAY’IN DENETİM YETERSİZLİĞİNİN NEDENİ NELERDİR?“ 

Hülakü, Meclis Başkanlığı’na şu soruları yöneltti: 

“ 1. TBMM adına denetim görevini ifa eden Sayıştay’ın denetim eksikliği hususunda tarafınıza ilettiği bilgi var mıdır? Varsa nelerdir?

2. Sayıştay Raporlarında “bulgu” olarak ifade edilen ve yolsuzluk içeren hususlar ile ilgili açılan davalar hangi aşamadadır?

3. Bingöl İl Özel İdaresi’nin 2017 yılından bugüne herhangi bir denetim yapılmamasının sebebi nedir?

4. Bingöl İl Özel İdaresinin 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılı denetimi yapılmış mıdır? Yapılmış ise raporları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

5. Bingöl Belediyesi’ne ait 2020 ve 2021 denetimi yapılmış mıdır? Yapılmışsa raporların paylaşılmamasının sebebi nedir?”

Hülakü: Bingöl Belediyesi ve İl Özel İdare’nin denetimi neden yapılmıyor? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!