TOKİ ihalesinde milyonlarca liralık zarar iddiası

featured

Evren Demirdaş/Elazığ 

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından Zafran Mahallesinde yapılan deprem konutlarında iktidara yakın olduğu ileri sürülen Kolin İnşaatın 17 Haziran 2020 yılında 687 konut, 35 dükkân, cami, altyapı ve çevre düzenlemesi işini 169 milyon 923 bin TL’ye aldığını 6 gün sonra ise bu işi Yapı ve Fay Taahhüt isimli bir firmaya 104 milyona verdiğini ve devletin 65 milyon lira zarara uğratıldığı ileri sürüldü. Yeniden Refah Partisi Elâzığ İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş, “65 milyonu 6 gün içerisinde vatandaşın cebinden aldık, azınlıklık bir müteahhittin cebine koyduk. Burada devletin altı günde 65 milyonluk bir zararı söz konusudur.” dedi. Devletin milyonlarca liralık zarara uğratıldığını belirten Karakuş, bunun hesabının sorulması gerektiğine dikkat çekti.

“169 milyona işi alıyor, 6 gün sonra 104 milyona işi taşerona veriyor”

Elâzığ depremi sonrasında kaynakların dar gelirli vatandaşların menfaatine kullanılmadığını belirten Karakuş, “Ülkemiz, yaklaşık 2 buçuk yıldır ciddi bir maddi kriz içerisinde. İlimize baktığımız zaman hem Corona salgını hem ekonomik kriz hem de deprem hadisesiyle karşı karşıya kaldık. Biz depremden sonra her olayda şeffaf bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini, kamu kaynaklarının milletin menfaatine kullanılmasını, bol keseden paralar kullanılmamasını her fırsatta dile getirdik. Bugün ülkemizde dar gelirlilerin durumu ortada. Elazığ’da depremden sonra milletin menfaatine kullanılması gereken paralar, tek bir müteahhittin cebine 6 günde nasıl girmiş ben bunu size belgeleriyle beraber anlatacağım. Elâzığ merkezde bulunan Zafran TOKİ konutlarını alan firma Ankara’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığıyla 17 Haziran 2020 tarihinde bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmeye göre 687 konutu içerisinde 35 dükkân, cami, altyapı ve çevre düzenlemesi olmak şartıyla 169 milyon 923 bin TL’ye ana firma Kolin İnşaat, ‘ben TOKİ’ye yapacağım’ diyor. Burada hiçbir problem yok. 169 milyonu, 689 konuta böldüğünüz zaman bir konuta 243 bin TL artı KDV fiyat vermiş oluyor. 17 Haziran’da TOKİ’yle sözleşme imzalayan Kolin İnşaat, altı gün sonra yani 23 Haziran’da Nişantaşı Yapı ve Fay Taahhüt isimli bir firmayla taşeronluk sözleşmesi imzalıyor. TOKİ’den 169 milyona aldığı ihaleyi Elazığ’a gelmeden, sahayı görmeden ve tek bir çivi çakmadan altı gün sonra bu iki firmaya veriyor. Bu iki firmaya verilen işin içeriği 689 konut, 35 dükkân, cami inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi. Yani Kolin’ in TOKİ’ye taahhüt ettiği işin aynısı bu taşeron sözleşmesinde var. TOKİ’den 169 milyon liraya işi alan Kolin İnşaat bu işi altı gün sonra KDV hariç daire başı 156 bin TL’ye bu yapı ortaklığına taşeron ediyor” konuştu.

“65 milyonu vatandaşın cebinden alıp müteahhittin cebine koydular”

65 milyonun Elazığ’da birçok projenin tamamlanmasında kullanılabileceğini belirten Karakuş, “156 bin TL’yi hesap makinasında 169 tane konutu çarptığımız zaman Kolin İnşaatın taşeron firmasına ödeyeceği rakam 104 milyon lira. 17 Haziran’da TOKİ’den KDV hariç 169 milyon TL’ye ihaleyi alan bu firmanın altı gün içerisinde kazandığı rakam 65 milyon ve bunun içerisinde fiyat farkı yok. Bu çok ciddi bir rakam. 65 milyonla Hatunköy barajını bitirebilirdik, Gezin Bermaz Grup köylerini bitirebilirdik, Baskil’de hala problemleri çözülmeyen Odabaşı sulama göletlerini bitirebilirdik. Bunların hepsinden vazgeçtik 65 milyonu altı günlük bir süre içerisinde vatandaşın cebinden aldık, azınlıklık bir müteahhittin bir cebine koyduk. Burada devletin altı günde 65 milyon bir zararı söz konusudur. Bunun hesabını en başta siyasilerimiz ve bakanlarımız, TOKİ başkanından ve bu sözleşmeye imza atan yetkililerinden sormalı. 165 milyona verilen bir işi bu adam altı gün sonra nasıl oluyor da 104 milyona veriyor? Madem bu iş bu rakamlara veriliyorsa sen burada ne iş yapıyorsun denilerek hesabının sorulması lazım. Cumhuriyet savcılarımızın adaletin tecelli etmesi ve devletin menfaatinin korunması için göreve davet edilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

TOKİ ihalesinde milyonlarca liralık zarar iddiası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!