Elazığ’da çiftçiler eylem yaptı: Mazot parasını dahi çıkaramıyoruz

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Altınova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Burak Ateş ve bir grup çiftçi, Elazığ Sebze Haline gelerek burada Sebze Hali Başkanı ile görüşüp fahiş fiyatların düzeltilmesi için görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan çiftçiler, maliyetlerinin yüksek olduğunu böyle giderse artık ekin ekemeyeceklerini belirtti.

“MALİYETİMİZ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ÜRETİM YAPAMIYORUZ”

Uzun bir süredir salatalık üreticilerinin büyük sıkıntı yaşadığını aktaran Altınova Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Burak Ateş, “Piyasanın çok çok altında bir fiyat teklifi alıyorlar. Bu da bizi rahatsız ediyor ve çok sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntıları gidermek için bugün burada toplandık ve hal başkanına durumu bildirdik. Kendisi de bize bu durumla ilgileneceğini söyledi. Maliyetimiz çok yüksek. Maliyetimiz çok yüksek olduğu için üretim yapamıyoruz. Üretim yapsak bile satışını yapamıyoruz. Bu bölgede yaklaşık 2 bin dönüme yakın bir sera ekilişi var ama ekilişin yüzde 90’ı Elazığ haline giriyor. Elazığ haline girdiği için de piyasayı kaldırmıyor. Neden çünkü dışarıdan ürün getiriyorlar. Biz bu durumdan dolayı mağduruz bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Gübre, ilaç ve mazot fiyatları da çok yüksek olmasından dolayı sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılarımızın tez zamanda giderilmesini istiyoruz. Son zamanlarda Antalya ve Mersin tarafından domates,  salatalık üretiminin yapılmasından dolayı oradan gelen ürünler burada bizim hal piyasasını bozuyor. Seracıların son dönemde Antalya’da yetiştirdikleri ürünlerin bozuk olan kısmını getirip burada piyasaya sürüyorlar. Bundan dolayı da bizim en kaliteli ürünlerimiz satılmıyor. Satılmadığı için de çiftçi mağdur oluyor. Çiftçi mağdur olunca da o mağduriyet herkese yansıyor” diye konuştu.

“BÖYLE GİDERSE KIŞIN 30 LİRAYA YEDİĞİMİZ SALATALIĞI YAZINDA YİYECEĞİZ”

Maliyet yüksek olmasından dolayı üretici küstüğünü ve çiftçinin ekmek istemediğini belirten, Ateş, “Böyle giderse kışın 30 liraya yediğimiz domates ve salatalığı yazın da yiyeceğiz. Çiftçi çok büyük zarar ediyor. Bu zararları karşılayacak durumda değiliz. Lütfen çiftçilerimiz küstürülmesin kısa bir sürede bu durumu toparlayalım yoksa herkes başka işlere yönelecektir. Çiftçi biterse her şey bitecek. Fiyatlar 1 buçuk ile 2 lira arasında.  Bu fiyatlar da çok düşük. Bizim maliyetimiz zaten 3 liradır. Biz bir şey istemiyoruz. Hiç olmazsa maliyetimizi kurtaralım. Yoksa zarar değil hepimiz batacağız. Geçen yıldan bu yana maliyet yüzde 400 zamlandı ama bizim salatalığımız aynı fiyatta kaldı. Çiftçiye destek vermezlerse yazın da domates ve salatalığı 30 liraya yiyecekler. Kışında aynı fiyata yiyecekler. Cumhurbaşkanımız ve yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bizlere yardımcı olsun bu piyasayı bir toplayalım yoksa hepimiz biteceğiz” şeklinde konuştu.

“MAZOT PARAMIZ DAHİ ÇIKMIYOR”

Çiftçi Mahir Köşkülü ise yapmış oldukları satıştan mazot paralarını dahi çıkartamadıklarını belirterek, “Yurtbaşı beldesinde seracılık yapıyorum, bu sabah salatalık biçtim getirdim ancak Elazığ sebze Halı’nda hiçbir komisyoncuda bir tane salatalık yok. Ben 15-20 tane poşet 200 kiloydu. Herkes saldırdım benim salatalığım 2 liraya satıldı. Bugün salatalık yok diye 2 liraya satıldı demek ki olsaydı 1 liraya satılırdı. Sabahleyin hiçbir komisyoncuda bir torba salatalık yoktu. Ben oraya indirdim manavcılar saldırdılar her birine bir iki torba salatalığı 2 liradan verebildim. Bize yazıktır mazot paramız dahi çıkmıyor. Bizim derdimize bir çare bulun Markete götürülen 7-8 liraya veriyorlar ama biz burada 2 liraya veriyoruz. Başkana derdimizi anlatıyoruz ancak başkanda ‘Antalya’da salatalık 1 lira’ diyor. Biz Antalya’yı sormuyoruz Elazığ seracılığı Elazığ’a yeter de fazla bile. Her sene Muş’a, Erzurum’a hep salatalık gönderiyoruz. Ancak halda salatalık olmadığı için 2 liraya satıyoruz. Demek ki olsaydı biz dökerdik” ifadelerini kullandı.

Elazığ’da çiftçiler eylem yaptı: Mazot parasını dahi çıkaramıyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!