Feribotun dümeni artık sokak hayvanları için dönecek

featured

Kentin giriş kapısı olarak bilinen Pertek ilçesinde yüzlerce sokak köpeği ve kedisi bulunuyor. Barınağın bulunmadığı ilçede sokak hayvanlarının beslenmelerini belediye ve gönüller üstleniyor. Kent merkezinde bulunan Dersim Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği, Belediye Başkanı Ruhan Alan’la görüşerek, sokak hayvanlarıyla ilgili taleplerini dile getirdi. Başkan Alan ise, sokak hayvanlarına belediyeden düzenli gelir sağlanması için feribot gelirinin bir kısmının resmi ve sürekli olarak kullanılması için meclis toplantısına öneri götüreceğini belirtti.

MECLİS ÜYELERİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN TOPLANDI ÖRNEK KARAR ALINDI

Pertek Belediyesi Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı 5 maddelik meclis gündemiyle toplandı. Meclis toplantısında Elazığ ile Dersim arasında bulunan Keban Barajı üzerinde ulaşımı sağlayan geliri Pertek Belediyesi’ne ait feribotların 14.00’daki sefer gelirinin sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve sağlık tedavileri için kullanılması yönünde karar oy birliğine sunuldu. 5 CHP, 3 AKP ve 1 HDP meclis üyesinin bulunduğu mecliste, oy birliğiyle karar meclisten geçti.

Günlük 36 seferin yapıldığı feribotlardan öğlen 12 saatindeki seferin ücreti aylık 30 bin olacağını belirten belediye yönetimi, bu gelirin sadece Pertek ilçesi dışında merkez ve diğer ilçelerde de kullanacağını belirtti. Belediye karardan sonra da kış aylarının en çetin geçtiği ilçede, sokak hayvanları için bin battaniye ve 100 barınak siparişi verdi.

‘MECLİS ÜYELERİMİZİN TÜM OYLARIYLA 36 SEFERDEN BİRİNİN GELİRİ SOKAK HAYVANLARINA’

Pertek Belediye meclis üyelerinin tamamının 36 sefer yapan feribotun bir sefer gelirinin sokak hayvanlarına bağışlanması için oy kullandığını belirten Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, “Belediye meclisinde bu kararımız oy birliğiyle geçti. Tüm belediye meclis üyelerimiz yani bu kararı onayladı. Her gün 36 sefer yapıyor belediyemizin feribotları. Öğlen saat 2’deki feribotumuzun ücretini de öncelikli ilçemiz sınırları içerisindeki sokak hayvanları olmak üzere artış olduğu zamanda ilimiz genelindeki sokak hayvanlarımızın ihtiyaçlarını kullanmak için kullanacağız. Bu kararı almamızın amacı sosyal medyada ve görsel yayınlarda hepimiz görmüşüzdür özellikle son süreçle neredeyse her yerde kameralara yansıyor. Sokak hayvanlarına yönelik işkence uygulanıyor. Bu durum üzerinden bizler de bir farkındalık yaratmak istedik. Belediyemizdeki mevcut veteriner aracılığıyla bakımları, beslenmeleri ve kısırlaştırma çalışmaları yapılıyordu. Bundan sonraki süreçte bunun sürekli hale gelmesi gerekiyordu. 1974 yılından beri Pertek Belediyesi’ne ait feribotun bundan sonra her bir seferinin geliri sokak hayvanlarına ayrılacak. Buda belediyemiz için bir ilk ve süreklilik arz etmesi de bizi mutlu kılacak. Aylık 30 bin liralık bir ücret yani seferden elde ediliyor. Bir kumbara şeklinde bu hesap ayrı tutulacak ve oraya atılacak. Bunu meclis kararıyla yasallaştırdık. Bu çalışmayla kış aylarının gelmesiyle 100 tane kulübe siparişi verdik ayrıca bin tane battaniye ve mama siparişleri verdik. Bunların bir kısmını biz alacağız diğerlerini de il merkezimizde bulunan Dersim Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ile il merkezine ve diğer ilçelere göndereceğiz” dedi.

KARAR YOLCULARI MUTLU ETTİ

Belediye meclisin aldığı kardan dolayı mutlu olduğunu belirten Murat Ayyıldız, “Bu çok güzel bir çalışma. Belediye meclis üyelerini taktir ediyorum. Meclis kararı olması da çok iyi çünkü sürekli devam eder böyle. Kış geliyor sadece beslenmesiyle değil sağlık ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması da gerçekten çok iyi olmuş. Çünkü biz ilde sokak hayvanlarına sahip çıkıyoruz, seviyoruz. Bu kararda bizleri çok mutlu etti.” diye konuştu.

Selami Yılmaz adlı vatandaş ise, alınan kararın örnek olması gerektiğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Çok güzel bir karar gerçekten. Sokak hayvanlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Burası çok soğuk ve kış geldi. O hayvanlar kışın üşüyecek ve aç kalacak. Bu kararla onlarda rahat edecek. Bu karar ülkedeki tüm belediyelere örnek olur umarım”

Feribotun dümeni artık sokak hayvanları için dönecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!