Bingöl Spor Lisesi öğrencileri valilik önünde protesto eylemi yaptı

featured

Bingöl Spor Lisesi öğrencileri önceki gün Bingöl Valiliği binası önünde toplanarak okullarının şehir merkezine uzak olması ve çevrede güvenlik önlemlerinin yetersiz olmasını protesto etti.

“Eğitime evet tacize hayır” , “Eğitim hakkımızı istiyoruz” “Vali buraya” sloganları atarak ve ıslık çalarak seslerini duyurmaya çalışan öğrencilere valilik binasındaki polisler müdahale ederek slogan atmalarını engelledi. 

Bingöl Valisi Kadir Ekinci ile görüşmek isteyen öğrencilere valinin toplantıda olduğu ve 20 dakika sonra kendileri ile görüşeceği bildirildi. Daha sonra valinin Ankara’da olduğu belirtilerek öğrencilerin dağılması istendi. 

Valilik binası yakınlarında hazır bekletilen çevik kuvvetin harekete geçmesi üzerine çevredeki vatandaşlar müdahale ederek öğrencilere müdahale edilmesinin önüne geçti. Öğrencilerin ve çevredeki vatandaşların ısrarı sonucu 3 öğrenci valilik yetkilileri ile görüştürülerek sorunlarının çözüleceği sözü verilmesi sonrası dağıldı. 

Öğrencilerden alınan bilgiye göre Bingöl Spor Lisesi ile Zafer Kurt Mesleki Lisesi ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 3 yıldır aynı binada eğitim görüyor. Bingöl’ün Simani Mahallesi’nde bulunan okul binasının şehir merkezine uzak olması nedeniyle ulaşım başta olmak üzere birçok sorun yaşadıklarını belirten öğrenciler sorunlarının çözülmemesi durumunda eylemlerinin devam edeceği bilgisini paylaştı.

“Sorunlarımız çözülmezse okula gitmeyeceğiz” 

Eyleme katılan Bingöl Spor Lisesi öğrencileri ile yaşadıkları sorunlara ilişkin konuştuk. Lise ikinci sınıfa giden bir kız öğrenci son çare olarak protesto eylemi yaparak seslerini duyurmak istediklerini belirterek kendilerine destek olmamızı istedi. Şehir merkezindeki Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan pansiyonda kaldığını belirten öğrenci şunları söyledi: “Okulumuz dağ başında, okul binasından sonra hiçbir ev yok. Halk otobüsleri okula uzak bir mesafeden geçiyor. Pansiyondan çıktıktan sonra yarım saat halk otobüsü bekliyoruz, daha sonra halk otobüsü ile Simani  Mahallesi girişine kadar gidip oradan yaklaşık 1 km mesafe yol yürüyoruz. Sorunlarımız çözülmediği için bu yola (protesto) başvurmak zorunda kaldık. Sorunlarımız çözülmezse okula gitmeyeceğiz.”

“Öğrenciler darp ve tacize maruz kalıyor”

Okul’un tenha bir bölgede olduğunu vurgulayan öğrenci, okul çevresinde sürekli kavga yaşandığını belirterek şöyle devam etti: “Okula korku içinde gidip geliyoruz. Mahallenin içinden yürüyerek geçtiğimiz için okul dışında sürekli saldırılara maruz kalıyoruz. Mahalledeki kişiler arkadaşlarımızı dövüyor, kız öğrenciler olarak taciz ediliyoruz. Mahallenin çocukları kızlara laf atıyor, el kol hareketi yapıyor. Bu şartlarda okula gitmek istemiyoruz. Korkuyoruz.”

Öğrenciler 3 günlük boykot kararı aldı 

Bir diğer öğrenci ise birçok öğrencinin yaşanan sorunlar nedeniyle okulu yarıda bıraktığını ifade ederek kendilerinde de heves kalmadığını anlattı. Pazartesi gününe kadar okula gitmeme kararı aldıklarını belirten 11. sınıf öğrencisi ‘sizce okula gitmeli miyiz? Pazartesi gününe kadar gitmeme kararı aldık, sorun yaşar mıyız’ diye sorarak haklarını istedikleri için maruz kalabilecekleri kaygıları dile getirdi . Lise son sınıf öğrencisi olduğunu söyleyen genç kadın yetkililerin 3 yıldır kendilerini oyaladığını belirterek şöyle devam etti “İki okulun öğrencileri aynı binada ders görüyor. Hatta şunu da söyliyeyim 10. sınıf ve 11.sınıflar aynı derslikte dönüşümlü ders görüyor. Okul şehrin dışında, kış aylarında daha fazla zorlanıyoruz. Okul ilk açıldığında geçici olarak burada eğitim göreceğimiz söylendi fakat 3 yıl geçmesine rağmen sorun çözülmedi. Derslerden verim alamıyoruz , yaşadığımız sorunlardan dolayı birçok arkadaşımız okulu bıraktı. Biz de Pazartesi gününe kadar okula gitmeyeceğiz. Sorunlarımız çözülmezse tekrar valilik binasına yürüyeceğiz ve bu sefer ordan kalkmayacağız”

“Spor Lisesi’nin spor salonu yok”

Bir diğer öğrenci de okulun spor salonunun olmadığına dikkat çekerek şu sözleri sarf etti: “Okul şehir merkezine ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerine uzak. Branşımız spor fakat okulun sadece bir kapalı spor salonu var ve iki okulun öğrencileri aynı salonu kullanıyor. Derslere gitmek için pansiyondan kalkıp okula gidiyoruz, uzak olduğu için geri dönüp öğle yemeği de yiyemiyoruz. Derslere gidiyoruz, sonra dersten çıkıp şehir merkezine antrenman yapmaya geliyoruz. Bütün zamanımız yollarda geçiyor.”

“Yanımda arkadaşım olmayınca okula gidemiyorum”

Okul çevresinde yaşanan güvenlik sorunlarına da değinen öğrenci şöyle devam etti: “Daha dün okul dışında bir arkadaşımızı dövdüler. Üstelik özel harekat binasının önünde kavga yaşanmasına rağmen polisler müdahale etmedi. Arkadaşlarımız okula gelip giderken dayak yiyor. Kız öğrenciler olarak tacize, laf atmalara maruz kalıyoruz. Canımızdan endişe duyuyoruz. Okula gideceğim zaman yanımda arkadaşlarım yoksa o gün okula gitmiyorum. Arkadaşın yoksa o gün okula gidemezsin.İlle de bir arkadaşımızın ölmesi, bir öğrencinin tecavüze uğraması mı gerekiyor, sorunlarımızın çözülmesi için?”

“Sorunlara ilişkin rapor hazırlıyoruz”

Eğitim Sen Bingöl Şubesi Başkanı Faruk Aris, geçtiğimiz eğitim yılında da sorunlar yaşandığını ve bazı öğrencilerin okulu bıraktıklarını söyledi. Aris, Spor Lisesi’nin, Gençlik ve Spor Müdürlüğü tesislerine yakın olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Burada hem mesleki lise öğrencileri var, hem Zafer Kurt Lisesi öğrencileri var. Orası uygun değil bir meslek lisesinin içinde spor lisesi uygun değil. Spor lisesi oraya taşınmış ama orda tesis yok. Öğrenciler mahalle arasından 1 km yürüyerek okula gidiyor. Dün de okul dışında bir öğrenci öldüresiye dövülmüş. Kız öğrencilerin oraya gelmesi daha da sorunlu. Son sınıfların öğrenci sayısı çok düşmüş, çocukların bir kısmı okulu bırakmış.”

Spor Lisesi uygulamalı derslerinin spor tesislerinde olması gerektiğini belirten Aris; “Spor lisesinin, spor tesislerine yakın olması gerekir . Bir önceki İl milli eğitim müdürüne geçtiğimiz yıl, burası ile ilgili sorunları aktardık.Spor lisesi olsa da olmasa da buranın ulaşım sorunu çözülmesi gerekir. Yeni eğitim yılının başlamasıyla yaptığımız saha araştırmasında birçok okul ile ilgili sorun tespit ettik. Spor Lisesi okulu ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerimizi de raporlaştırarak önümüzdeki günlerde yeni il milli eğitim müdürü ile paylaşacağız.”

“Yetkililer ve siyasiler ile defalarca görüştük ama sonuç alamadık”

Öğrencilerin eylemi sonrası ulaştığımız öğrenci velileri de çocuklarının yaşadıkları sorunları tekrarlayarak yetkililere tepki gösterdi. 

İsminin paylaşılmasını istemeyen bir öğrenci velisi, Gençlik ve Spor Bakanı’nın 2019-2020 yıllarında Bingöl’e yaptığı ziyarette Spor Lisesi açılacağı müjdesini verdiğini hatırlatarak, “Bakan bey, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinin yakınlarında bir spor lisesi açılmasını söylemişti. Bir önceki milli eğitim il müdürü, sayın Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi ve siyasilerin hepsi oradaydı, biz de oradaydık. Bingöl’e spor lisesi müjdesi verildi, spor lisesi açıldı ama binası yok. 2020 yılında Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının alt katında geçici olarak iki derslik verdiler, fakat hala spor lisesi için kazma bile vurulmamış. Yeni Milli Eğitim Müdürümüz Bingöl’de eğitimle ilgili sorunların çözülmesi için çalışıyor, çabalarını görüyoruz. Fakat 3 yıldır, bu milli eğitim müdüründen önce müjdesini verdikleri spor lisesinin hala binası yok.”

Bir başka öğrenci velisi de defalarca AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ve yetkililer ile görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Çocuklarının can güvenliğinden kaygı duyduklarını sözlerine ekleyen öğrenci velisi şu ifadeleri kullandı: “Çoçuklarımız her gün dövülüyor, hırpalanıyor. Çocuklarımızı başka okullara, çevre illere nakil etmek istiyoruz ama ilimizde spor lisesi var göründüğü için nakil edemiyoruz. İki sınıfın öğrencileri derslik olmadığı için koridorda boş boş geziyorlar. Öğrencilerin ders görecek dersliği yok, böyle bir şey olabilir mi? Belediyemiz yıllarca Veysel Bilgin Gençlik Merkezini hizmet binası olarak kullandı. ‘Burayı spor lisesi öğrencilerine tahsis edin’ diyoruz onu da kabul etmiyorlar. ‘O halde binası olmayan spor lisesini kapatın bari öğrencilerimizi başka okullara kayıt edebilelim’ diyoruz bunu da kabul etmiyorlar. Bu şekilde devam ederse öğrencilerimizi okula göndermeyeceğiz.” 

“Okul çevresinde güvenlik tedbirleri artırılacak”

Öğrencilerin ve öğrenci velilerinin aktardığı sorunlara ilişkin görüştüğümüz Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, güvenlik sorunu için emniyet müdürlüğü ile görüşüldüğünü ve tedbirlerin arttırılacağını belirti. Toplu taşıma ile ilgili sorunların çözümü için Belediye Meclisi’nin kararının beklendiği belirtilerek halk otobüslerinin güzergahının okula göre ayarlanmaya çalıştığı ifade edildi.

Bingöl Spor Lisesi öğrencileri valilik önünde protesto eylemi yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!