Elazığ depremi sonrasında AKP’li belediyenin usulsüz okul yıkımına öncülük ettiği iddia edildi

featured

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Erhun Karakuş, 24 Ocak 2020 yılındaki depremin ardından kent merkezindeki Mehmet Akif Ersoy Lisesinin usulsüz bir şekilde yıkıldığını, yıkım çalışmasının başında da AKP’li bir belediye başkanının olduğunu ileri sürdü. Müfettişler tarafından yapılan yıkımın usulsüz olduğunun kanıtlandığını ifade eden Karakuş, “Gri pasaport olaylarında üstünü kapattıkları gibi bu olayı da takipsizlikle kapatamazlar” dedi.

Elazığ’da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6,8’lik deprem sonrasında kent merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy’un yıkımıyla ilgili Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Erhun Karakuş skandal bir iddia da bulundu. Karakuş, lise binasının yıkım kararının olmamasına rağmen AKP’li bir belediye başkanı tarafından yıktırıldığını ve bu usulsüz yıkımın ise müfettişler tarafından tespit edildiğini kaydetti.

“AK PARTİLİ BİR BELEDİYE BAŞKANI İŞ MAKİNALARININ BAŞINDA BULUNUYOR”

Deprem sonrasında kentte yapılan yıkımlarda usulsüzlükler yapıldığının bunlardan birisinin ise kent merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Lisesi olduğunu belirten Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş, “Mehmet Akif Ersoy Lisenin yıkımı savcılıkta, muştakisi benim. Valimiz bir müfettiş raporu aldırdı onun üzerine Milli Eğitim Bakanlığına durumu bildirerek oradan bir muhakkik raporu istedi gelen muhakkiklerle bizde görüştük. Binanın yıkım kararının olmadığını kimin yıktığının belli olmadığını, o binanın yıkımıyla ilgili devletin kasasına bir liranın bile girmediğini muhakkiklerin ağzından duydum ve dosyadan gördüm. Yıkımı yapanın Ak Partili bir belediye başkanı olduğu, iş makinalarının başında bulunduğunu, sorulduğu zamanda ‘oradan geçiyordum izliyordum’ dediğini buna karşılık ben de ‘sen emekli biri olsan iş makinasının işini izlersin de belediye başkanısın kardeşim. Ne işin var bina inşaat izlemekle’ dedim” diye konuştu.

“SAVCILIĞA İNTİKAL ETMESİ İÇİN MÜFETTİŞ RAPORUNU BEKLİYORUZ”

Bu konunun İçişleri Bakanlığını ilgilendirdiği için ‘belediye başkanıyla ilgili soruşturma yapılması için biz konuyu İçişleri Bakanlığına bildireceğiz’ dediler. Biz şuan konunun savcılığına intikal etmesi için Milli Eğitim Müfettiş raporunun savcılığa sunulmasını bekliyoruz. Konunun savcılıkta takipçisi benim. Gri pasaport olaylarında üstünü kapattıkları gibi bu olayı da takipsizlikle kapatamazlar. Elimizde resmi yazı var, resmi belgeler var, soruşturma yazıları var. Binayı yıkan belli değil, binanın yıkım kararı yok ve binanın yıkımından dolayı devlet kasasına bir lira para yok. Burada bildiğiniz devlet malı yağmalanmış dikkatinizi çekiyorum hırsızlık demiyorum bildiğiniz yağmalanmış ve bu daha ağır bir suçtur. Biz bunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ depremi sonrasında AKP’li belediyenin usulsüz okul yıkımına öncülük ettiği iddia edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!