EMEP: “Köylülerin yanındayız”

featured

EMEP Dersim İl Örgütü yazılı açıklama yaparak, Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana, ağaçların kesilip yerine yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı köylülerin yanında olacaklarını belirtti.

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Tunceli Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanları tarafından, Avrupa Birliği’nin de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında, 18 hektarlık alana,ağaçların kesilip yerine yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı köylülerin aylardır tepkisi ve mücadelesi devam ediyor. EMEP Partisi İl Örgütü yazılı açıklama yaparak, 55 bin ağaç kesileceğini ve doğanın tahrip edileceğini belirten köylülerin yanında olacaklarını belirtti.

‘KÖYLÜLERİN HAKLI TALEBİNİN YANINDAYIZ’ 

EMEP tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2009 yılı itibarı ile Dersim’in bir ihtiyaç projesi olarak planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapılması planlanan yere dair tartışmalar boyutlanarak devam ediyor. Kırmızı Dağ Platformu adı altında örgütlenen çevre köylülerimiz uzun yıllardır vahşi depolama alanının yarattığı tahribat bir yana planlanan katı atık bertaraf tesisinin yaşam alanlarına yönelik ikinci bir tahribat yaratacağını ve birçok ekolojik değere sahip bu alanda ekolojik değerlere zarar vereceği gerekçeleriyle projenin yapılmamasını istemektedirler.

Başından şunu da ifade edelim projenin önemli bir ihtiyaç olduğu, Kırmızı Dağ Platformu bileşen köylüleri de dâhil olmak üzere, bütün Dersim halkının kabulüdür. Partimiz, çevre köylülerimizin isteği üzerine bölgede geniş bir teknik heyetle yaptığı ilk incelemede, tarafsız ve bilimsel bir araştırmanın yapılarak sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasını ve çıkacak sonuca herkesin saygı duymasını ifade etmiştir. Yine en başından beri olanaklar zorlanarak daha uygun bir alan tespiti yapılmasını da önermiştir. Partimiz bakımından bu projenin bir ihtiyaç olduğu ne kadar önemli ise yöre köylülerimizin yaşam alanlarını olumsuz etkileyen bu projeyi istememe tepkileri de bir o kadar önemlidir diyerek, duruma dikkat çekmiştir. Süreç içerisinde bir yanıyla yargıya taşınan ve diğer yanıyla da hazırlanan raporlara yansıyan çelişkili ifadeler bir yana, yöre halkımızın talep ve istemleri bizler bakımından esas olandır.

Kırmızı Dağ Platformu’nun Partimizi ziyaretinde, Dersim Emek ve Demokrasi Güçlerinin (DER-KAB’da dahil) meseleye dair bütünlüklü bir toplantı yaparak çözümde inisiyatif almasını önermiş, önerimiz olumlu karşılanmasına rağmen bu konuda bir adım atılmamış, mesele burjuva siyasetinin çözüm istismarında aranmıştır.

Şüphesiz ki yapılan projenin uzun vadeli sonuçları bakımından, yapım yerinde yaratacağı ekolojik tahribattan daha fazla bir doğal değere genel bütünlük içinde vesile olacaktır. Ama buna rağmen, köylülerimizin yüzyıllardır yaşadıkları topraklarını, tarihsel ve ekolojik değerlerini, önemli ölçüde olumsuz etkiliyorsa bir kez daha durumu değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Gelinen noktada, projenin ilk sahibi, son sahibi vb. gibi tartışmalar sonuç ve çözüm bakımından önemini yitirmiştir. Proje artık yapılıp yapılmama ikilemindedir. Yapılmasına izin verecek irade, rızalık kültürü gereği de o yaşam alanında yaşayan halkımızındır. Ki onlarda topyekûn bu meseledeki iradesini beyan etmişlerdir.

Emek Partisi Dersim İl Örgütü olarak, uzun bir süredir yapılan bütün tartışmalar ve değerlendirmeler ışığında, projenin yer tespitinde yapılan hata nedeniyle köylülerimizin haklı taleplerinin yanında olduğumuzu belirtiriz.”

EMEP: “Köylülerin yanındayız”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!