Elazığ’da hakkını alamayan işçi İstanbul’da kazandı: ‘Emek hırsızı’ dedik diye dava açacaklarmış

featured

Ardıl Batmaz

Elazığ’da ana yüklenicinin TOKİ olduğu, taşeron firma Çakır İnşaat tarafından yapımı süren Abdullah Paşa TOKİ evleri şantiyesinde çalışan 23 yaşındaki Ersin Dinç, fazla mesaiyi kabul etmediği için şantiye görevlileri tarafından nisan ayında darp edilerek işten çıkarıldı. Kendisini darp eden şahıslardan şikayetçi olan Dinç, İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) yöneticileriyle birlikte 27 Haziran’da TOKİ Genel Müdürü ile görüşmelerinin ardından maaşını aldı ancak mesai ücretini alamadı. Dinç, tüm haklarını almak için Ümraniye’de bulunan Çakır İnşaat’ın önünde eylem başlattı.

‘TOKİ’YE GİTMEYİN PARANIZI VERİYORUZ’

Başlattıkları eylemi 31 Mayıs’ta TOKİ Genel Müdürlüğü önüne taşımayı planlayan Dinç, “Sabah 10.00’da TOKİ önünde eylemimiz vardı ama daha eyleme gidemeden Çakır İnşaat’ın genel müdürlerinden biri arayarak ‘TOKİ’ye gitmeyin gelin paranızı veriyoruz’ dediler. Avukatlarının olduğu büroya gittik ve bütün paramızı aldık” dedi.

‘EMEK HIRSIZI’ DEDİK DİYE DAVA AÇACAKLARMIŞ’

Çakır İnşaat yetkilileriyle yaptıkları bir önceki görüşmede kendilerine, ‘Bu mesai ücreti iddialardan ibaret, herhangi bir kanıt yok. Vermiyoruz, ne yaparsanız yapın’ denildiğini hatırlatan Dinç, “Haksızsak neden paramızı verdiler? ‘Emek hırsızı’ dedik diye bize dava açacaklarmış, açabilirler sorun yok. Ben darp edildim ve hakkımı vermediler. Bu emek hırsızlığı değil de nedir?” diye tepki gösterdi. “Bizim Türkiye’de tek şansımız inşaatlarda çalışmak” diyen Dinç, inşaat işçileri olarak konaklama, yemek şartları ve ücretler konusunda hep zorluk içerisinde olduklarını söyledi.

‘KİMSE HAKLIDAN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR’

İnşaat sahiplerinin ne kadar zengin olursa olsun işçinin iki kuruşunu yiyebilmek için elinden geleni yaptığını belirten Dinç, işçi arkadaşlarına seslendi: “İnşaat sahipleri işçiye daha ucuz yemek verip kârını çoğaltır. İşçiler hiçbir zaman bunu kabul etmesinler. Biz patronlara değil, patronlar bize muhtaç. Biz olmadan patronlar hiçbir şey yapamaz, bizim sayemizde kazanıyorlar. Bu yüzden hiçbir işçi ne konuda olursa olsun kimseye boyun eğmesin. Kimse haklıdan daha güçlü değildir. Kendi haklarını kimseye bırakmasınlar.”

Elazığ’da hakkını alamayan işçi İstanbul’da kazandı: ‘Emek hırsızı’ dedik diye dava açacaklarmış

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!