HDP’nin erteleme talebine AYM’den ret

featured

HDP’nin açılan kapatma davasına ilişkin vereceği savunmanın seçimden sonraya ertelenmesi talebini ele alan Anayasa Mahkemesi, HDP’nin erteleme talebini reddetti.

Nisan ÖZEN MUNZUR PRESS- Anayasa Mahkemesi ayrıca Hazine’nin HDP hesaplarına bloke koymasına ilişkin partinin vereceği savunma için HDP’ye, 15 gün ek süre verilmesine karar verdi. Mahkeme ret kararını oybirliği ile aldı. HDP, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara göre hesaplara konulan tedbire ilişkin savunmasını 14 Mart Salı günü yapacak. 

HDP, geçen hafta Anayasa Mahkemesi’nden parti hesaplarına 5 Ocak’ta konulan bloke için verilecek savunma ve partinin kapatılması istemli davadaya ilişkin verilecek savunma için tüm yargılama faaliyetlerinin cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri sonrasına bırakılmasına talep etmişti. Talepte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Hazine hesaplarına tedbir talebini içeren dilekçesinde yer alan ve davanın esasını da ilgilendiren bilgi ve belgeler dikkate alındığında HDP’nin 30 günlük süre içinde savunma hazırlamasının mümkün olmayacağı belirtilmiş, 2 aydan az olmamak üzere ek süre istenmişti.

MİTHAT SANCAR ‘AYM TEHDİT EDİLİYOR’ DEMİŞTİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, dünkü grup toplantısında MHP lideri Bahçeli’nin sarf ettiği HDP’yi kapatma davasının seçim sonuna bırakılması talebine ilişkin sözlerine sert tepki göstererek Bahçeli’nin AYM’yi tehdit ettiğini söyledi. Bahçeli HDP’nin derhal kapatılmasını savunduğu bir konuşma yapmıştı. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kapatma davasına ilişkin erteleme taleplerini değerlendirecek Anayasa Mahkemesi’ne Bahçeli’nin  bu konuşması ile şantaj yaptığını ve tehdit ettiğini söylemişti.

Sancar, “AYM’yi tehdit ediyor, diyor ki, ‘eğer bu kararı derhal HDP aleyhine almazsanız hainsiniz’. Şimdi yargıya bundan daha açık tehdit olabilir mi? Bu sadece MHP’nin söylemi olarak anlaşılmamalıdır. Bu iktidarın politikasıdır. Bu rejimin politikasıdır. O nedenle yapılan her şey birlikte yapılmaktadır, hesabını da halka birlikte verecekler” demişti.

BULDAN: PARTİMİZ KAPATILSA BİLE SEÇMENİMİZ ALTERNATİFSİZ DEĞİL

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise HDP’nin Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olduğunu, kapatılsa da seçimlerden güçlü çıkacağını ve HDP seçmeninin seçimlerde anahtar rol oynayacağını vurgulamıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin MHP’nin, AKP’nin, Saray’ın baskısı altında olmadan karar vermesini beklediklerini söyleyen Buldan “Geçmişte de partilerimiz kapatıldı fakat biz hep daha da büyüdük. Şimdi de HDP kapatılırsa seçmenimiz alternatifsiz değil, seçmenimiz kesinlikle bu konuda rahat olsun, seçimlere girmenin yol ve yöntemleri her zaman vardır.” diye konuşmuştu.

HDP’nin erteleme talebine AYM’den ret

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!