Dersim’de su kesintileri, trafo patlamaları

featured

Mehmet Bidav

Dersim’de son iki gündür su yok… Sebebi ise şehre su sağlayan trafoların arızalı olması, jeneratörün olmaması ve Fırat AKSA işçilerinin grevde olması

Fatura Halka;

Bir aydır DİSK Enerji Sen’e bağlı Fırat AKSA işçileri greve devam ederken şehirde çeşitli bölgelerde uzun süreli elektrik kesintileri, trafo patlamaları meydana geldi. Özellikle kırsal alanda elektrik kesintilerinden ötürü köylülerin soğutucularda korudukları ürünleri çözülürken, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin süt ve süt ürünleri bozuldu. Sendika bu durumu “işverenin bilinçli bir şekilde planladığını ve amacın halkla işçileri karşı karsıya getirmek olduğunu” vurgularken, halk ne yapacağını, zararını nasıl karşılayacağını bilmiyor.

İki gündür su yok!

Dersim merkez Cumhuriyet Mahallesi başta olmak üzere şehirde su yok! Şehre su pompalayan trafoların arızalanmasından ötürü suyun verilemediğini söyleyen belediye yetkilileri sorunun çözümüne ilişkin halkın kaygılarını gidermekten uzak.

Bir şehrin en temel ihtiyacının tedbirsizlik ve plansızlık nedeniyle böyle kesintiye uğraşması vatandaşlarda tepkiye neden olurken, bu sorunun büyütülerek greve bağlanması ayrıca kendi içinde sorunlar oluşturmaya devam ediyor.

Şehirde trafolar patlıyor!

Şehrin çeşitli semtlerinde trafolar patlıyor; vatandaşlar karşı karşıya geliyor! Bazı vatandaşlar trafoların bir an önce tamir edilmesi gerektiğini söylerken, bazıları da grev işçilerine destek vererek sorunların çözülmesinden yana tavır koyuyor.

Belediyeden 07.09.2023 Saat 11:30’da açıklama

Değerli Dersim halkı 24 saatten fazladır elektrik arızaları nedeniyle mahallelerimize su vermekte güçlük çekmekteyiz. Dün sabah 05:30 sularında meydana gelen elektrik arızası hala giderilmediği için ikinci jeneratör sistemi de kurularak devreye alınmış ve şebekeye diğer pompadan da su verilmeye başlanmıştır. Ancak su depoları ve şebeke sisteminin tamamen boşalması nedeniyle şebekede yeterli basınç oluşmadığı için Atatürk, Cumhuriyet ve Aktuluk Mahallelerinde su kesintileri devam etmektedir.

Sorunun kalıcı çözümü için FEDAŞ ve diğer kurumlar ile görüşmeye devam edilmektedir.

Şirket tarafından giderilmeyen elektrik arızaları nedeniyle yaşanan bu sıkıntı maalesef belediyemizi ve halkımızı zor durumda bırakmıştır.

Belediye yetkililerimiz FEDAŞ ve Sendika ile görüşme sağlayarak grevde olan işçilerin haklarının verilmesi ve bir an önce halkımızın mağduriyetinin giderilmesi için görüşme gerçekleştirmiştir. 

Bizler belediye olarak üzerimize düşen sorumluluk gereği halkımıza yaşattığımız mağduriyet dolayısıyla halkımızdan özür dileriz.

Dersim’de su kesintileri, trafo patlamaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!