Cemevi Dedesi Önal: Dersim Toplumu Cemevinden Uzaklaşmıştır

Dersim’de Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un AKP’den belediye başkanı aday adayı olmasının ardından Cemevinde başlayan tartışmalar devam ediyor.

Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği-Tunceli Cem evi yönetim kurulu üyesi, Kureyşan Ocağı pirlerinden Ali Önal, Cemevi’nde hizmet veren diğer pirlerle birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cemevinin 20 yıldan beri aynı anlayışla yönetildiği için toplumun cemevinden koptuğuna dikkat çekilen açıklamada mevcut yönetimin usulsüz bir şekilde üye yaparak konumunu korumaya yönelik çalışmaların içinde olduğu belirtildi.

Cemevi’nde hizmet verenler ve pirlerle bir araya gelerek 28 Ocak’ta yapılacak yönetim kurulu seçimine Dersim toplumunun sahiplenerek yeni bir anlayışı hakim kılmak için aday olduğunu ifade eden Kureyşan Ocağı pirlerinden Ali Önal şunları ifade etti: “Bizler ceddimizin bize yüklemiş olduğu Pirlik görevinin farkında olarak yıllardan beri yolumuza hizmet etmekteyim.
Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok yerinde çeşitli dernek ve cemevlerinde inancımızın, kültürümüzün, dilimizin yaşatılması için hizmet etmiş, ana toprağımız olan Dersim’de de inancımızın, kültürümüzün, dilimizin yaşatılması için çaba sarf etmekteyiz.
Sevgili canlar bizde sizler gibi Dersim’de yaşıyoruz ve kentteki diğer sorunlar ile birlikte ‘Tunceli Cemevi’ nezdindeki sorunların da farkındayız”

“CEMEVLERİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ VE DAYANIŞMA YERİDİR”

Önal, “Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği-Tunceli Cemevi yönetim kurulu üyeliğimiz ve hizmetlerimiz ile bu sorunların bir parçası olarak görünsek de şunu samimiyetimizle bilmenizi isteriz ki durduğumuz yerdeki varlığımız sorunların çözümü için yeterli olmasa da en azından bu sorunların büyük boyutlara ulaşmasına engel olmuştur.
İnancımıza şehirleşme veya kentlere göç ile dahil olan cemevlerimiz Alevilerin inançsal, sosyal ve kültürel yaşam alanları olmakla beraber toplumsal sorunların çözümü, yardımlaşma ve dayanışma merkezleri görevlerini de üstlenmiştir”dedi.

“CEMEVİ CENAZE KALDIRMA EVİ OLMUŞTUR”

Cemevinin gerçek işlevinden uzaklaştığına dikkat çeken Önal, “Cemevleri barış, özgürlük, eşitlik, ibadet, sevgi, ikrar verme, özünü dara çekme, edep erkan öğrenme ve aynı zamanda Hakka ve halka hizmet yerleridir. Bugün geldiğimiz noktada Tunceli Cemevi bu vasıflarını yitirmekle birlikte sadece ‘cenaze kaldırma evi’ konumuna gelmiştir.
Cemevine tepki olarak halkımız artık “hayır yemekleri”ni bile restoranlarda vermeyi tercih etmektedirler. Kaldı ki bu topraklarda yaşayan tüm canlar inancına duyarlı ve itikatlı insanlardır. Ziyaretlerine, dergahlarına, inancına, diline sahip çıktıkları gibi cemevlerine de sahip çıkmışlardır”diye konuştu.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE TALİBİM”

Mevcut cemevi yönetiminin anlayışı dışında yeni bir anlayışı ve toplumsal bütünlüğü tekrar inşaa etmek için yapılacak genel kurula destek vermeye davet eden Önal, “Sevgili canlar bizler cemevimizin sorunlarının çözümünün sizlerin desteği ile olacağının bilincindeyiz.
Cemevimizin sorunlarının çözümünün yanı sıra inancımızın, kültürümüzün, dilimizin yaşatılması için sorumluluk üstlenmeye hazır olduğumuzu ve 28 Ocak 2024 tarihinde yapılacak olan genel kurulda Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği ve Tunceli Cemevi yönetimin de değişim istediğimizi ve bu göreve de talip olduğumu bildiririm, bu süreçte siz değerli halkımızın ve Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği üyelerimizin desteğini beklerim. Saygılarımızla”ifadesini kullandı.

Basın açıklamasının ardından söz alan Cemevi çalışanları ve Pirleri de mevcut yönetime tepkilerini dile getirdi.

Cemevi Dedesi Önal: Dersim Toplumu Cemevinden Uzaklaşmıştır

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!