Buldan: Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versin

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarına yeni bir boyut getirdi. Buldan, “Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler” dedi.

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, açıklamasında “Bizim Altılı Masa lehine adayımızı çekilmemiz düşünülüyor da Altılı Masa’nın çekmesi neden düşünülmüyor? Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler. Bu kadar net konuşuyoruz” diye konuştu. 

Buldan Altılı Masa‘ya çağrı niteliğindeki açıkmasında “Altılı masanın adayının bizim adayımız lehine çekilmesi durumunda adayımızın birinci turda kazanma şansının çok yüksek olduğunu söylemek isterim” dedi.
  
PERVİN BULDAN’DAN ÇARPICI ADAYLIK VE ALTILI MASA AÇIKLAMASI

Pervin Buldan Bianet’den Ruken Tuncel’in seçim süreci, cumhurbaşkanlığı adaylığı, anayasa değişikliği ve Emek ve Özgürlük İttifakı ile ilgili gündeme dair sorularını yanıtladı.

Söyleşinin tamamını okumak için TIKLAYIN

“YANIMIZDA GÖRÜNMEYİN AMA OY VERİN BEKLENTİSİ İÇİNDELER”

Altılı Masa’nın HDP ile ilgili tavrına ilişkin Buldan “Altılı masa bizden ‘yanımızda görünmeyin, biz sizinle ortak fotoğraf vermeyelim ama bu iktidarı değiştirmek için koşulsuz şartsız, bizim belirleyeceğimiz adaya oy verin’ beklentisi içinde. Ancak bu şu an itibariyle mümkün olmayan bir şey” diyen Buldan, “Bizim 6’lı Masa lehine adayımızı çekilmemiz düşünülüyor da 6’lı Masa’nın çekmesi neden düşünülmüyor? 6’lı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler. Bu kadar net konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Buldan, partisinin kendi adayını çıkarmasının AKP’yle anlaştığı şeklinde yorumlanmasına ise “Aday çıkarma meselesinin AKP’ye göz kırpmak veya AKP’nin kazanmasına zemin hazırlayan bir yol olduğunu ifade edenlere de şunu söylemek isterim: Bizim tek amacımız AKP’yi bu seçimlerde tarihe ve tarihin çöplüğüne gömmektir, bu kadar net söylüyorum” dedi. 

‘KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLER MİSİNİZ?’ SORUSUNA YANIT

“Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterildiği takdirde destekleme durumu var mı?” sorusuna karşılık ise “Biz bir siyasi parti olarak kendi adayımızı çıkarıyoruz ve şu an konuşacağımız tek şey HDP’nin kendi adayının nasıl kazanacağıdır. Türkiye toplumunun HDP’nin adayı etrafında kenetlenmesini sağlayacak formülleri bulmaktır. Bunun dışında diğer partilerin çıkaracakları adayların bizim açımızdan değerlendirilmesi gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu. 

Seçim ikinci tura kalırsa partisinin tutumunun ne olacağı yönündeki soruya da “Şu an birinci tura yoğunlaşıyoruz, ikinci tura kalacağı zaman veya öyle bir aşamaya geldiğimizde kurullarımızla yeniden bir karar vereceğiz. Ama şu an tek hedefimiz kendi adayımızın birinci turda kazanması yönünde. 6’lı Masa’nın adayının bizim adayımız lehine çekilmesi durumunda adayımızın birinci turda kazanma şansının çok yüksek olduğunu söylemek isterim” diyerek yanıt verdi. 

“ADAY ÇIKARMAKLA AKP’NİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMÜŞ OLMAYIZ”

Buldan, aday çıkarmalarının sadece iktidara yaracağı yorumlarına ve AKP HDP ile anlaştı iddialarının sorulması üzerine net bir yanıt verdi. “Tek amacımız AKP-MHP bloğunu göndermek” diyen Buldan “Bizim aday çıkarmamızın AKP’nin işine yarayacağı söylentilerine kesinlikle katılmıyorum. Tam tersine biz her zaman olduğu gibi AKP rejimini bitirmek-devirmek, AKP-MHP bloğunu göndermek için uzun süredir bir mücadele yürütüyoruz ve bu mücadelemizi bu seçimlerde de sürdürmekte kararlıyız. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum.” dedi. 

Buldan cevabının devamında şunları söyledi: HDP’nin adaylık açıkmasına yapılan yorumlar ile algı oluşturulmaya çalışıdığını sacunan Buldan, “Aday çıkarmamızın bu kadar yankı uyandırmasını çok normal karşılıyorum çünkü şimdiye kadar HDP’ye hep çantada keklik gözüyle bakanlar, sadece bir tarafa yamaymış gibi algılayanlar HDP’nin bir siyasi parti olduğunu ya da HDP’nin bir irade olduğunu unutarak bu söylemlerini sürdürdüler ve bu algıyı yaratmaya çalıştılar.

“HDP ÜÇÜNCÜ BÜYÜK PARTİ VE İRADEYİ BELİRLEYEN GÜÇ”

HDP’nin seçim sonucunu belirleyecek parti olacağını söyleyen Buldan, “HDP bugün Türkiye’de üçüncü büyük parti ve bir irade belirleyen bir güç. Gücünü, irade olduğunu son seçimlerde ortaya koymuştu ve hâlâ aynı iddiayla yürüyen ve bu iddiasını gittikçe büyüten, bu doğrultuda da bu seçimlerde bir kez daha belirleyen bir güç olduğunu ispat edecek bir parti.” diye konuştu. 

“TEK AMACIMIZ AKP’Yİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERMEK”

Buldan sözlerine “Dolayısıyla cumhurbaşkanı adayımızı çıkarmamak için herhangi sebebimiz yok, aksine cumhurbaşkanı adayımızı çıkarmamız için birçok nedenimiz vardı. Ayrıca bu kararın sadece benim söylemim üzerinden algılanmaması gerekiyor. Karar mekanizmalarımız bu konuda hazırlık yaptığını, kurullarımızın bu noktada kararlı olduğunu ifade eden birçok söylemimiz olmuştu. Son aşamada HDP’nin bu seçimlerde kendi adayıyla var olduğunu, var olacağını belirttik ve bunun arkasındayız.

Aday çıkarma meselesinin AKP’ye göz kırpmak olduğunu veya AKP’nin kazanmasına zemin hazırlayan bir yol olduğunu ifade edenlere de şunu söylemek isterim: Bizim tek amacımız AKP’yi bu seçimlerde tarihe ve tarihin çöplüğüne gömmektir, bu kadar net söylüyorum.” diyerek devam etti. 

EMEP VE TİP’İN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI: ORTAK BİR NOKTADA BULAŞACAĞIZ

Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan EMEP ve TİP’in ortak aday açıklamasına ilişkin olarak, ittifakın adaylık kararında mutabık olup olmadığı sorusuna ise Buldan “Öyle düşünüyor olabilirler fakat HDP bir çatı partisi ve bileşenlerimiz var. Biz HDP olarak kendi adayımızla çıkmayı daha uygun gördüğümüzü düşünüyoruz.” yanıtını verdi.

EMEP ve TİP’in yaptığı açıklamalarını saygı ile karşıladıklarını belirten Buldan, “Sonuçta herkes kendi siyasetini yapıyor, biz de kendi siyasetimizi yapıyoruz ancak ortak bir noktada buluşacağımızı düşünüyoruz. Bu konuda büyük bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz, temaslarımız devam ediyor. Mutlaka bir ortak noktada buluşacağız. Ayrı bir yerden bakmak siyasetin gereği olabilir ama elbette ittifak partilerinin ortaklaşacağı bir sonuç olacaktır. 24’ünde yapacağımız toplantının ardından açıklamamızı yapacağız.” dedi. 

Buldan: Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!