Çocukların Mutluluğu İçin Hatay’da Yükselen Umut: Çocuk Dostu Köy

featured

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Döver köyünde doğan ‘Çocuk Dostu Köy’ projesi, deprem felaketi sonrası umudu yeşertiyor. Turist rehberi Çetin Bayram’ın liderliğinde başlayan girişim, çocukların özel ihtiyaçlarına odaklanarak köyde yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Döver köyünde, bir hayal, bir inanç ve bir ekip çalışmasıyla başlayan “Çocuk Dostu Köy” projesi, bölgedeki deprem felaketi sonrasında yaşanan mağduriyetleri hafifletmek ve çocuklara umut olmak amacıyla yola çıktı. Kurucu Çetin Bayram’ın 6 Şubat sabahı Hatay’a adım atmasıyla başlayan bu girişim, şimdi Türkiye’nin dört bir yanında çocuk dostu köyler kurma hedefiyle büyüyor. Çocuk Dostu Köy projesi, artık bir dernek haline gelmiş durumda ve Mert Fırat’ın kurucusu olduğu İhtiyaç Haritası Derneği ile iş birliği içinde Türkiye’nin dört bir yanında çocuk dostu köyler kurma hedefi taşıyor.

Çocukların Gülücüklerine Adanmış Bir Köy

Çetin Bayram aslında bir turist rehberi. Deprem sabahından beri işini, evini bırakıp bir yılı aşkın süredir Hatay’da yaşıyor. Çetin Bayram, projenin doğuşunu ve ilerleyişini şu sözlerle aktarıyor:

“İstanbul’da uyandığım bir sabah, felaketin yüzümüze vurduğu gerçekle yüzleştim. Bir panelvan araç kiralayıp Hatay’a doğru yola çıktım. Geldiğimde, beklediğimden daha büyük bir felaketle karşılaştım. Kent merkezi yok olmuştu, sadece köyler vardı. İnsanlar köylere sığınmıştı, ancak özellikle çocuklar için durum içler acısıydı. Evdeki yataklarından, odalarından, oyuncaklarından oldular ve çocuklarla özel olarak ilgilenmek gerekir diye düşündüm. İnsanlar çadır hayatına geçtikten sonra ebeveynlerin iş gücü arttı, mesela çadırda yaşamak gerçekten bir kadının iş gücünü, bir annenin iş gücünü fazlasıyla arttırdı. Herkes sağlıksız düşünüyordu, sağlıksız düşünen aileler elbette çocuklarına faydalı olamazlardı. Örneğin, uçakta şöyle bir anons duyarız: ‘Maskeyi önce kendinize, sonra çocuğunuza takınız.’ Eğer siz bir ebeveyn olarak o maskeyi kendinize takamıyorsanız, yani sizin çocuğunuza hiçbir faydanız olmayacaktır. “

Çetin Bayram, bu sözlerle yaşanan felaketin acı gerçeğini yansıtıyor. Ancak içinde bulunduğu durumu sadece bir felaket olarak görmek yerine, çocukların özel ihtiyaçlarına odaklanarak çözüm arayışına giriyor.

“Çocuklarla yaptıkça etkinlik yaptıkça çocukların neler istediklerini sordum. Burada yetişkinlerin kaygıları çok farklı, onlar işte çimento, demir, ev hasarlı, ne zaman yıkacaklar, yerine bir konteynır veya bir çadır kurmak derdinde. Ama çocuğun kaygısı farklı, çocuğun istediği şey farklı ve her çocuk farklı bir şey istedi. Puzzle parçaları gibi, bizler bunları birleştirdik ve sonuçta şöyle bir sonuca vardık: Çocuklar için gerçekten yaşanılabilir bir alan kurmak yani Çocuk Dostu Köy.

“Çocuklar için Güvenli ve Renkli Bir Oyun Alanı Oluşturduk”

Bayram, şöyle devam ediyor: “İlk hedefimiz, çocuklar için yaşanılabilir bir alan oluşturmaktı. Bu doğrultuda, köyde çocukların sokaklarda rahatça oynayabilecekleri, renkli ve güvenli bir ortam yaratmayı planladık. Onlar için parklar, duvarlara grafiti çizimleri ve çeşitli atölyeler oluşturmayı planladık ve gerçekleştirdik. Yaşanan felaketlerden sonra üzerlerinde bir ev fobisi oluşan çocuklar için yine onlarla duvarlarına çizgi karakterler, güçlü figürler çizerek onlara evlerini sevdirmeye, yeniden güven telkini vermeye çalışıyoruz. Bunun için akrilik ve sprey boyalara ihtiyacımız var, halkımızdan bize destek olmalarını rica ediyoruz. Ancak bunlar sadece ilk adımlar. Uzun vadeli hedefimiz, çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve gelişebilecekleri bir ortam oluşturmak.”

Proje Köy Halkına Da Umut Oluyor

Proje, sadece çocukların değil, aynı zamanda köy halkının da yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Bayram sözlerine şöyle devam ediyor: “Çocuk dostu köy, sadece çocuklar için değil, köy halkı için de bir umut olacak. Dayanışma ve birlik ruhuyla hareket ederek, köyde herkesin kendini iyi hissedeceği bir ortam oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Proje sürecinde dayanışmanın önemine vurgu yapan Bayram, Hatay’ın yeniden ayağa kalkması için birlikte çalışma çağrısında bulundu: “Dayanışma ruhunu yeniden canlandıralım. Hatay’ı yeniden ayağa kaldıramayabiliriz belki, ama elimizden geldiğince bir şeyler yapabiliriz. Çocuk Dostu Köy çocuklara umut olmaya devam edecek. Siz de destek olmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz”

Çocukların Mutluluğu İçin Hatay’da Yükselen Umut: Çocuk Dostu Köy

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!