DEM, üçüncü yol olarak Malatya’dan yarışa dahil oldu!

Nazım Bayram
Nazım Bayram

Muzaffer Korkmaz / Malatya – AK Parti ve ana muhalefet partisi CHP’nin 31 Mart yerel seçimleri için Malatya’da sürdürdüğü kıyasıya yarışa dahil olan DEM Parti, yurttaşlara ne vadediyor? DEM’in Malatya’da saha gözlemleri neler? DEM’in MBB eş başkan adaylarının projeleri neler? Sorularının yanıtlarını DEM’in MBB eş başkanı Abdulvahap Ekim, Sevim Şimşek Bayram ve İl Eş Başkanı Nazım Bayram’dan aldık. İşte DEM, işte Malatya…

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala seçim çalışmalarının hız kazandığı Malatya’da tüm siyasi partiler saha çalışmalarını arttırdı. Malatya’da seçim çalışmalarını yaparken saha gözlemlerini aktaran DEM Parti Malatya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdulvahap Ekim, yurttaşların artık kesinlikle değişimden yana tutum sergileyeceklerini söyledi.  İktidar partisi AK Parti’nin Malatya’da halka hizmetten ziyade ranta hizmet ettiğini söyleyen Ekim, DEM Partisi’nin alışılmışın dışında bir yönetim anlayışını benimsediğini belirtti.

“MALATYA’DA BÜYÜK BİR BASKI VAR”

DEM Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulvahap Ekim, Malatya’nın tampon bölge olduğunu belirterek, “Devletin Malatya’daki uygulamaları bölgeye göre farklı. Buranın aydınlanmasını istemiyorlar. O bakımdan Malatya’da büyük bir baskı var. Malatya’da vatandaşımız DEM’e gelmekten çekiniyor. Malatya’nın üçte ikisi Kürt. Kürt olmasına rağmen Malatya’da parti ile tanışmamış, Parti hep yabancılaştırılmış, öcüleştirilmiş” dedi.

Açıklamalarının devamında Malatya’da sıradan belediyeciliği bir kenara bırakacaklarını kaydeden Ekim, “Aslında belediye yapabileceğimiz çok şey var. Alışılmışın dışında bizim bir değişime ihtiyacımız var. Vatandaş belediyeye pek ulaşamıyor. Belediyede ranta dayalı işler yapılıyor. Bu rantla vatandaş zaten ulaşamadığı için belediye ona boyun eğmek zorunda kalıyor. Yani, vatandaşın direnci pek yok. Vatandaş biat kültürüne alıştırıldığı için itiraz etme ihtiyacı duymuyor. Yukardan gelen emirlere göre hareket etmek zorunda. Mesela Cumhurbaşkanı çıkıp diyebiliyor ki ‘Bizden olmayan belediyelere hizmet götürmeyeceğiz’. Vatandaşın bunu görüp ona göre değerlendirmesi gerekiyor.” Vurgusunda bulundu.

EKİM’İN ÖNCELİĞİ DEPREME DAYANIKLI SAĞLAM YAPILAR!

İki hafta sonra Büyükşehir’e ‘başkan’ seçilmesi durumunda yapacaklarından bahseden Ekim, öncelikli olarak deprem konusunu ilk sıraya alacağını söyledi. Ekim, “Belediye başkanı olduğum takdirde sağlam yapılar yapacağıma ve bunların belediye tarafından denetlenmesini sağlayacağım.” dedi.

Abdulvahap Ekim
Abdulvahap Ekim

BAYRAM: BELEDİYE BİRİLERİNİN RANT KAPISI OLMAYACAK

DEM Partisi’nin Malatya’da neleri öne çıkarmak istediğini anlatan DEM Malatya İl Eş Başkanı Nazım Bayram ise şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar ‘var olan’ bir belediyecilik anlayışı hakimdi. Van olan belediyecilik anlayışı ise rant üzerine. Bizler şunu her zaman söylüyoruz: Biz bu rant kültüründen vazgeçeceğiz. Belediye birilerinin rant kapısı olmayacak. Toplumun sorunlarını çözen, toplumla beraber üreten, toplumun çıkarlarına uygun ne varsa onu yapacak şekilde olması gerekiyor. Biz şunu diyoruz: Kent bizimdir, biz yöneteceğiz. Bu kent Malatya halkınındır. Malatya insanındır. Malatya insanı kendi kentini kendisi yönetecek. Bu nasıl olacak? Malatya’nın sorunlarını en iyi Malatya’nın kendisi bilir. Mahallenin sorunlarını kendisi bilir. Çiftçiyse, köylüyse sorunlarını en iyi kendisi bilir” dedi. 

Nazım Bayram
Nazım Bayram

ÜÇÜNCÜ YOLUN ADI: DEM PARTİ

Konuşmasının devamında çatışmacı kültürden vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Bayram, “Toplumda bir uzlaşı kültürünün geliştirilmesi gerekiyor. Bu uzlaşı kültürü ne üzerine olmalıdır? Mesela bugün AKP veya karşı bloğu CHP. Burada iki kültür var. Sanki halk bu iki siyasi partiden birini tercih etmek zorunda gibi kalıyor. Biz şunu söylüyoruz. Biz üçüncü yoluz diyoruz, demokrasi ve özgürlük yolu diyoruz. Toplumun bu sorunlarını ,toplumla beraberce çözmenin yol ve yöntemlerini bulacağız. Oysa sistem bize şunu dayatıyor. İki siyasi partiden birini tercih edeceksiniz. Şunu da açıkça söyleyelim, halkımız alternatifsiz değildir. DEM Parti vardır. DEM Parti bu sorunları çözmek için her zaman halkın yanında olacak, Malatya’nın özgün sorunlarını halkla beraber çözecektir.” İfadesine yer verdi.

KADINLARA EŞİT TEMSİLİYET DEM’LE GELECEK

Telefonla ulaştığımız, DEM Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sevim Şimşek Bayram ise, kadın iradesiyle yerel demokrasiyi inşa edeceklerini, her platformda eşit temsiliyete yer vereceklerini söyledi. Bayram, deprem sonrasında kentin büyük göç verdiğini belirterek, özellikle gençlerin barınma, ulaşım, spor, sosyal ve kültürel gelişim gereksinimlerini nitelikli ve parasız olarak karşılayacaklarını söyledi. Sosyal belediyecilik perspektifinden hareketle Bayram, hiçbir gencin başka bir ülkeyi umut kapısı olarak görmeyeceğini ve yerinden üretime olanak tanıyacaklarını belirtti.

Sevim Şimşek Bayram
Sevim Şimşek Bayram
DEM, üçüncü yol olarak Malatya’dan yarışa dahil oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!