HDP, Siyasi Mücadeleyi YSP’ye Devretme Planlarını Değerlendiriyor

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yaklaşan kongresiyle birlikte yeni eş başkanlarını belirlemek üzere adımlarını atmaktadır. HDP, kapatma davasıyla karşı karşıya kalırken, siyasi sahadaki etkinliğini Yeşil Sol Parti’ye (YSP) devretmeyi irdelemektedir.

HDP, kapatma davası süreci nedeniyle zorlu bir dönemden geçerken, 14 Mayıs’taki milletvekili seçimlerine Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında Yeşil Sol Parti’nin listelerinden katıldı. Ne var ki, arzu edilen başarı elde edilemedi ve HDP’nin oy oranı, 2018’deki yüzde 11.7’den bu sefer yüzde 8.8’e geriledi. Bu arada YSP, 55 milletvekilini meclise taşımayı başardı.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP’nin eş başkanları olarak görevlerini sürdürdüler ve parti, Meclis’te iki sandalye ile temsil edilmeyi sürdürdü.

HDP ve YSP, parti içi kurulları bir araya getirerek farklı kararlar alıyorlar ve geleceğe dair planlarını netleştiriyorlar. Hem eş başkanlık pozisyonlarını hem de yönetimdeki kadroları değiştirerek taze bir şekilde yerel seçimlere katılmayı amaçlıyorlar.

HDP’nin kapatma davası hala sonuçlanmadığı için parti, kurumsal kimliğini muhafaza etmek amacıyla faaliyetlerini sembolik bir biçimde sürdürecek. Pazar günkü kongrede, yeni eş başkanlar da belirlenecek.

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, HDP yönetiminde sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerle ilişkiler komisyonu eş sözcülüğünü üstlenen Selma Özcan ile Kobani Davası’nın avukatlarından ve aynı zamanda YSP üyesi olan Cahit Kırkazak, yeni eş başkanlık pozisyonları için en önde gelen adaylar arasında bulunuyorlar.

Selma Özcan, yaptığı açıklamada, HDP’nin tüzel kimliğini muhafaza edeceğini, ancak mücadele geleneğini YSP ile birlikte sürdüreceklerini ifade etti. Özcan, “HDP, tüzel kimliğiyle varlığını sürdürecek. Ancak hem Meclis’te hem de halk arasında, mücadele geleneğini YSP ile birlikte devam ettirecek.” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Eylül ayında düzenlenecek olan Yeşil Sol Parti kongresinde, HDP yönetiminin YSP’ye katılım kararının büyük bir olasılıkla onaylanması beklenmektedir.

HDP, Siyasi Mücadeleyi YSP’ye Devretme Planlarını Değerlendiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!