Hatay’a bayram gelmedi: Şehrin en kalabalık yeri mezarlıklar

Hatay’a bayram gelmedi: Şehrin en kalabalık yeri mezarlıklar

Depremin üzerinden 14 ay geçse de Hatay’da acılar hala ilk günkü gibi. Şehrin caddeleri boş ancak mezarlıklar kalabalık…

Duvar’ın haberine göre; Bugün, depremden sonra Hatay’da ikinci Ramazan Bayramı. Geçtiğimiz bayram, depremin üzerinden 2 buçuk ay geçmişti; acılar, ağıtlar her şey çok yeniydi. Bugün 14 ay geçti ancak Hatay’da acılar hala aynı. Şehir hala koskoca bir yas evi. Hataylılar bu bayramı da mezarlıklarda geçirdi.

Mezarlığın bir köşesinde bir çocuk simit ve çikolata dağıtıyordu. Adı Yaman olan Suriyeli çocuk, bir kadının isteği üzerine simit ve çikolata dağıttığını söyledi. Yaman ve abisi Recep Tayyip, normal zamanda okul çıkışlarında mezarlık temizleme ve sulama işi yapıyor. Mezar başları hep kalabalık.

Aileler saatlerce mezar başında oturdu, ağıtlar yaktı, çiçekler ekti, dualar edildi.

Depreme Emek Mahallesi’nde yakalanan Seyar ailesinde 9 vefat var. Kalanlar da mezarlığa ziyarete geldi. Çiçekler ekti, mezar taşına sarılıp ağladı. Ailenin büyüklerinden bir Ayşe Seyar, “Bu öyle bir acı ki asla bitmeyecek, hep ilk günkü gibi” dedi.

Deprem Mezarlığı, Reyhanlı yolunda, Asi Nehri kenarında bir tarım arazisine yapıldı. Yağış ve sel olduğunda mezarlar kaydı. Kayan mezarlar kısmen onarılsa da hala tam anlamıyla düzeltilmiş değil. 

Hatay’a bayram gelmedi: Şehrin en kalabalık yeri mezarlıklar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!