Erdoğan’dan ilk birkaç gün itirafı! Helallik istedi

featured

Erdoğan, Kahramanmaraş depremlerinin 22. gününde Adıyaman’da yaptığı konuşmada, “Depremin ilk birkaç günü istediğimiz çalışmaları yapamadık” diyerek Adıyamanlı depremzedelerden helallik istedi.  

Nisan ÖZEN- 6 Şubat’da meydana gelen ve 10 ilimizi büyük yıkıma uğratan depremlerin sonrasındaki 3-4 gün boyunca özellikle Adıyaman ve İskenderun’da felaketi yaşayanlardan devlet kurumlarından yardım alamadıklarını anlatan binlerce sosyal medya paylaşımı yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan bugün Adıyaman’da yaptığı açıklamada depremzedelerden helallik istedi ve depremin ilk birkaç günü istedikleri çalışmaları yapadıklarını söyleyerek, depremzedelerden 1 yıllık bir süre istedi.

Erdoğan deprem bölgelerine ulaşamama nedenleri olarak, sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören altyapının getirdiği zorluklarını gösterdi.  Erdoğan, “Maalesef ilk birkaç gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız. Gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. 

Ailelerinden kayıplar yaşayan ve evlerinin yıkılması sonrası ölüm korkusu nedeni ile bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan depremzedelere seslenen Erdoğan, “Şehirlerimizin ne boşalmasına ne de yapısal değişime uğramasına göz yumamayız. Şehrinize sahip çıkın, ata yurdunuzu kalıcı olarak terk etmeyin” dedi. 

AFAD‘A KIZILAYIMIZA SALDIRAN DALKAVUKLARA KULAK ASMAYIN” 

Bir yıl içinde depremin yaralarını büyük ölçüde saracaklarını  anlatan Erdoğan, “Bir taraftan AFAD’a bir taraftan Kızılayımıza, birçok STK’larımıza saldıran dalkavuklara kulak asmayın” diye konuştu. 

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar: 

“Hamdolsun Adıyaman çok değişti. Dünyada eşi benzeri görülmedik şekilde yaşadığımız güçlü depremlerin en çok etkilediği şehirlerden biri Adıyaman’dır. Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören altyapının getirdiği zorluklar sebebiyle maalesef ilk birkaç gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız. Gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İlk günlerdeki sıkıntıların aşılmasıyla birlikte Adıyamanlı kardeşlerimizi yıkıntıların altından kurtarma ve yardım faaliyetlerini hızlandırdık. 

“ADIYAMAN’DA 6 BİN 13 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ” 

Adıyaman’da da çoğunluğu şehir merkezinde olmak üzere, milletvekilimiz Yakup Taş’ın da aralarında bulunduğu 6 bin13 vatandaşımız hayatını kaybetti. 17 bin 499 vatandaşımız da yaralandı. 62 bin 500 Adıyamanlı vatandaşımız diğer şehirlerimize tahliye edildi. Yanımızda olan hiç kimseyi unutmayacağız.

Depremin bölgesinin tamamında 553 bin 415 bölümün yıkık ve ağır hasarlı olduğu görüldü. Arama-kurtarma çalışmalarının bitmesiyle enkaz kaldırma işlemleri hızlandı. Zarar tespit işlemleri de tamamlanmak üzere. Çadır kentlerdeki 4 bin 600 çadırda 14 bine yakın vatandaşımız hayatını sürdürüyor.

Ülke genelinde ödeme yapılan kişi sayısı 1 milyona yaklaştı. Sosyal marketler depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Yakacak yardımı sürüyor. Hayvanları telef olan ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizi unutmuyoruz.

Adıyaman genelinde altyapı sıkıntıları önemli ölçüde çözüldü. Onarılan hatlar ve kurulan depolarla su sorunu hal yoluna sokuldu. Etap etap doğal gaz veriliyor. Adıyaman için hemen şimdi diyerek şehrimizi beraberce yeniden inşa edeceğiz.

“İNŞASI BAŞLAYAN KONUT SAYISI 14 BİN 500’E ULAŞTI”

Deprem bölgesinde inşa aşamasına gelinen konut sayısı 309 bini buldu. İnşası başlayan konut sayısı 14 bin 500’e ulaştı. Deprem bölgesi genelinde 75 bin 681 köy evi yapacağız. Bunlara altyapısıyla, okuluyla, sağlık merkeziyle, camisiyle bir yerleşim yerinin ihtiyaç duyacağı müştemilatı da yerine getireceğiz.

“SİZLERDEN 1 YILLIK SÜRE İSTİYORUM”

Zarar gören her fabrikayı, her dükkanı tekrar ayağa kaldıracağız. Her bir şehrimize deprem öncesinden daha canlı bir ekonomi, daha canlı bir üretim, daha canlı bir ticaret, turizm, sosyal hayat, tarım ve hayvancılık, gelecek kurmakta kararlıyız. Sizlerden 1 yıllık süre istiyorum. Bugüne kadar vaatlerimizi nasıl yerine getirdiysek, depremin yaralarını 1 yıl içinde büyük ölçüde saracağımızın sözünü veriyorum.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIĞIMIZI KİMSE İNKAR EDEMEZ”

Her fani gibi bizim de kusurlarımız, eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Her alanda ülkemize canla başla hizmet verdiğimizi; gece gündüz çalıştığımızı kimse inkâr edemez. 

Asrın felaketi olarak tarif edilen 6 Şubat depreminde ölen canları tabii ki geri getiremeyiz. Bunun dışındaki her şeyi telafi edecek tecrübeye, kudrete sahibiz. Van’da, Bingöl’de, Malatya’da, Gaziantep’te bunları nasıl başardıysak burada da başaracağız. Yeter ki birlik, beraberlik, kardeşliğimize sıkı sıkı sahip çıkalım, dalkavuklara asla kulak asmayın. 

Erdoğan’dan ilk birkaç gün itirafı! Helallik istedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!